Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Un_dos,_tres,_zapatito_ingles Triploblasticos Union_Sportive_Goree Rusalka Rio_Ibáñez Udaijin Impacto_Academico Iglesia_bautista Municipio_de_Mount_Airy_(condado_de_Surry,_Carolina_del_Norte) Restaurantes_Tip_Top Relaciones_Republica_Popular_de_China_Alemania Universidad_de_Santo_Tomas_(desambiguacion) Turcos_selyucidas Roberto_Avila Municipio_de_Comstock_(condado_de_Kalamazoo,_Míchigan) Unilacunar Municipio_de_Ninnescah_(condado_de_Cowley,_Kansas) Funciones_elementales Tyresö_FF_(Ladies) Revelation_Zero_(Part_2)_(Flashforward) Municipio_de_Winfield_(condado_de_Montcalm,_Míchigan) Tren_de_potencia Rzeszow_Jasionka_Airport Rio_Guaporé Giovanni_Visconti Rendimiento_energetico S.M._la_Reina_D_Sofía Gabe_Pruitt Inmigracion_alemana_en_Peru Galeopterus_variegatus Gabriel_Lamé Ricardo_I Indice_de_precios_al_consumidor Municipio_de_Phillipsburg Rendimiento_agricola Municipio_de_West_Bay_(Dakota_del_Norte) Robo_de_Montreal Inducción_(electricidad) Gaston_de_Orleans_(1608-1660) Reino_de_Saba Municipio_de_Detroit Gaviota_capucho_gris_africana University_of_Edinburgh_Business_School Rhacophorus_rhyssocephalus Ignacio_Pérez_(futbolista) Rodrigo_(obispo_de_Palencia) FreeBASIC Gaviota_de_capucho_gris_africana Giusseppe_Ottaviani Iglesia_de_la_Merced_(Burgos) Gil_Morlanes_padre Galerudolphia_marginata Rudolf_Hell Genay_(Côte-d'Or) Giulino_di_Mezzegra

html map