Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cabatuan Berg_(bajo_rin) Bartholomäus_Spranger Cazadores_del_Arca_Perdida Carolina_Barón Cascadas_Düden Batalla_de_Tapae_(88) Bandera_(heráldica) Calle_Bleecker/Broadway–Calle_Lafayette_(estacion) Calabacilla_(Entre_Ríos) CS_Miguel_de_cervantes Botón_de_oro_de_Portugal Cephaloleia_metallescens Breal_sous_Montfort Baloghjkaszabia Castillo_de_los_Moros Bicicleta_Eibarresa Biswanath_Chariali Black_Comedy_(obra) Campeonato_Mundial_de_Piraguismo_de_1974 Blepharida_unami Canton_de_Oloron-Sainte-Marie-Ouest Campeonato_Mundial_de_Pilotos Cecropia_dielsiana Cassia_obovata Catalpa_occidental Callicarpenal Balcones_de_lima Cantón_Baba Cesar_Benjamin Benahavis_(Malaga) Benahavis_(Malaga) Belenus Bolsa_de_Bilbao Bartlettina_sordida Años_1260_adC Bay_Hill_Invitational Bill_Frisell Banksia_littoralis Carly_(Paso_de_Calais) Catedral_de_Kirkwall Campeonato_Mundial_de_Bádminton_de_2011 Batalla_del_canoncito Casal_de_Catalunya Bajo_Peñas Berenguer_Ramon_II_de_Barcelona Cancer_de_laringe Bobby_ortega Calle_231_(IRT_Broadway_línea_de_la_7_Avenida) Año_1398 Chanchitos_de_tierra Centaurea_nigra Cantón_de_Eguzon-Chantome Campeonato_Mundial_de_Badminton_de_1999 Caso_Dutroux

html map