Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bras Cardo_corredor_marino Campanet Cervus_canadensis_roosevelti Baltasar_Iñigo Campos_de_internamiento_en_los_Estados_Unidos C.D._Turon Barrow-in-furness Brasiliocroton_mamoninha Batalla_de_Ishibashiyama Campeonato_FIBA_África_2005 Carollia_castanea Camille_Dalmais Cantueso_comun Años_2840 Beaufay Bandera_de_San_Jose_(departamento) Caso_Candela_Sol_Rodriguez Bob_Salvatore Cenotafio_de_Montreal Carex_geyeri Ben_Sherwood Branduardi Caproni_Campini_N_1 Año_común_comenzado_en_domingo Bárbara_de_Oliveira Brian_Roberts_(baloncestista) Año_Jubilar Calle_Ituzaingó Catedral_de_san_jorge_de_novi_sad Basarabeasca Año_1588 Campeonato_Descentralizado_1968 Carlos_Alberto_Diaz ChaCha_(motor_de_busqueda) Canton_de_Cazeres Brandon_Peniche Bureau_Federal_de_Prisiones Casimiro_Marco_del_Pont_Ángel_Díaz_y_Mendez Castillo_Sandsfoot Campeonato_europeo_de_balonmano_de_2006 Bruce_McLaren Campeonato_Mundial_de_Piragüismo_de_2005 Bermeo_(desambiguación) Bastión_(Marvel_Comics) Campeonato_mundial_de_esqui_alpino_de_2005 Buena_vida-Delivery Benito_Daza_de_Vadés Buque_de_Arte Casemiro_do_Amaral Batalla_de_Gandamark Belladona_(banda_argentina) Baldassare_Franceschini Calle_de_Bailen_(Madrid) Cerdeña_Nacion_Independencia

html map