Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Libertadores_de_America Larinyssus J_Schust Isotes_perspicua La_Bourdinière_Saint_Loup Joan_Lima_Farias Lichtenberg_(Bajo_Rin) Kobi Invasión_norteamericana_de_Mexico Ion_(desambiguacion) James_L_Harris Liero Juan_Domingo_Zamacola_y_Jáuregui Leviatán Jujitsu Jose_Carlos_Fernandez_Vazquez Leave_out_all_the_rest LRM Lago_Errazuriz Las_vacaciones_de_M_Hulot Joe_Strummer_The_Future_Is_Unwritten José_Manuel_Marroquin Javier_Pérez_Pérez José_Luis_Fernandez_Alonso Jose_Moñino_Conde_de_Floridablanca Lautoka_FC Juanma_Ortiz Joseph_Mazzello Kataude_mashin_gāru Jaraicejo_(Cáceres) Laceración Juan_Vidaurre_Leal_Morla Lily_(serie_de_televisión) Leonel_Vielma Karpatenhund Kleptochthonius_charon Ivan_Sánchez_Rico_"Riki" Juan_de_Zubia Javier_Ordónez_Rodríguez Jaime_I_de_Jérica Junodia Jose_Miguel_Chasco Isabel_de_Mallorca_y_de_Foix Lighterman Jesús_Cappellini Kannemeyeria Joan_Creus_Custodio Irving_Tennis_Classic_2014_(individual_masculino) Jason_White Lista_de_rascacielos_de_Ciudad_de_México Lenguas_de_Temotu Juan_Fernandez_Cuevas José_Guazzone Investidura_presidencial_de_Franklin_D._Roosevelt_en_1941 Lavandula_vera

html map