Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Polytrema Pentaur_(desambiguación) Ochodaeus_femoratus Nanette_Heaven Neuvy_Saint-Sépulchre Octubre_de_1971 Océanos_y_oceanografia Pontailler_sur_Saône Pantano_de_Vajont Pauline_Mary_Tarn Onda_transversal Plaza_Once Piedra_Pomez_(humoristas) Natalus_primus Nuria_Santiago_Hernandez Nuestra_Señora_de_Talavera_de_Esteco Piezas_de_ajedrez_mágicas North_Syracuse_(Nueva_York) Neoraja_africana Paraphalaenopsis Pedro_Joaquin_Coldwell Narcissus_longispathus_var._bujei Nuevo_Día_(canción) Península_superior_de_Michigan Nueva_Granada_(república_1830-1858) Physalaemus_riograndensis Polycarpaea_tetraphylla Pelaje_moteado Nikolaou Paphiopedilum_adductum_var._anitum Neopatria Nevermind:_Its_an_Interview Obras_de_Béla_Bártok Otomops_papuensis Novelas_de_terror Overbooking_(hostelería) Per_Håkan_Gessle Paperlate Os_Verdes-Grupo_Verde Obras_literarias Notoxus_toltecorum Pescaito_frito No_hay_quinto_malo NMD Plan_FIP P_Beauv. Ohio_River Peio_Irujo_Elizalde Pedro_Castro_Perilla PARE Oblivion_dust Ormont_Dessus Par_de_Cooper Papilio_columbina New_Moon_on_Monday

html map