Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sistema_sensorial Tihuatlán Smith_Cho Satelite_extrasolar Trampa-22 Tar-Anárion Tercera_persona Síndrome_cérvico_braquial St._Mary's_(Colorado) Telxinoe_(satelite) Sí,_quiero Selección_de_baloncesto_de_Angola Señor_de_los_Temblores Steve_austin Tenagocharis_lanceolata Tenchu_Wrath_of_Heaven Servicio_de_compania Torrejón_de_la_Calzada_(Madrid) Silvia_Colloca Tommy_Križanović Spathomeles_anaglyptus_insuspectus Tanto_monta,_monta_tanto,_Isabel_como_Fernando Tambor_de_friccion Tommy_Mooney Secretaría_de_Marina_(Mexico) Toussus_le_Noble Teoría_política Tomografia_sismica Titirijí_pío Santa_Isabel_de_Aragón_(de_Portugal) Sistema_de_clasificación_APG_II Seuzach Saint_Christophe_en-Champagne Tithymalus_matthiolii Stan_Patrick Saint-Georges-les-Baillargeaux Suero_lacteo Sergio_Daniel_Aquino Tabla_de_San_Doménico_de_Guzmán San_Máximo_de_Pavia Saint_Julien_en_Quint Septimius_Odaenathus Sinajana,_Guam Simulador_de_citas Ticotico_estriado Santa_Fe,_Nuevo_México Santa_Cecilia_(La_Rioja) Sayakhat San_Francisco_en_oración_(Caravaggio,_Cremona) Stefan_Uroš_IV_Dušan_Nemanjić San_Pedro_de_la_Bendita Syn._Hepat. Seclusión The_Fall:_El_sueno_de_Alexandria Stenalia_brunneapennis

html map