Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Minatare_(Nebraska) Arenaria_capitata_var._tenuifolia Honey_and_Clover Monte_blanco_(desambiguación) Hoʻoponopono Minami-ku Montfort_(Wisconsin) Hapoel_Tel-Aviv_B.C. Andrés_Jorge_Vigas_Syers HD_7561 Historieta_escandinava Apso Here_We_Go_(cancion_de_Totally_Spies!) Asteroides_amor Aun_es_de_día Mistake How_to_Lose_Friends_&_Alienate_People Minniza_babylonica_afghanica Arce-quejigo Guerra_de_Independencia_turca Montes_de_Picaza Guerreros_de_Tabasco Archeopelta Arturo_Dauden_Ibáñez III_Epístola_de_Juan Arquitectónica_(Miami) Historia_de_la_medicina_legal_en_Venezuela Arboreto_de_la_universidad_de_kentucky Guerra_de_novias Antoine_Carré Arabis_rhomboidea Mitrofán Haikai Mision_de_San_Juan_Bautista_Malibat_y_Ligui Autréville_Saint_Lambert Anatoly_Serep Asedio_de_Orán_(1563) Astragalus_brevicaulis Antílope_pigmeo Hamptons_at_Boca_Raton_(Florida) Avenida_chorroarín Avenida_Napoleón_Uriburu_(Formosa) Asarca_acutiflora Movimiento_parabolico Antología_del_Interés_I Andrzej_Nartowski Minor_Alps Ayuí_/_tacuabé Hogar_10 Andahuaylas Miscodera_hypsibia Herniación_transtentorial Anhydrophryne Andres_de_Vandelvira Miss_República_Dominicana_1983

html map