Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rio_Mayo S_U_D. Municipio_de_Hart_(condado_de_Wright,_Misuri) Río_Kabul Remy_Shand Ruibarbo_de_ciénaga Gen_del_lenguaje Georgi_Zhúkov Municipio_Catatumbo Gila_eremica Ile_des-Sœurs Resedilla Urbs Galago Universidad_Aristoteles_de_Tesalónica Municipio_de_Cornish Félix_Maria_Calleja_del_Rey_conde_de_Calderon Municipio_de_Silver_Creek_(condado_de_Pottawattamie,_Iowa) Roncus_corcyraeus_minor Municipio_de_Hutton_Valley Revolución_del_cedro Municipio_de_Sunrise_(condado_de_Chisago,_Minnesota) Truong_Vĩnh_Ký Rio_laja_(bolivia) Rio_Tsna Germán_Parsons Iga_Wyrwał Ring_PDNT_Elianis_v.s._Óscar Río_Diamantina Fuerzas_Armadas_Revolucionarias_del_Pueblo Rosaly_Lopes Rhabdalestes_rhodesiensis Fuerza_Aerea_de_Bahrein Reportaje_al_pie_de_la_horca Republica_Socialista_de_los_Trabajadores_de_Finlandia Fundación_mexicana_para_la_lucha_contra_el_sida Río_Calamuchita Gerardo_Mascareño Revista_científica Imperio_Mali Trick_Daddy Municipio_de_Adams_(condado_de_Guernsey,_Ohio) Municipalidad_de_la_Ciudad_de_Buenos_Aires Gerville UNIMINUTO Rio_Qu'Appelle Fred_Robsahm Municipio_Miranda_(Guárico) SS_24 Ghost_Story Gerville Retuerta_del_bullaque Fábrica_de_Tractores Municipio_de_South_Branch_(condado_de_Nance,_Nebraska) Ronald_Venetiaan

html map