Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Texas_Dental_Board Senor_de_Valencia_de_Campos Tivoli_Theatre_(Wimborne_Minster) SunGlassesUK.com Sago_(Moncão) Taittiriyopanisad Takaeang Saint_Andre_de_la_Roche Salvia_fina_de_la_Sierra Santiago_Gonzalez_(tenista) State_of_Grace_(canción) Ted_Robledo Sancho_VI_de_Navarra Solpuga_upembana Surdo Secretaria_General_de_la_Organización_de_los_Estados_Americanos Sentencia_del_Tribunal_Constitucional_sobre_el_Estatuto_de_Autonomía_de_Cataluña_de_2006 Salsa_de_soya Saúl_Serrano_Guerrero Sergio_Matabuena_Delgado Sur_Lineas_Aereas Shafi'í Seleccion_mongola_de_fútbol Sei-kanazukai Super_Martes_II_2008 Sant_Miquel_de_Balansat Shunko_(película) Sandro_Ricardo_Chagas_Lima Shangri-La_(novela_ligera) Speculantha Súdogda Santa_Ana_Maya_(municipio) The_Lizzie_McGuire_movie Stellaria_cerastoides Teodoro_Rios The_Settlers_VI_Construye_tu_imperio Scotland_Rally Sirinhaém Théâtre_de_la_Porte_Saint-Martin Serguéi_Kozlov Sunflower Sinfonía_n._5_(Mahler) Saint_Etienne_de-Gourgas Temporada_1992_del_Campeonato_de_Espana_de_Rally Toda_de_ribagorza TYC_8997_1597-1 Trastorno_de_estres_post-traumático Scelolyperus_cyanellus Temporada_1991_de_Fórmula_1 Saturnino_Romero_Chacón Srna Shi_Dewei Steiroctis The_Botanist's_Repository_for_New,_and_Rare_Plants Svankmajer

html map