Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estación_de_Mave Falciano_del_Massico Florencio Emma_Wiklund Francois_Henri_Pinault El_Tubo_(Zaragoza) Excelsior_Estates_(Misuri) Eurocopa_de_futbol_sala_de_2010 Fracturas Estación_Central_(estación_de_Transmilenio) En_Passion_(película_de_1969) Francisco_Núñez_Montes Eugenio_Andrade Elecciones_generales_de_Botsuana_de_2009 Edward_Wadie_Said Estructura_de_Weaire_Phelan Francisco_J._Azcúnaga_Guerra Editorial_Plaza_&_Janes Felipe_Isidro_Pigna Fisiología_respiratoria Estacion_de_Campdevanol Estacion_Yerbas Escudo_de_la_República_Socialista_Sovietica_de_Tayikistan Estacion_de_Olabeaga_(Cercanias_Bilbao) Federacion_Espanola_de_Familias_Numerosas Ezio_Varisco Epicauta_torsa Ferdinand_von_Mueller Edward_Lewis_Wallant Estadio_Antonio_Oddone_Sarubbi El_Sadar Estadio_La_Veigona Emín_Bajá Francisco_Perez_de_Guzman_y_Perez_de_Guzman Feel_my_mind Empeinadora El_Jinete_Azul Espana_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Salt_Lake_City_2002 Finnair Eduardo_Morales_(musico) Foligno El_hombre_divergente Franck_(fotografo) Estación_de_Kanazawa Enrique_de_Borgona_(1035_1066) Eduardo_Marturet El_Salar_de_Loja_(Granada) Enciclopædia_Britannica_Undecima_Edicion Eduardo_Ruiz_(baloncestista) Final_Four_París_1996 El_pescador_de_cana Estacion_de_tren_de_Bristol_Temple_Meads Eppenberg-Wöschnau Estadio_BJK_İnönü Fraizer_Lee_Campbell

html map