Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Saucerottia_tobaci Thunderbolt_(Intel) Teodoro_A_Dehesa_Mendez Sury-pres-Lere Sindrome_de_Legius Saint-Soulan Semiautomática Thoburnia_rhothoeca Trabajo_en_suelo_(entrenamiento) Teatro_Alla_Scala St._Johnstone_Football_Club Toni_Schwabe Saint_Benoit_de-Carmaux Tiberio_Claudio_César_Augusto_Germánico São_Salvador_da_Aramenha San_José_de_Jachal Stole_Dimitrievski Silver Tortuero Tendencia_Democratica_Revolucionaria-Ejército_del_Pueblo Schwansen Saint-Offenge-Dessus Super_Mario_World_2_Yoshi's_Island Teoría_Económica Teoria_del_fraude_electoral_en_Uruguay_en_1971 The_Dreamstone Singles_número_uno_de_Hot_100_de_2008_(EE_UU_) Sebastián_de_León_y_Zárate Springer_(Nuevo_México) Sully_(1901) Terra_Natura_Benidorm Televisión_en_1979 Sociedad_Deportiva_Lenense Stade_Roland_Garros Shane_Sutton Tierras_Altas_de_Escocia Strasze_des_17_Juni_(Berlin) Sóviet_Militar_Revolucionario_de_los_Obreros_y_Campesinos_Insurgentes Telvent Stanfold_(Wisconsin) Shin_Hokuto_No_Ken Seleccion_femenina_de_futbol_de_Papua_Nueva_Guinea Sociedad_de_Amantes_del_Pais Simoneta_Gómez_Acebo Sangre_fria_(serie_de_televisión) San_Felipe_Apostol Sphinx_(buscador) Teatro_San_James Soukaphone_Vongchiengkham Solidaridad_orgánica Sociabilidad Telescopio_Subaru South_Russell_(Ohio) Salchicha_de_Glamorgan Sonia_Baby

html map