Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Los_Carabajal Lobo_marino_de_un_pelo Gran_Satan Mar_de_siberia_oriental Rally_de_Portugal_de_1993 Majorette_(automovil) Messe_Turm Luis_Soler Maíz_tostonero Mesembryanthemum_obliquum Golfo_de_Çandarlı Los_secretos_del_pedigrí Gongronema Pro_Recco Praskovéyevka Gran_lago_del_oso Michel-Eugène_Chevreul Michel_de_montaigne Marisa_Arrúe_Bergareche Mahle_GmbH Provincia_de_La_Laguna Pouilly_le-Monial Miguel_Ángel_Garcia_Perez_Roldán Gran_Premio_de_Francia_de_2003 Marcelo_Salas Lucio_Camilo_Arruntio_Escriboniano Prudencio_de_Aybar_y_Bazán Prince_of_Persia:_The_Sands_of_Time_(videojuego) Marqués_de_Valdeiglesias Lost_in_Time Los_Sims_Magia_Potagia Men_at_work Lógica_Clásica Luis_Felipe_Jose_de_Orleans Ralph_Chubb Matorralero_gorricastaño Provincia_de_izu Pájaros_cantores Google_Open_Gallery Manto_de_tisú_verde Provincia_de_Cocle Graciela_Cimer Provincia_de_Odesa Prueba_de_la_supresión_de_la_dexametasona Provincia_de_Ioba_(Burkina_Faso) María_Adelaida_Puerta Pungarabato_(Municipio) Primera_cumbre_del_BRIC Marias_(Aguada) Makoto_Tanaka Recital_folklórico_Cosquín Luxiano_Bone Ramón_Melendi_Espina Real_Fabrica_de_la_Moncloa Macedonia_(Illinois)

html map