Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Parque_Ernesto_Tornquist Parroquia_Antigua_(Salamanca) Plan_de_San_Luis_Potosí Out_In_L_A Patricio_Larrain_Gandarillas Pine_River_(Wisconsin) Potenial_Volta Natalia_Cheremetevskaya Ornithogalum_uniflorum_var._concinnum Origins_Award Nausicaa_del_Valle_del_Viento_(película) Navegacion_por_los_rios_interiores_del_Paraguay Podosilis_madrasica NK_12 Pelletiera Parbayon_(Cantabria) Pierre_Valdo Organizacion_territorial_de_Camboya Paramurexia_rothschildi Palene_(satelite) Pere_Comas_i_Calvet Oya_(diosa) Nigel_Glockler NEWI_Cefn_Druids_A_F_C. PR_ME NPA Parrilla_con_cifra_(sellos) Música_arábigo-andaluza Once_Caldas Online P91_1 Podosilis_basiexcavata Pont_sur-Madon Omonville-la-Petite Orden_Civil_de_Beneficencia Partit_Socialista_de_Mallorca-Entesa_Nacionalista Nishinomiya_Hyōgo Orchis_olivetorum PepsiCo_Inc. Parque_nacional_del_Cabo_Naranja Peñacerrada(Alicante) Pinus_teocote Peliculas_argentinas_del_2005 Pena_Bolistica_Hermanos_Borbolla_Villa_de_Noja Poa_maxima Oxyurichthys_lemayi Octotoma_scabripennis Pero_Torrellas Pinus_attenuata Pitón_arboricola_verde Oakley_(Wyoming) Parque_nacional_desierto_de_los_leones Olimpiada_Informatica_Espanola PSdeG Paul_Anka_-_Amigos

html map