Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Idioma_sabeo Hospital_universitario_de_San_Olaf Montaille Astragalus_subkahiricus Asparagus_burkei Iberus_gualtieranus Momoiro_Sisters Milli_vanilli Guilty_Gear_X2 Monotipia Arte_Contemporáneo Anthodon_(reptil) Muhammad_Ibn_Azzuz Hydrus Montigny-sur-Loing Mirror_(canción) Herniaria_corrigioloides Helstroff HD_89682 Ataque_por_fuerza_bruta Hugo_de_Grenoble Hnos._Koopa Arte_prehispánico_de_Mesoamérica Moneda_comunal Guerra_naval Miofilamento Horacio_Barrionuevo Apio_chino Avila_(provincia) HMS_Penelope Aníbal_Pinto_Santa_Cruz Herve_Duclos-Lassalle Idioma_allentiac Angels_&_Airwaves Montanas_Štiavnické HR_6819 Ministerio_de_Medio_Ambiente,_y_Medio_Rural_y_Marino_de_España Avia Monopolio_de_la_fuerza Molokhia Asterostemma Apocynum_macranthum I_♥_Dancing Asperula_rubeola Monasterio_de_San_Benito Houpoea_obovata Aphthonoides_schereri HMS_Amethyst_(F116) Ano_1435 Arriano_de_Nicomedia Ayn_al-Hilwe Avenida_New_Utrecht_(linea_Sea_Beach) Moncucco_Torinese Anidrytus_circumcintus Asociación_Portuguesa_de_Lingüistica

html map