Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jorge_Garcia_(baloncestista) Jacques_Marie_Émile_Lacan Interaccion_de_energía Jose_Florencio_Jimenez Juan_I_de_Borbon Isla_Luigi Lebor Juego_de_seduccion Joan_Margarit Johann_N_Maelzel Lainie_Kazan Leticia_Comerón Itacoatiara Kadayıf José_Inés_García_Chavez Jose_Maria_Castrillo_Puente Isla_Sinclair_(Namibia) Jesús_Angel_García_Bragado Jinja_(Shinto) Ita_Ibaté Justice_(Virginia_Occidental) La_calumnia_de_Apeles Jankauskas Jose_Manuel_Villalpando KV_180 Lesōthō_fatše_la_bo_ntat'a_rōna Libertador_General_San_Martin_(Jujuy) Joaquín_Beltran Leyenda_Negra_(cancion) Ley_de_Autonomía_Local_(Japon) Kicking_Bear Jawbreaker Interop_V-Lab Knochenhauer_Amtshaus Julio_de_Jauregui_Lasanta Juan_de_la_Cruz_Gómez_Plata La_Cuesta_(León) Jose_Maria_Rodriguez_Rodriguez_(1849-1903) Like_a_Virgin_(cancion) Ley_del_Sistema_Judicial Kiosco_de_prensa La_arana_(álbum) Larmig La_Neuville_Saint-Pierre Jesús_Vizcarra Jardin_Botanico_Acuatico_del_Municipio_de_Sawara Liubov_Manucharovna_Kemularia-Nathadze Jose_Alberto_Cabanes_Andres José_Luis_Jiménez Jinfengopteryx_elegans José_Martín_Farfán_Pulido Levante_U_D Liguilla_Pre-Sudamericana_(Chile) Karlsruher_Versicherungs_G._P. Jerjes_(desambiguación)

html map