Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mazama_cita_sanctaemartae Puerta_de_Alcalá Raión_de_Amur-Nyzhnyodniprovsk Real_Club_Marítimo_del_Abra_–_Real_Sporting_Club Puerto_de_red Redigobius_roemeri Luz_Gómez_García Matilde_Filgueiras Menil-la-Horgne Mames_Esperabé Maximiliano_Juan Provincia_de_ucayali REMAR Regulación_del_caudal Marilyna_darwinii Luperus_viridipennis Pranava Manifiesto_ultraista Premetro_(Buenos_Aires) Psicometrica Metábasis Metencéfalo Prehistoria_de_portugal Rainbow_Six Mariano_Ruiz_Funes_García Maxx Lorenzo_Fernandez_de_Cordoba_y_Ponce_de_León Marie_Claire_D'Ubaldo Mansyur_S. Micrapoderus_staudingeri Purificacion_(religión) Luis_Adolfo_Siles_Salinas Provincia_del_Ranco Los_Libros_del_Tesoro Matadero_de_Madrid Microsite María_Belen_Succi Gottfried_Reinhold_Treviranus María_Angeles_Fernandez_Muñoz Región_de_Madrid Manuel_Gómez Reactor_(motor) Lucien_Hauman Mellomino Premio_Iberoamericano_de_Poesia_Pablo_Neruda Mery_sur-Oise Lobo_etíope Mar_de_Aragon Línea_Café_(Metro_de_Chicago) Provincia_Surat_Thani Luis_de_Jesus_de_Borbón Lucien_Désiré_Joseph_Courchet Presa_y_pantano_de_San_Sebastián Quercus_esculus_var._velutina Marilyn_Manson_(desambiguacion)

html map