Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cichlasoma_aguadae Cilindro_de_oxigeno Washington_Wizards A_1_Pictures_Inc Abadzéjskaya Conciliacion_(derecho) Chauncey_delos_beadle Air_Seychelles Climatología Yerba_del_tomiento Zeria_toppini Controversia_bangoriana Consistorio_público Zbigniew Van_Gieson_(Tincion) Yo_minoria_absoluta Zeferino_Gonzalez_Diaz_Tunon Vabalato Achatinella_valida Vympel_R-77 Albaladejo_del_cuende Cneo_Cornelio_Blasión AV_8A_Harrier A_static_lullby Aeropuerto_Chubu_Centrair Zephyranthes_andersonii Chevrolet_Malibu_1979-1981 ARA_Santisima_Trinidad_(D-2)_DEST Vérjneye_Uchdere Aeropuerto_Nacional_Pablo_L._Sidar Vellerot-les-Vercel Compensación_económica William_Palmer_Stockwell Wittring Xabier_Alonso Chateau_de_La_Roche_Guyon Vulcano_(isla) Condado_de_Scioto_(Ohio) Wiay_(Hebridas_Interiores) Conophytum_minutum_var._sellatum William_Ross_Ashby Akademik_Mstislav_Kéldish Conmutacion_óptica_de_rafagas_(OBS) Westfield_Center_(Ohio) Condado_de_island Contaminación_de_fuente_no_puntual Agachadiza_real Xtobó Contestador_automatico_en_red Valdecañas_de_Tajo_(Cáceres) Acta_de_foz_de_iguazu Al_pie_de_la_letra_(programa_de_televisión) Coccyzus_erythropthalmus Colonia_Garibaldi Vaccinium_montanum

html map