Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Binteiro Carlos_Austin_Boozer_Jr Can_You_Hear_Me? Canón_Automatico_Tipo_99_20_mm Ch'aaj_K'ik' Año_444 Cayos_Arcas Br.-Bl. Barlavento_Algarveño Carcedo Capilla_Nuestra_Señora_de_Lourdes Cerdo_de_Dongpo Carlos_Beltran Caroline_(desambiguación) CV_320 Cardenal_Rodrigo_de_castro Bentley_s2 Cargas_electricas Banco_Central_de_Rusia Castillo_de_salses Bijirita_magnolia Bandeirantes Cephalophyllum_vandermerwei Berlin_Heights_(Ohio) CA_Bordj_Bou_Arreridj Celestino_Mutis Bizdin_Juldızdar Bicurga Buick_Terraza Boeing_KC_707_Águila Breve_(signo_diacrítico) Carol_Greidner Barranco_del_Infierno_(Alicante) Banette Byrsonima_rufescens Bando_(derecho) Barbra_Bastías Bosc_Benard-Commin C._García Belky_Arizala_Segura Barrio_roque_sáenz_pena Belebu_Balacha Batalla_de_saipán Caxias_(crater) Años_1420_a._C. Capias Campeonato_Mundial_de_Esgrima Bernay-en-ponthieu Bryconamericus_guizae Canón_de_campana_1944_de_100_mm_(BS-3) Barrio_Banco_Municipal Carlos_Kunsemüller Carqueiranne Baltimora_(banda) BP_(desambiguación)

html map