Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Prospero_Bisquertt_Prado Prosopodonta_fassli Mario_Party_7 Grados_de_libertad_(geomorfología_fluvial) Puttelange_les-Thionville Marcia_Barrett Pseudohiperaldosteronismo Marquesado_de_Pelayo Masdevallia_collina Gorila_occidental_de_Cross_River Rafael_guizar_y_valencia Mando_de_Canarias Macropeplus Mexibus Marcos_Angeleri Los_hijos_de_Sanchez Macroptilium Meteorito_Nakhla Proyecto_biblioteca_internacional_de_partituras_musicales Maximo_Sáenz Rayasthán Maharaja_adhiraja María_Fiorentino Makhada_Albalat Raja_rhina Reglamento_Técnico_de_Distribucion_y_Utilizacion_de_Combustibles_Gaseosos_(España) Gonocephalus Malvon_de_campo Malthinus_devillei Provincia_de_Sánchez_Carrion Granville_Leveson_Gower,_2_duque_Granville Marco_de_cornualles Melithea Massimo_Altomare Mario_Monti Pritchardia_affinis_var._gracilis Queen_I_Tour MHRO Luis_de_Francia_Roca_de_Togores_Valcárcel Premio_Nacional_de_Periodismo_Miguel_Delibes Maestro_de_justicia Marshfield_(Maine) Realismo_en_Espana Punta_Cantera_(España) Marcha_sobre_Roma Primera_Autonómica_Preferente_de_Castilla-La_Mancha_2010/11 Raúl_Juliet_Gomez Miguel_Alfonso_de_la_Espriella_Burgos Manuel_Correa Lorenzo_II_de_Medicis Matallana_de_Valmadrigal Microrregião_de_São_Miguel_do_Araguaia Prevencion_especial Rapuntium_siphiliticum M_Emmet_Walsh

html map