Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nationalmusée_fir_Geschicht_a_Konscht Notomiótidos Máquina_de_ordeno Non_Expedit Plásmido_R_o_de_resistencia Polistinae Nemesio_Augusto_Ráez_y_Gómez Nodina_dhadinga México_en_los_juegos_olímpicos_de_Atenas_2004 Otanche Partido_Socialista_(Valonia) Noordhoek_(Ciudad_del_Cabo) Parque_nacional_de_Árboles_de_Josué Pequeña_Slobidka Pickens_County,_Alabama Navegado_(bebida) Pentatlon_militar Piedras_negras Podłęż Petunia_×_hybrida Nl_Luftfahrt Nzante_Spee Olokun París_tms Orden_27_de_Junio Pan_de_pastor Plebeyos NBA_1981/82 Penarroya_Pueblonuevo_(Cordoba) Noviembre_de_2009 Padre_Suarez Pilar_Cabrera Pablo_McCandless Panasonic_Corp NASDAQ Oriolus_monacha Paco_Álvarez Nikuman Participación_de_Venezuela_en_la_segunda_guerra_mundial Panicum_insulare_var._insulare Partido_Radical_de_Tabasco Nueva_reorganizacion_del_Ejercito_de_Tierra_de_Espana_2006-2009 Periferia_de_macedonia_central Novopokrovski_(Krasnodar) Museo_de_Historia_de_Arévalo Paroles_et_Musique Open-Xchange Pequeña_Rusia Orozú Observatorio_de_calar_alto Panora_(Iowa) Parroquia_del_Pozón Paraplotosus_albilabris Plan_"Informática_para_todos" Nyanzapithecus_pickfordi

html map