Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bezues_Bajon BI-625 Baeochelys_umbrosus Azucena_(colección) CSS_Selma_(1856) Carlos_Khuen_Hedervary Azul_(canción_de_Cristian_Castro) Bonanox Caminreal Basílica_de_la_asunción_de_nuestra_señora_(colmenar_viejo) Bajo_carrizal Chapineria Capuşu_Mare Beaujeu_Saint_Vallier_Pierrejux_et_Quitteur Benito_Jose_Labre Año_1578 Callaway_Golf Báculo_de_Ayshel Cementerio_N°_2 Cesar_Trenado_Jiménez Centro_internacional_de_la_papa Canonero_Mac-Mahon Bartolomé_Diaz Buddy_(Looney_Tunes) Blanca_Martínez Campeonato_de_Primera_División_1996/97_(Argentina) Catedral_de_Aalborg Barbus_punctitaeniatus Bhainsa Brahmá_hindu Belarc Calidonia_(Panamá) Brocchinia_andreana Bernardo_jaramillo_ossa Caligramática Cesáreo_Gabaráin Bachillerato_(desambiguación) Callampa Bob_Carney Campeonato_de_Primera_División_1923_(Argentina) Carcelero_(canción) Boñar_(Leon) Campeonato_de_España_de_Rugby Buccochromis_lepturus Campeonato_Europeo_de_Baloncesto_Division_C_2006 Cavia_(desambiguacion) Buffy_la_serie_animada Bazhong Born_Of_Osiris Boris_Kagarlitsky Batalla_de_Salónica_(1014) Blaise_(afluente_del_Eure) Banco_Financiero_y_de_Ahorros Bill_Shankly Cartagena_(estación)

html map