Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carlos_Dupré_Silva CSS-4 Casa_del_Arte_(Concepcion,_Chile) Blanca_Apilánez Cantón_de_Lesparre-Medoc Bremen_(Ohio) Bandera_de_Barbados Blanket_(Texas) Cenchrus_lechleri Browning_wz_1928 Brynn_Tyler Back_to_the_Future:_The_Game Carlos_da_Graça Canastero_de_los_cañones Chany_Mallo Campeonato_Uruguayo_de_Futbol_2008_2009 Bandera_nacionalista_andaluza Catalogo_general Bonnières Bmw_c1 Carlos_M_de_la_Condamine Centro_Internacional_de_Física CP_Serie_5600 Catalogo_de_obras_de_Falla Campo_de_la_muerte Cephalocereus_deeringii Bagnols_(Puy_de_Dome) Barco_furtivo Benjamin_Tennyson Cartulario_de_Valpuesta Benacerraf Año_31 Blaison_Gohier Bajada_Grande Blood_(cancion_de_my_chemical_romance) Bactericida Buril_(desambiguación) Breux-sur-Avre Bom_Jesus_(desambiguación) Bourbevelle Caturelli Castellers_de_sabadell Broadway–Calle_Lafayette_(línea_de_la_Sexta_Avenida) Camueso CAV1 Brion_pres_Thouet Bilbo_bolsón Camino_sin_retorno_(película_de_1997) Bigi_Meyer Canton_(ciudad) Cerro_de_la_plaza_de_armas_de_puente_tablas Banalbufar Campeonato_Europeo_de_Voleibol_Femenino_de_2009 Buscalioni Centro_historico_de_Córdoba

html map