Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Corriente_de_Benguela Dmitri_Loskov Almirantes_de_Castilla Curupaytí Crèvecœur_le-Grand E_T Alex_Portillo Distrito_de_supe_puerto Distrito_de_Toraya David_Garrison Cristo_de_la_Expiración Dubrovčan Dolobu Edgardo_A._"El_General"_Franco Cooperativa_Agrícola_El_Progreso Ammi_visnaga Alfalfa_brava Código_de_los_cánones_de_las_Iglesias_orientales Alhaken_II Digestion_quimica Covaticas_del_Mas_de_Rambla Altica_bicarinata Druhiu Cristophe_Gbenye Alvaro_Elías_Loredo Cosme_iii_de_toscana Diócesis_latinas_de_Europa Distrito_de_Hassan Alfonsin Aleuroclava_calicutensis Departamento_de_Beni Cracking_(software) Dombeya_mastersii Diego_Antonio_Diaz Difraccion_sonido Copa_Davis_1989 Despolarizacion Diocesis_de_San_Nicolas_de_los_Arroyos Edificio_Cubillos Cyperus_rionensis Corporacion_Deportiva_Atlético_Nacional Cristian_Wernly Criterio_de_Chauvenet Almost_Human_(serie_de_televisión) Cripta_del_Antiguo_París Darryl_Hanah Cornihuelo Crucifixion_de_Jesucristo Echinopsis_turbinata Crataegus_oxyacantha_var._eriocarpa Alfonso_de_Palenzuela Correspondencia_AdS_CFT Cupe E.L.H.Y.L.D. Democrático_progresista

html map