Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jasminum_frutescens Karin_Falck Joseph_Kabila_Kabange LAV_Sevilla_Cadiz Juana_Evelyn_López_Luna Julian_Garcia_San_Miguel_y_Tamargo José_Lopez_(gobernador) Lista_de_software_para_Atari_ST Kaá Laumoniera La_Cathédrale La_Chapelle-Montabourlet La_cabeza_del_Bautista Le_Mont_Saint-Adrien Leiocassis_poecilopterus Instituto_Andaluz_de_las_Artes_y_las_Letras Iruña_Rugby_Club Lenguas_aborigenes_de_America Instituto_Tecnologico_Israeli Jean_Claude_Trichet Jose_Alberto_Braunstein John_Kasich Jaime_Fillol_Durán Isabel_Rosado Juana_Francisca_Fremiot_de_Chantal Juan_II_de_León La_Fundacion_de_la_Nueva_España La_mujer_solitaria Keiichi_Suzuki Jose_Simeón_Canas Intervalo_semantico La_vida_soñada_de_los_ángeles Lestat_de_lioncourt José_Luis_Herrera_Arciniega José_Freinademetz Josep_Maria_Font_i_Rius Leopoldia_graminifolia Lago_Allen Jose_Ron Juan_Antonio_Vélez_Rivera Kazusa_Murai Listado_no_exhaustivo_de_virus Isla_de_los_Perros_(Reino_Unido) Johann_Gottfried_Bernhard_Bach Lavaveix-les-Mines Liceo_n.º_1_Javiera_Carrera Johannes_Gerhardus_Strijdom Leonid_Vitaliévich_Kantoróvich Lake_Wylie_(Carolina_del_Sur) John_Lunan Ishizuchi-san Isla_Balta_Ialomiţei Kandi_(India) Jean_Baptiste_Marie_Joseph_Solange_Eugène_Ripart JDP2

html map