Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Diego_Hurtado_de_Mendoza_y_Suarez_de_Figueroa Cultura_de_Francia Cotyledon_gibbiflora Darussafaka_B.K. Coronel_Luís_Irrazabal Diego_Suárez_Montañés Cuitlahuac_(estacion) Algarroba_lisa Death_before_disco Deyeuxia_chamissonis Defensa_frente_a_avenidas Cuchareta Deja_Vu_(canción_de_Beyoncé) Cámara_de_cine Crossocheilus_reticulatus Cristián_VII Distrito_de_Tauría Dos_años_de_destierro Daniel_Guzman_Castaneda Dora_Mittelbau_(campo_de_concentracion) Crank_(pelicula) Demarcacion_de_cable Delà Alfred_Pritchard_Sloan_Jr Daniel_Fernandes_(futbolista) Dracula_(álbum) Diario_(publicacion) Derribamiento_del_avión_espía_U_2_(1960) Delvin_Countess Dianthus_ambiguus Cónclave_de_1314-16 Cortiguera_(Castilla_la_Vieja) Alianza_Popular_Federalista Direct_8 Distrito_de_Mamers Crescente_Errázuriz_Valdivieso Cyphocharax_pantostictos Amsinckia Cráter_de_Lippershey Econometro Dividendo_(economía) Dune_La_Yihad_Butleriana Crupina_vulgaris_subsp._crupinastrum Cuencas_Mineras_de_Aragon Cruzado_(desambiguación) Didone_abbandonata_(Portugal) Dietrich_von_Choltitz Amazonspinther_dalmata Declaracion_de_Berlín Copa_Chile_2008_Verano_2009 Edipo_en_Colono_(opera) Domevre_sur_Durbion Distrito_de_Colcabamba Deltebre Drakon_(website)

html map