Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Campo_de_concentracion_de_Albatera Cabeza_de_guerra_nuclear_W47 Cerquides_(Lousame) Caulobacterales Batalla_del_Cabo_Ecnomo Biología_de_la_conservación Batalla_de_tolbiac Blindados_en_la_Guerra_del_Chaco Chabab_Riadhi_Beni_Thour Bucliona Catedral_Basilica_de_Nuestra_Senora_de_la_Asunción_de_Popayan BWV_1087 Barleria_caerulea Año_500 Carrera_Carabobo Buques Borbon-Parma Canto_de_los_pájaros Cartulario_de_Valpuesta Calciopoli Bahman_Karaj_F._C. Biologo_evolutivo Cezens Calle_Jay_Borough_Hall_(estación) Burberry Braulio_Rodríguez Bayerische_Staatsbrauerei_Weihenstephan British_American_Racing Campeonato_Panamericano_de_futsal Bufo_andrewsi Calle_de_las_Carretas Bidens_oxyodonta Año_58 Cachoeira_do_sul Batanea Baudilio Catalogue_of_Canadian_Plants Boleyn_Ground Cabezuela_del_Valle Castilla-La_Mancha_Television Castelldefels_Rugby_Union_Club Boxeo_en_la_Antigua_Grecia Catedral_de_Ciudad_Guzman Cereus_ghiesbreghtii Brasilerao Canadian_Club Bring_Me_The_Horizon Casa_Museo_y_Finca_de_Velarde Bodas_santas Benito_San_Juan Bombardino_barítono Bouvincourt-en-Vermandois Calabaza_mayor Bob_Bass Change_(álbum)

html map