Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

José_de_Creeft Lista_de_municipios_de_Santa_Fe Leiden_University Jose_Valentin_Gomez John_Needham José_Salafranca_Sánchez-Neyra Jaboatao Kana_(cantante_y_modelo) La_Poterie-au-Perche La_Leyenda_del_Dragón_Shenron Julie_Haydon Laguna_Agiabampo Instituto_Leonardo_Murialdo Juan_Manuel_Lopez_de_Zuniga_y_Castro Ley_de_memoria_historica_de_España Juan_Armet La_tercera_palabra_(obra_de_teatro) Lazaro_Perez_Jimenez Lilís Josep_Maria_Triginer_i_Fernandez Iowa_Falls_(Iowa) Leptochloöpsis José_Luzan_y_Martínez Jiao_zi Juventud_Comunista_del_Peru_-_Patria_Roja José_Sabogal Juan_de_Uztarroz Jeremiah_Holmes_Wiffen Lefèvre-Utile La_Rana_Dorada_Panamena Kazimierz_Wielki Joaquin_Jorda La_Laguna_(Córdoba) José_María_Moro Kirkbymoorside Lima_(condado_de_Washtenaw,_Michigan) Lasarte_Oria La_coruña Juegos_Olímpicos_de_Verano_de_1960 Jules_Hoffmann José_Luis_Borau_Moradell Liparis_treubii Joan_Vilà_i_Moncau José_Manuel_Aicardo José_de_Urrutia_y_de_las_Casas Jaime_yrigoyen_von_der_heyde Laudate_Pueri_Dominum James_Ashmore_Creelman Linea_E5_(Córdoba) Laelia_undulata Julio_González_Campos Lithrea_caustica Kung-Fu Lerma_(Italia) Jesús_Reyes_Heroles_Gonzalez-Garza

html map