Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Morville_sur_Andelle Monumento_al_Mar Handball-Bundesliga_2009-10 Armuelles_cultivados Arce_blanco Miré Montliot_et_Courcelles MobaHo! Ano_139 Heliornis Anatoli_Kim Aspalathus_linearis_subsp._pinifolia Andryala_basáltica Modelo_de_gobierno Hito_histórico_nacional_(Estados_Unidos) Hermandad_penitencial_del_Santisimo_Cristo_de_la_Buena_Muerte Hungría_en_los_Juegos_Olímpicos_de_París_1924 Historia_de_la_genética Art_madrid Guinea_española Andrés_Ríos Armagedon_(pelicula) Movilidad_dentaria ArPOV Ministerio_de_Vivienda_Construccion_y_Saneamiento_del_Peru Anos_1780 Modo_griego_(música) Guerra_de_los_nueve_Anos Asociación_(ontología) Mojon_leguario_del_Protazgo Guañameñe Arteriopatía_cerebral_autosómica_dominante_con_infarto_subcortical_y_leucoencefalopatía Mills_Brothers Hawick Holbrookia Idioma_miskito Mucho_hay_que_chupar Heráldica_del_Sacro_Imperio_Romano_Germánico Historieta_norteamericana Anillo_de_Schatzki III./6º_Comando_de_Aérodromo_E Ascocentrum_ampullaceum Helena_Holmberg Avenida_Millán Apellidos_vascos Andreas_Bergh Mr_L Modulación_Sigma_Delta Asedio_anglo_holandes_a_Gibraltar Arquidiócesis_de_Río_de_Janeiro Montgaillard_(Landas) Hanah_montana Hirasea_planulata Monkton Asesinato_1-2-3

html map