Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Templo_de_Artemisa_(Efeso) Thierno_Saïdou_Diallo Teofilo_Cordoba Suscal_(cantón) Serie_1400_de_CP Scuderia_del_Portello Textura_en_boca Secuestro_de_bebés_aborígenes_en_Australia_(1869-1976) Scleromystax_kronei Te_amare_hasta_matarte Stemonuraceas Stipa_viridula_var._minor Terremoto_de_Chaco_1968 Somos_Uno:_Celebración_Inaugural_de_Obama_en_el_Lincoln_Memorial Sergio_La_Rosa Salmophasia_bacaila Semidios_(telenovela) Salvaje The_City_(álbum) Sinfonía_n_5_(Shostakovich) Saint-Avit_(Loir_y_Cher) Santiago_Pajares Termas_romanas_de_Lecrin San_Pedro_del_Arroyo Serie_Asia_de_Copa_Konami Sidecar Tercera_Avenida_(Línea_Canarsie) Sixto_de_Borbon_Parma The_Last_Rose_of_Summer Spongebob_meets_the_strangler Trastorno_por_déficit_de_atención_con_o_sin_hiperactividad Stigonematales Siete_Maravillas_del_Mundo_Antiguo Temporada_2012_de_la_NASCAR_Sprint_Cup_Series Sao_Romão_de_Aregos Tchirozerine Transcripcion_fonética_del_espanol_con_el_AFI Tranvia_UPV_Leioa_-_Urbinaga Torres_Le_Parc_Puerto_Madero Savigny_(Rodano) Tardígrada Southend_United_F_C Tercera_División_de_Espana_2007_08 Solarstone Sacedón_(desambiguación) Salvia_pectinifolia Stetsonia Senado_de_filipinas Sao_José_(Viseu) Siastrói Teigny Satiávati Star_Wars_episodio_V_El_Imperio_contraataca Sordera Serrezuela

html map