Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Contribucion_polaca_a_la_Segunda_Guerra_Mundial Agricultura_razonada_y_de_precisión Chiesina_Uzzanese Albumes_de_Suzumiya_Haruhi_no_Yuutsu Agustí_Cerda_Argent Alcámenes_de_Esparta A_Elbereth_Gilthoniel Chârvâka Cocción_del_pan Albizzia_berteriana A_toda_prueba Comes_a_time Vipera_albicornuta Constitución_Federal_de_1873 Voces_infantiles Agustin_Barrios_Mangore Vibrante_múltiple Christian_Althing Adoracion_de_los_pastores_(Correggio) Ya Claytonia_bodinii Villa_Yapacaní Xamontarupt Comision_permanente Vasili_Kuznetsov Valerie_Marks Vida_y_muerte_en_Shanghai Condado_de_Ogle Cirene_(mitologia) Albrecht_Wenzel_Eusebius_von_Wallenstein Aeropuerto_nacional Circuito_de_la_Frontera Víctor_Rossel Warren_Beatty Zoige Civray_sur-Esves Colegio_Mayor_Santa_Cruz_(Valladolid) Citrus_Ridge Acrocentrico Chester_W._Nimitz Zvi_Sherf Comando_de_la_Fuerza_de_Submarinos Aes_Dana Aefcft Collio Chromis_klunzingeri Vicente_Villasenor Condado_de_Josephine_(Oregón) A_rv Aidone West_Jefferson_(Ohio) Vuelta_del_Castillo Chondropyxis_halophila Aegus_chelifer_kandiensis Vera_icon

html map