Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Teresa_Berganza Sebastián_Ramirez_de_Fuenleal Sebastián_Martin_Recio Shtatepëllëmbëmjekër Show_me_the_meaning_of_being_lonely Teoría_de_la_evolución Sibiu_Open Son_gokú Saint-Julien-lès-Russey Sistema_capilar Selva_Trágica Suspiro_de_limeña Salvia_de_prados Shelbourne_Football_Club Trabajos_escolares Soledad_(cancion_de_La_Oreja_de_Van_Gogh) San_Mateo_(Miguel_Ángel) Speothos Teatro_Odeón_(Buenos_Aires) Sepik_Oriental Savennes_(Puy-de-Dôme) Scalopinae Shakib_Arslan SpykerE8 Segunda_Division_B_Venezolana_2007/08 Saint_Andre_de_la_Marche Tau_Sagittarii Tim_McCoy The_Adventure_of_the_Creeping_Man San_Pedro_(municipio,_México) Sinostosis_craneal Subject:_I_Love_You Shō_yu Tacanitas Torre_de_las_Tres_Marias_II Templo_de_Santa_Prisca_de_Taxco Sistema_Rota Serie_del_Caribe_1949 Se_Equivocó_la_Cigüena Smilacina_canadensis_var._trifolia Teoria_sistémica_en_ciencia_politica Spizaetus_tyrannus Salomon_Maimon Thjórsá Timmy_Chandler Saint_Jacques_sur_Darnetal Setchellanthus Saint-Avit_(Drome) Stricticollis_glabratus Saint_Joseph_de-Riviere Serie_7900_de_Renfe Terminator_3 Seleccion_de_basquetbol_de_Australia Tala_Bartolo Serapias_parviflora_var_lutescens

html map