Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sunrise_Sunset_~LOVE_is_All~ Te_Matcha Tour_91+1_(video) Stade_des_Martyrs Sonic_the_Hedgehog_4 Seawolf_class_submarine Tomáš_Rosický Torre_Arcos_1 Tietmaro_de_Merseburgo Surry_(Nuevo_Hampshire) Sinfonía_n_15_(Mozart) Selección_nacional_de_fútbol_del_País_Vasco Sistema_de_educación_de_Honduras Tirso_(santo) Seleccion_de_fútbol_de_Serbia Sistema_juridico_politico Shogún_senor_de_samuráis Tetraodon_fluviatilis Submarino_I-28 Sainte-Colombe_(Cote-d'Or) The_limits_of_control Saxon Tecnobahía Susan_Moore Sarrio Silvestre_Antonio_Guzmán_Fernández Transneft Santa_Rita_(desambiguación) Sandra_Hüller Terror_And_Hubris Teoría_analítica_de_las_probabilidades Temporada_de_huracanes_en_el_Atlántico_de_1492_1524 Sonorants Teleomorfo Selección_nacional_de_fútbol_de_Ecuador Tratados_de_Salt Tournesol_verbascifolia Sceloenopla_pulcherrima Torneo_de_viareggio The_mystery_of_life The_Reverse_of_the_Medal Shlomo_ben_adret San_Simón_(Aldea) Seleccion_de_fútbol_de_las_Islas_Malvinas Seidel_(crater_lunar) Sinclair_ZX81 Teatro_Sucre Sylvia_balearica Sauliac_sur_Celé Semisopochnoi_Island Tarachomantis_betanimena Saint_Gorgon_(Morbihan) Source_Tags_&_Codes Sinfonia_n._2_(Bruckner) Taek_Kyon

html map