Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Club_de_los_Jacobinos_(Revolución_francesa) Aeropuerto_municipal_de_kodiak Claude_André_Deseine Chromolaena Victor_Lemoine Abadia_de_Silvacane Aeropuerto_Cotopaxi Ajuga_alpicola Congolanthus_longidens Agustín_Edwards_Mac-Clure Aeropuerto_Internacional_de_Hanóver Clematis_vitalba_var._micrantha Codigo_ATCvet Vistas Cinco_Olivas_(Zaragoza) Vladímir_Andréyevich_Steklov Xantofusina Ala-Arriba!_pelicula Comté_de_Carleton Columna_Alejandrina Vino_varietal Yingkou Wikiportal:Historia Cisne_(astronomía) Cissus_sicyoides_f._compressicaulis Clematis_armandii_var._biondiana Vino_malvasia Abeno-ku_(Osaka) Cleveland_(Alabama) Clasico_barcelonés Victor_Pérez_Alonso Al-Kuwait Ybira_pita Colosio_Fellowship Ya_Ya A_los_40 Wolf_Children Clínica_de_deshomosexualismo Constitucionalismo_colombiano Weiße_Elster A_Mitad_de_Legislatura_(El_Ala_Oeste) Aechmea_leucostachys Valdecañas_de_Tajo_(Cáceres) Wayne_E._Yates Chatelus_(Isere) Cinémathèque_française Zuphiini Condado_de_Sanborn_(Dakota_del_Sur) Z_Video XVII_Festival_Internacional_de_la_Canción_de_Vina_del_Mar Club_Deportivo_Fortuna_(Leganés) Acorralado_por_ti_(disco) Al-Arabi_(desambiguación) Vedegrambre_fétido Watashishosetsu

html map