Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

A_374 Chemille_sur-Dême Veilleins Walnut_(Kansas) Consall Vuelo_571_de_la_Fuerza_Aerea_Uruguaya Clematis_retusifolia Confederacion_Panamericana_de_Béisbol Condado_de_Maury_(Tennessee) Version_King_James Vivorita_de_vidrio Chevrolet_Chevy_II_/_Nova Claude_Henri_de_Rouvroy_de_Saint_Simon Volmerange-les-Mines Chela_caeruleostigmata Xohuayan Zeiformes Con_pecado_concebidas Conjetura_debil_de_Goldbach White_Men_Can't_Jump Vallés_(humorista) Vilovi_de_Onar Yacimiento_arqueologico_del_cementerio_de_Maliaño Aerocomercial A_través_del_espejo_(película) Villacelama A_Ring_of_Endless_Light Yokohama Volkswagen_Gacel Cidracayota Conspiracion_de_Manuel_Gual_y_Jose_Maria_España Agaricus_popinalis ARCA Valéncia_Hui Ciudad_de_Lima Zbigniew_Namyslowski W_F_Grant Aeropuerto_internacional_de_extremadura Yahya_ibn_Al-Ḥakam_Al-Bakri Vino_de_la_tierra_de_abanilla Al_otro_lado_del_río Acer_lingii Club_Atlético_Tiro_Federal_Argentino ART_GP13 Alberto_Cinta Achatinella_apexfulva Chilca_blanca Conscious_rap Zonitis_bizonata Alea_Revista_Internacional_de_Fenomenologia_y_Hermeneutica Walmart_Soundcheck A_J_C Claire-Clémence_de_Maillé-Brézé Adriano_Pimenta Compuesto_de_organoarsénico

html map