Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Boca_maule Bodegas_B._Rodriguez_La-Cave,_S._A Calameño Bartolome_Maso_(Cuba) Büetigen Botryonopa_sanguinea Barrancos_(desambiguación) Campeonato_Europeo_de_Natación_de_1950 Camilo_Peña_(futbolista) Cantón_de_Toulouse_10 Casa_del_Duque_de_Benavente Caamano_Bentin CP_Serie_3200 Calle_85–Forest_Parkway_(línea_Jamaica) Bandera_de_la_República_Socialista_Soviética_de_Bielorrusia BER Boeing_P-26 Carduus_kondratjukii Borreda Campeonato_Europeo_de_Gimnasia_Individual_de_2007 Carlitos_Menem Capítulos_de_Yu_Gi_Oh! Canowindridae Basurto_(euskotran) Belmont_(Gers) Borges_de_medeiros Biografias_(programa_de_television_chileno) Catalogo_Collinder Carelmapu Cañón_remolcado_M1954_(M-46) Chamberga_(prenda) Banos_árabes_de_Hernando_de_Zafra Bernard_Germain_Étienne_de_la_Ville_sur-Illon,_conde_de_Lacépede Cafe_Escoces Benajarafe_(Vélez-Málaga) Carlos_Khuen_Hédervary Cereus_zizkaanus Boecourt Bortziriak Calanthe_discolor_var._flava Balnot_la-Grange Beautiful_(canción_de_Christina_Aguilera) Banos_arabes Calumba Carrepuis Batschari Campeonato_Europeo_Femenino_Sub-17_de_la_UEFA Basílica_de_Santa_María_de_Castellón_de_Ampurias Centro_de_Entrenamiento_de_Cobham Años_1110 Carmela_Arias_y_Diaz_de_Rábago Canton_de_Argeles_sur_Mer Carex_ferruginea_subsp._caudata Bufer Castillo_de_Medina_Sidonia

html map