Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pánico_financiero_de_1907 Miguel_Ángel_López_Cedrón_Freije Línea_Barcelona_Mataró_-_Macanet_Massanes Gran_ducado_de_baden Protágoras_de_Abdera Prode Mahican Primera_Batalla_de_Maturín Luis_María_Astrain Puntius_padamya M.F.Fay Real_Valladolid Raton_Ayala Púrusha_Pur Macizo_del_Montseny Primera_división_española_1954/55 Gotas Rascacielos_en_Las_Vegas Marmosa_colorada Mancomunidad_Campoo-Cabuerniga Metodo_justo_a_tiempo Precious:_Based_on_the_Novel_'Push'_by_Sapphire Protocolo_de_Madrid Recopa_de_Europa_1986-87 Luis_Callejo Live_(álbum_Apocalyptica) RS/6000 Reacondicionamiento_(electronica) Powiat_świdnicki Prigibski Provincia_de_Loei Medroes Presa_Adolfo_López_Mateos Reclusión Metanefridio Mas_alla_de_la_cúpula_del_fracaso Lodoga_(California) Lurcy_le_Bourg Lycium_macrophyllum Maiz_canario Marcelo_Rodriguez_"Gillespi" Prostitutas Mezquita_Aljama_de_Algeciras Prekestolen Mifflinburg Luis_de_requesens Marinera_Punena Gobierno_frances Masters_of_war Pyura_chilensis Mandal Marina_(género) Meiofauna Maria_Pilar_Fernández_Alvarez Prom

html map