Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aloe_jacksonii Alipta_crenistria Amieva_(parroquia) Copa_Italia_A1_de_Voleibol_2012-13 Cáncer_uterino Corvus_enca Dia_Mundial_de_la_Diversidad_Cultural_para_el_Diálogo_y_el_Desarrollo Algas_rojas DMB-T Correa_glabra Dala-Alf_Eysteinsson Cuando_las_transnacionales_gobiernan_el_mundo Dr_Katz Danny_Tamberelli Amor_prohibido_(pelicula_de_1958) Cyprinion_watsoni Ammotrecha_araucana Criniger Don't_Let_Me_Down Distrito_de_Tarabulus Copa_de_Clubes_de_Asia_1998-99 Diablo_(California) Distrito_de_jurm Allsvenskan_2011 Cultura_de_Nuevo_León Dimitri_Sucre_Benjamin Ali_Pacha_de_Yannina Dave,_el_barbaro_(personaje) Dream_a_little_dream_of_me Diglyphis Cuenca_del_amazonas Ecorregiones_de_Nicaragua Distrito_de_Capacmarca David_Bowie_(desambiguación) Convención_sobre_la_eliminación_de_todas_las_formas_de_discriminación_contra_la_mujer Copa_Mundial_de_la_FIFA_de_2002 Distrito_de_Tetuan_(Madrid) Doble_pedal Correspondencia_Sigmund_Freud_&_Carl_Gustav_Jung Correspondencia_uno_a_uno Alltel Direct_Stream_Digital Derecho_anarquista Ebroparty Cornelius_Lott_Shear Distrito_de_Hoima Culpables_(telenovela) Cultura_de_la_Cerámica_de_Cuerdas Allotiso Corny_Macheroménil Convento_de_Santa_Clara_la_Real Coxib Druso_el_Mayor Economía_de_Vietnam Cubanito_(bebida)

html map