Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Risi Rúbrica_(desambiguación) Gabacho Universidad_de_La_Matanza Río_Coxipó Rio_Hopyor River_Falls_(Wisconsin) Reserva_Nacional_Robleria_del_Cobre_de_Loncha Tribunal_superior_de_justicia_del_distrito_federal German_Voboril Municipio_Cardenas_(Tachira_Venezuela) Gastronomia_del_Tíbet Turbit_de_montaña Rock_You_Like_a_Hurricane If_(cancion_de_Megumi_Nakajima) Urbanismo_en_la_roma_antigua Ruppia_intermedia Tulipa_sylvestris_var._pulchella Inmigracion_neerlendesa_en_Chile UPCN Municipio_de_Lawrence_(condado_de_Marion,_Indiana) Tupac_Shakur Tántrico Republica_Sovietica_del_mar_Negro_y_Kuban Glozel Ricardo_Peralta_Ortega Municipio_Monsenor_Iturriza_(Falcón,_Venezuela) Upsilon_Leonis Runas_de_rama_larga Trinidad_Jimenez_García-Herrera Fundacion_Francisco_Largo_Caballero Reus_Transport Rosa_Otunbaeva Río_Toxa Frente_amplio_de_izquierda Roberto_Incerti_Villar_Perosa Riazan General_Alvear Rosa_Ester_Rodriguez_Velasco Ubiale_Clanezzo Rodolfo_Jose_Edgardo_Ruz_Menendez SM_U-39 Municipio_de_Springhill_(Arkansas) Fuente_San_Luis Roberto_Carlos_(futbolista) Gansingen Municipio_de_Kenney_(Arkansas) Rhapis_flabelliformis Municipio_de_Benito_Juárez_(Veracruz) Geranium_prostratum Urawa_Red_Diamonds Gillett_Grove_(Iowa) Municipio_de_Union_(condado_de_Adams,_Iowa) Idul_Adha Goascorán

html map