Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Petr_Chelčický Nuestra_Senora_de_las_Angustias Parhomaloptera_microstoma Penol_(nautica) Piggy_Piggy Opening_(marca_comercial) Obstinato Narn_i_Chin_Húrin Pfsense Pedro_José_Frias Museo_de_Arte_de_Bahía Neuville_sur-Seine Peso_de_El_Salvador Paspalum_platycaulon_var_parviflorum Naruto_la_pelicula_3:_La_gran_excitacion!_Pánico_animal_en_la_isla_de_la_Luna Phyllomedusa_camba Pinell_de_Brai_el Museo_Nacional_de_Arte_Moderno_(España) Nightbird_(Erasure) Naoya_Gomoto Phonebloks Ozrraptor Paris_(Wisconsin) Photo_Secession Máquina_de_Turing_probabilística Pere_Pages_i_Elies Myer_Skoog Oreolalax_jingdongensis Pomerape Nicole_Schmidhofer Piveteausaurio Perfect_Liberty_Kyōdan Oscar_Hernández Oxinoxisidae Paginación_(libro) Nykøbing Physiomorphus_rufolineatus Phaedon_thompsoni Operación_Primavera_Juvenil Parque_natural_de_sierra_de_aracena_y_picos_de_aroche Palacio_Tauride Opolie Perronilla O_logos_sou_spathi Mylabris_liquida Pirelli_&_C Natación_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004_-_Cuatro_estilos_400m_femenino Plan_González_Edo Pirómetro_de_infrarrojos Oakland_Seals Pontafolgueira Paul_Williams Peperino_Pómoro Paphiopedilum_barbatum_var._nigritum Padre_Fidel_Maiz

html map