Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Olimpiada_iberoamericana_de_química Pedro_Pablo_Treviño_Villarreal Planets Pera_asiatica Partido_de_los_Socialistas_Democráticos_de_Montenegro Pentecostés_(isla) Poblado_ibérico_del_Cerro_de_la_Cruz Potentillaceae Noble_sendero_óctuple Pere_Aldavert Pacific_Highlands_Ranch Novaresio Pachín_Vicéns Plukenetia Panda_(mitologia) Museo_Provincial_de_Bellas_Artes_Emilio_Caraffa Nana_Meriwether Nicolas_Andry_de_Boisregard Patovar Población_estelar Orbaneja_del_castillo Pedro_lorenzo_de_la_nada Patrimonio_de_la_Humanidad_en_Asia Perdiz_de_Udzungwa PGC_1011 Nit_de_l'Alba Orquesta_de_Cámara_de_Valdivia Palacio_de_Eltz Pokémon_Blue P_O_R Por_favor_Homero_No_uses_el_Martillo OGLE-2006-BLG-109L_c Nikolái_Alexéyev Piratería_(legislación) Myospalax_psilurus Piedra_de_Resurrección Parque_nacional_de_Pacaas_Nuevos Polythene Piedra_Movediza_de_Tandil Piast Pedro_de_la_Torre Oficina_del_Censo_de_los_Estados_Unidos NEU!_(album) Nocheros Noviercas_(Soria) Parque_Tematico_de_la_Cruz_-_Santa_Ana Noirmoutier_en_l'Ile Oleac-Dessus Personajes_de_Naruto Plagiodera_sorbinii Numeracion_en_base_constante Nevado_Huaytapallana Parque_mascarenhas_de_moraes Poder_Judicial_de_Brasil Plaza_Sésamo

html map