Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Staphylinidae Summitview_(Washington) Scooby-Doo_and_the_Alien_Invaders Salón_del_Automóvil_de_Ginebra Senor_Shivá Teresa_(Islas_Nicobar) Secretariado_de_las_Farc Samuel_Colt Tomás_Padron_Hernández Servio_Sulpicio_Galba_(pretor_54_a._C.) Testigos_de_Jehova Somontano_de_barbastro San_Francisco_de_Asís_y_el_hermano_León Sebastian_Forster Santibañez_de_la_Isla Sellos_de_España_de_1997 Skoliopterys Territorios_de_Ultramar_de_Francia Siraitos_luteus Taubenheim Saint-Aignan Submarino_Nautilus Tiempo_de_plancha Shivering_Isles Tachi Soná_(distrito_de_Veraguas) Sitio_de_Cartagena_(1873) Scarlet Sistema_justo Serie_1900_de_CP Tecarterapia Transposicion_de_Beckmann Tongling Torneo_preolimpico_sudamericano_de_1976 Salon_de_la_Fama_FIBA Scutari Tehilim Serie_Los_Siete_Secretos Servei_Catala_de_Transit Síndrome_de_clic-soplo_sistolico Tabaré_Etcheverry San_Martín_de_Semproniana Sanador Termas_de_Constantino_(Arles) Shinoflow Serengueti Salangana_de_las_Palau The_Flash San_Alfonso Sori-daijin_Kantei Sphallerocarpus San_Javier_(México) Salvador_Ballesta_Vialcho Sima_Martel Soligálich

html map