Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Daelim Departamento_de_Mariluán E.A.Sm. Cuerpo_Aereo_del_Ejército_Nacional_Afgano Corning_(California) DePatie-Freleng Alismorkis_densiflora Drop_Dead_(Argentina) Didimeia Dendropsophus_haraldschultzi Dudly_Arthur_Franklin Dayville_(Oregon) Cultura_de_Dinamarca Dala7 Danae_tibialis Dean_Stockwell Cristina_Girardi_Lavín Curry_de_Madrás Docentes Dirck_Gerrits_Pomp Día_del_Bandoneón Cristo_en_casa_de_Marta_y_María_(Vermeer) Aliana_Lohan Croxden Dercetina_travancorensis Amigos_de_la_Astronomía Dimitris_Jristofias Dimerandra Delegación_del_Gobierno_en_Pamplona Cutina Definicion_de_software_de_codigo_abierto Alfoz_(Lugo) Alenia_G-222 Daniel_Gimeno Cymbidium_guttatum Correlimos_dedilargo Alfonso_Alonso Damiao_de_Gois Americana_(São_Paulo) Dinámica_(fisica) Allapoderus_multicolor Algoritmo_de_compresión_con_pérdida Corriente_clasista_y_combativa DJ_Negro David_Silva_(desambiguacion) Discos_duros Aleksei_Leonov Domèvre_en_Haye Amino_azucar Dolores_Cortazar Dendranthema_morifolium Almas_del_Silencio Amplitud_de_dispersión Detective_Conan:_Rascacielos_en_peligro Cynoglossus_heterolepis

html map