Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Middle_Fork Gippsland_GA8 Iglesia_de_San_Felipe Udhampur Incarvillea_delavayi Geoffrey_Gurrumul_Yunupingu Geobelobryon Udarni Función_escalón Iglesia_de_los_Santos_Justo_y_Pastor_(Madrid) Municipio_de_Butler_(condado_de_Harrison,_Misuri) Gilles_Simon Municipios_de_Islandia Glaciar_Matanuska Fusion_laser Rio_Maullin Remedios_(distrito_de_Chiriqui) URA_SC Triángulo_de_Bridgewater Rio_Chico_(Est._Cerro_Mesa) Gestion_de_la_calidad_total Museo_Historico_Sarmiento Río_Rodiezmo GRANTECAN Inspección_Tecnica_de_Vehiculos_de_Asturias Municipio_de_Lewis_and_Clark_(condado_de_San_Luis,_Misuri) Municipio_de_Rockingham_(condado_de_Richmond,_Carolina_del_Norte) Ignacio_de_Cossío_Pérez_de_Mendoza S_W_A.T Glaciar_Athabasca Imperio_Sunga Municipio_de_Lower_Salford_(condado_de_Montgomery,_Pensilvania) Tuzantla_(municipio) Freddy_García_(beisbolista_dominicano) Robert_Fisher Remolacha_colora Sabadel-Lauzes Imhofia_moorei Uncaria_gambir_var._latifolia Funcion_escalón Frito Rio_Turuhan Rhyssostelma_nigricans Ubisoft_Montreal Insidious_(álbum_de_Nightrage) Geminos Fronton_Beti_Jai Municipio_de_Bass_River_(Nueva_Jersey) Municipio_de_Tyrone_(condado_de_Livingston,_Michigan) Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_los_Angeles_(Llivia) Ruby_Gloom_(serie_animada) Futbolistas_del_Club_Atlético_Boca_Juniors Generalización_apresurada Municipio_de_Worthington_(condado_de_Richland,_Ohio) S23-Wiki

html map