Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carta_del_Atlantico Broken_id_1956820 Caso_morfologico Carretera_de_las_Maricas Campeonato_Mundial_de_Snowboard_de_2005 Campo_Durán Braulio_Manuel_Fernandez_Aguirre Bahia_nushagak Bardañuela Beterraga Catedral_de_Notre_Dame_de_Paris Cannabis_gigantea Batalla_de_los_Diez_Reyes Camilo_Henríquez_González Bujurquina_moriorum Barthea Castaño_caballar Capítulos_de_Madlax Bahia_de_Monterrey Cartwheel Begonia_haageana Brian_John_Peter_Ferneyhough Chaos_(desambiguacion) Bandera_de_amieva Banderas_británicas_de_las_Invasiones_Inglesas_conservadas_por_Argentina Chancro_blando Canción_Del_Año Barton_Creek_(Texas) Batalla_de_heliópolis Campina_norte_de_Jaén Benito_Villafane Chailly_en_Biere Barack_(desambiguación) Banca_Tercas_Teramo Carlos_Ward Cardo_lechero Carbono_secundario BeBe_Buell Carolina_Codina Castillo_de_Rocabertí Bupleurum_divaricatum_var._opacum Campredó Caballos_peruanos_de_paso Campos_Flegreos Bertizarana Año_616 Carretero_y_Jiménez,_Anselmo Barbezières Cardo_borriquero Castillo_de_Castellvell_(Llinars_del_Vallès) Celtis_audibertiana Cerris_macrocarpa Betonica_subcarnea Celebrity_(álbum_de_'N_Sync) Bahía_de_Zula

html map