Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Iglesia_de_San_Pedro_de_Lovaina Inconfidencia_Mineira Ribeira_Grande_(Santo_Antao) Rodolfo_Jose_Puiggros Giona Un_invierno_en_Mallorca Municipio_de_Seneca_(condado_de_Christian,_Misuri) Gaspar_de_Zuniga_y_Acevedo,_conde_de_Monterrey Furor_por_el_gin Reino_de_Saraqusta Galdames Inflamatorio Universita_di_Catania Romería_de_Navahonda Gilān GPR98 Robert_Bud_Dwyer Revista_Digital_Espacioimasd Ruta_de_Rhode_Island_246 Fundacion_para_el_fomento_de_la_Donacion_Altruista_de_Organos_para_Trasplantes_Tejidos,_Sangre,_Plasma_y_Médula_Osea,_Educacion_para_la_Salud_y_Cooperacion_Internacional Ricinocarpus_arvensis Gilly-sur-Loire Gas_de_invernadero Rumilly-lès-Vaudes República_Socialista_Sovietica_Autonoma_de_Daguestán Fígols_y_Aliná_(Lérida) Full_Moon Ilhéu_Sinho Gino_Lucetti Rhagonycha_rydhi Inaki_Sáez Ulva_(género) Municipio_de_Hurricane_(condado_de_Ashe,_Carolina_del_Norte) Municipio_de_Leon GPI Fuerzas_Democraticas_para_la_Liberación_de_Ruanda Roberto_Requião Universidad_Napier_de_Edimburgo Reinas_de_Francia_y_mujeres_ilustres Giraglia Universidad_de_Monash Galeria_de_gadgets_de_escritorio Usabilidad_Inducida Imperio_colas Ignacio_Allende_(Durango) Renacimiento_del_siglo_XII Trilok_Gurtu Municipio_de_Sherman_(condado_de_Osceola,_Míchigan) Rhodocybe_lutetiana Rock_'n'_Roll_Star Un_paso_atrás_en_el_tiempo Romans_d'Isonzo Municipio_de_Bernards_(condado_de_Somerset,_Nueva_Jersey) Municipio_de_Waterloo_(Dakota_del_Norte) Rio_Almofrei

html map