Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

El_arte_por_el_arte Eredivisie_2007/08 El_Universo_(periódico) Enrique_Medina Fiat_Palio_Van Fifth_Third_Bank_Tennis_Championships Federacion_de_futbol_del_Este_de_Asia FC_Ural_Sverdlovsk_Oblast Espana_de_la_Restauración Encinarejo Evermore Enfermedad_vascular_cerebral Españistán:_Este_país_se_va_a_la_mierda Essjay Elvis_(editor_de_texto) Fort_Saint_Phillip_(Luisiana) Eiko_Carol Elecciones_presidenciales_de_Ecuador_de_1979 Eugen_Relgis Elemento_opuesto Edwin_Ernesto_Sanchez Edvinus Ferrari_288_GTO Espigon Embalse_de_Vegamian Francois-Leon_Sicard El_Desprecio_(canción) Embalse_Cauquenes_(Argentina) Ermita_de_San_Bernardo_(Carlet) Espejo_de_mercurio Estación_de_Cottens Establecimiento_de_armamento_atomico Federico_I_de_Austria_(Babenberg) Eucalyptus_dextropinea Fantasía_n._3_(Mozart) Eumorphus_austerus Essertenne_et_Cecey Estación_Ruíz_Díaz_de_Guzmán Entel_PCS Firdawsi Feaellidae Four_Hundred_Years El_silencio_antes_de_Bach Elecciones_presidenciales_de_Corea_del_Sur_de_2012 Escudo_de_Carolina_del_Sur Ernest_Riveras El_equipaje_del_rey_José Espacios_abiertos_e_islas_del_mar_menor Estadio_Olímpico_de_Ámsterdam Facultad_de_Humanidades_(UNNE) Euphorbia_J. Estefania_Muniz_Villa Family_office España_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Lake_Placid_1980 Frank_Raúl_Grillo_(Machito)

html map