Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Saint_Germain-des-Pres_(París) Terrera_comun Transcripción Timeflies Tiluchi_de_hombros_castaños Stuntz The_Legend_of_Zelda_(serie_de_television) Surf_City_(Nueva_Jersey) Tomoko_Anzai Sonata_para_piano_no_6_en_Re_mayor_K._284_(Mozart) Saint_Julien_le_Faucon Selección_de_baloncesto_de_Chipre Submarino_portaaviones_I-21 San_Antolin_de_Bedon_(Llanes) Shickshinny_(Pensilvania) The_Mangoes Straussiella_purpurea Taishou Transaero Sindrome_de_Gerstmann_Straussler-Scheinker Tony_Scott_(musico) Tienda_A_la_Ciudad_de_Mexico Saint_Jorioz Seminario_de_san_carlos_y_san_ambrosio Sierra_de_crevillente Sindrome_de_intolerancia_quimica_multiple São_João_da_Baliza Tiro_de_la_Infanta Temporada_2010-11_de_la_NBA_Development_League Tension_de_corte Sinapis_arvensis_var._nilotica Tetraphysa Stan_Miasek Signo_mas_menos Tamajon_(Guadalajara) Singles_número_uno_de_Hot_100_de_2008_(EE.UU.) Tour_de_Vaucluse Soufriere Saint_Denis_(Aude) Tina_Marie Sabuquera Samoobrona_Rzeczpospolitej_Polskiej Santa_Teresa_del_Tuy Subversiones Saunier_Duval-Prodir Sportia Sinfonia_Juvenil_(Rajmaninov) Terebinto Saules Sillar_(lava) Sapignicourt San_Román_de_Casós Seleccion_de_futbol_de_la_Guayana_Britanica Secesion_(desambiguacion) Siroe

html map