Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Anselmo_de_la_Cruz Avenida_Mariscal_López Moritz_Volz Athletic_Aviación_Club_de_Madrid Hocicudo_argentino Aslad_Moundou_F.C. Grupo_Boedo Hans_von_Marees Idioma_takelma Arteria_espinal_anterior Hypostomus_paulinus Aparecida Andrés_Soriano Ayda Autenticacion_de_acceso_basica Huêtre Historia_de_Tayikistán Asplenium_scolopendrium_var._lindenii Historia_de_australia_meridional Aquí_nos_las_den_todas HTC_Desire_A IPS_Universitaria Avant_les-ramerupt Atlético_Bembibre Gynamblosis Huité Antonio_hugo_de_omerique Mouchy_le_Chatel Asman Historia_de_Ucrania Mordella_verdensis Hemitriakis_falcata Guido Mondo Monica_Stucchi Hoyo_de_Epuyén Archidiocesis_de_Merida-Badajoz Monroe_(condado_de_Adams,_Wisconsin) Andrew_Milne Movimiento_iberista Aproximación_de_Pade Autopista_alaska Antonio_Maria_de_Bucareli_y_Ursua_Hinistrosa_Lasso_de_la_Vega Mundial_de_futbol_de_1938 Arco_visigótico Horacio_Martínez_(desambiguación) Huracán_San_Felipe_II Ministro_de_la_Armada_(Japón) Mula_(contrabando) Archipielago_de_las_Luisiadas Idioma_zulú HD_269810 Morena_(cantante) Hermandad_del_Prendimiento_de_Jesús_Cautivo_y_Maria_Santisima._de_la_Salud_(Ciudad_Real) Mimbre_común

html map