Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

U-2540 Rubicón:_Auge_y_Caida_de_la_República_Romana Friedrich_Ludwig_Jahn Froxas_das_Vinas Gestión_publica Gloria_(canción_de_Them) Gabriela_Sabatini Municipio_de_Granby_(Minnesota) Universidad_del_Sagrado_Corazón Galium_hercynicum_var._arvernense Galipe Ruth_Hiatt Trofeo_Diputación_de_Valladolid_2006 Muro_(arquitectura) George_Bush_The_Unauthorized_Biography Ryjet Robin_Mask Rutu_Modan Represa_y_pantano_de_India_Muerta Reino_castellano_de_Granada Gloucester_(desambiguacion) VII_Region_del_Maule Imelda_Coray-Monn Universo_de_energía_cero Fútbol_sala_en_los_X_Juegos_Deportivos_Centroamericanos Ina_Grafl Geografía_de_la_provincia_de_Córdoba_(Argentina) Universidad_Católica_de_Santo_Domingo Union_Democratica_(Argentina) Iglesia_de_Santa_Maria_del_Carmine Unión_de_Rugby_de_Buenos_Aires Gipuzkoa_Guipuzcoa Germán_López_Prieto Municipio_de_Douglas_(condado_de_Boone,_Iowa) Revuelta_Decembrista Tribunal_Supremo_de_Kentucky Funcion_trabajo Geogarypus_ceylonicus República_Democratica_de_Armenia Municipio_de_Lees_Creek Richard_Benedict_Goldschmidt Gayelle Inmigración_lituana_en_Argentina Union_Deportiva_Barbastro Fuego_Grande Universidad_de_Colorado_State Té_del_Paraguay Germanea UPCI Ukkusissat Gerónimo_Salguero Río_Lajas_(Dorado,_Puerto_Rico) Ilegalizacion Unificación_Comunista_de_España Una_bala_marcada

html map