Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hoorn Así_soy_yo_(album) Morris_Louis Hemimetabolía Millettia_piscatoria Anguila_(dependencia) Historia_de_la_gastronomía_espanola Aurelio_Miro_Quesada_Sosa Andrés_Figueroa Hiperfosfatemia Angel_Ciordia Asarum_reflexum Hagenthal_le-Haut Aritmómetro Armisticio_árabe-israelí_de_1949 Hangeul Aoraki_Mount_Cook Holtville ISS_Pro_98 Hospital_Interzonal_General_de_Agudos_de_Junin_"Dr_Abraham_F_Pineyro" Munditibar_Arbacegui-Guerricáiz Grupo_aldehído Animales_en_calzones Andreas_Bergh Association_sportive_de_cannes_football Mlecchas Hayato_Tani Idioma_bújaro Morredero_(estación_de_esquí) Atentado_Terrorista_en_Alejandría_2011 Hoy_te_dejé_de_amar Hispania_prerromana Angela_guianensis Hjorleifur_kvennsami_Hjorsson Anatol_Yusef Hocico_(desambiguación) Asuntos_de_población Aruba_en_el_Festival_de_la_OTI Guerra_Croata_de_Independencia Heksenkringen Monasterio_de_Visoki_Dechani Ano_1887 Minerva_(diosa) Mullaitivu HD_50337 Angel_Efren_de_Campo_y_Valle Halosciastrum_melanotilingia Arp2_3 Asunción_(ciudad_capital) Ano_572 Monte_Usborne Asturias_(Espana) Antas_(Vila_Nova_de_Famalicão) Ibn_Sina Hawi

html map