Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cristo_Redentor Amblar Ambrosio_de_Figueroa ELDR Cut_and_Shoot Alfonso_Alexander_Hernández Denominación_de_elementos_sistematica Aleurotithius_mexicanus Distrito_Lasallista_del_Peru Drimys_andina Dilemas,_amores_y_dramas De_León Dondia_fernaldii Cortes_de_Arenoso_(Castellon) Distrito_electoral_de_Bournemouth_West Cuesta_del_Obispo Corporan EcoDrive All_Fall_Down_(album) Dapsa_bertiana Delia_Rojas_de_White Diseño_en_Brasil American_Falcon Ecretteville_les_Baons Daniel_Fernandez_Moreno Cuello_(indumentaria) Células Dr_Dre_Presents_the_Aftermath Ducado_de_Sajonia-Gotha-Altenburg Daniel_Leví_de_Barrios Diferencia_y_repetición Corales_rugosos Despedazado_por_mil_partes Dolar_de_Surinam An_94 Alfredo_Meli Douchy_lès_Ayette Distrito_Escolar_Posen_Robbins Alique Desnudo_(album_de_Emmanuel) Dia_Mundial_del_Nino Distrito_de_Chukha Ana_de_Trebisonda Dario_Veron Alexandrina_Barbosa Economía_de_la_República_Democrática_Popular_de_Corea Drive_(pelicula_de_1997) Costo_de_despegue ETSAM Ecclesiastés Distrito_de_San_Nicolás_(Rodriguez_de_Mendoza) Darío_Ortiz_Robledo Dinastia_XXIV Día_de_la_marmota Daniel_Gimeno-Traver

html map