Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Koisuru_Otome_(cancion) Karlie_Montana Jeanne_Lion La_Busqueda_(película) Isabella_Mary_Beeton John_Rourke José_Maria_Lanz Jean-Jacques-Regis_de_Cambacéres Liga_Mexicana_de_Béisbol_1925 John_Wilkes_Booth Konstantin_Zyrianov Liber_amicorum Jardin_Botánico_de_Tajima_Plateau Jardín_Botanico_de_la_Universidad_Austral_de_Chile L'Ulivo La_chica_del_trebol Jose_Guadalupe_Pintor Lavatera_cavanillesii James_Figg La_Presa_(Nayarit) Kellogg_(Minnesota) La_gran_aventura_de_Winter La_Revancha Instrumentos_de_pequena_percusion Legion_de_angeles Interestatal_15_(Arizona) L_A.V._Madrid_Jaén Jo_Ramos Les_Ferres J_W_Goethe Kingston_(Nuevo_Hampshire) Juego_flash La_Gioconda_(Museo_del_Prado) Larp Jack_Pickford La_máquina_de_copiar_gente Isabel_de_Avís Juventud_Radical_de_Argentina Libélulas_en_Cuba Lista_de_comarcas_de_Cataluna_por_población Las_100_Grandiosas_Canciones_de_los_90's_en_Español Jørn_Lande Letras_griegas Line_6 La_Razón_(España) Jürgen_Cain_Külbel La_Celle-Guenand Literaturnaya_gazeta Jose_María_Paras Las_regentes_del_asilo_de_ancianos_de_haarlem La_Novena_Companía Lever,_Murphy_&_Co. Jutía_enana José_Camarón_y_Melia Leónidas_Plaza_Gutiérrez

html map