Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mercues Look_to_You Miguel_Lobo_y_Malagamba Lászlo_Almásy Lupersat Midrás Puente_Viejo_(Chile) Llano_(Las_Rozas_de_Valdearroyo) Publio_Servilio_Vatia_Isaúrico Live_at_Carnegie_Hall_1963 Puránicas Punta_León Radio_Flyer_(película) Real_alcazar Real_Sociedad_de_Fútbol_B Migné_Auxances Provincia_de_Tierra_del_Fuego_Antartida_e_Islas_del_Atlántico_Sur Presa_Marte_R._Gomez Martin_Andresen Radio_(elemento_químico) Grand_Hôtel_de_Paris Maria_mayela_padilla Marvel_vs_Capcom_Clash_for_Super_Heroes Maravilla_(Metro_de_Los_Ángeles) Microrregión_del_Media_Puente Refugiados_de_la_Guerra_Civil_Siria Raza_senepol_alternativa_tropical Marquesado_de_Argüelles Masdevallia_aphanes Mediterraneo_(disco) Puentes_Gemelos Marcus_Schneider Miguel_Mancera_Aguayo Psylliodes_parodii Mezquita_de_Solimán Luis_Hernández-Pinzón_Álvarez Provincia_de_aïn_defla Proteina_Globular Madonna_con_santos_y_Federico_de_Montefeltro_como_donante Mialet_(Dordoña) Pulgon_(Kirguistan) Marseille_(desambiguación) Proyecto_EELA_creando_una_red_humana_de_colaboracion_entre_Europa_y_America_Latina Locomotora_GE_U10B Provincia_Florida Los_Pequenos_Picapiedra Greer_(Carolina_del_Sur) Mencía_de_Mendoza_(desambiguación) Pueblo_árabe_pre-islámico Maxwell_Livingston_Smith Pseudophoxinus_battalgilae Queso_picón_de_Bejes-Tresviso Raión_de_Sarny Maillas Maestranza_Films

html map