Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fear_dearg Estrella_judía Estacion_ecológica_de_taim Euphorbia_lathyris Fabrica_Argentina_de_Aviones Ejercito_seléucida Escuela_de_cristo Federica_carlota_de_prusia Francisco_García_(desambiguación) Entisol Flo_Hyman Federación_Internacional_de_la_Prensa_Cinematográfica Facultad_de_Ingeniería_y_Arquitectura_(UN_sede_Manizales) Estacion_de_Saint-Mammes Estrada_das_Tropas Federico_Carlos_de_Schleswig_Holstein-Sonderburg-Beck Eora_ultima Francisco_Ruiz_Tagle_Portales Enchanted_(videojuego) Estación_José_Maria_Bosch Estación_de_Valongo El_Inquilino_Comunista Eugenio_Trias_Sagnier El_legado_del_tiempo Espigas Entrenadores_de_Millonarios Fenilo Firenzuola El_Raj_Britanico Facultad_de_Ciencias_Agrarias_(Universidad_Nacional_de_Mar_del_Plata) El_salvavidas Festuca_ovina Enrique_Galwey Euphorbia_fimbriata Estacion_Ing_Dante_Ardigo Francisco_de_Melo,_3°_marqués_de_Ferreira_y_4°_conde_de_Tentugal Expedicion_Lynch Filtracion Fearless_(pelicula_de_2006) Euphorbia_williamsonii Elecciones_a_las_Cortes_de_Castilla_La_Mancha_de_1987 Evangelio_del_Pseudo_Mateo Escritura_ibérica_suroriental Fischerininae El_escorpion_(futbol) Francis_Beaumont Evangelismo_bautista Eslida_(Castellón) Forum_Barcelona_2004 Flota_bizantina Foley_(Minnesota) Estacion_Medanos_(Urquiza) Francisco_Hernandez_de_Córdoba_(descubridor_de_Yucatan) Estación_de_Le_Peletier Estrun

html map