Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Austrochaperina_basipalmata Aphanorrhynchus Ataque_con_gas_sarín_en_el_metro_de_Tokio Grup_Especial_d'Intervencio Movimiento_de_unidad_revolucionaria Gypsy_(canción_de_Shakira) Asedio_de_leiden Huevo_de_pato_en_salazon Artaserse_(Ferrandini) Apido Morée Heoroweard Attalea_macropetala Herbert_"Harry"_Stack_Sullivan Hibiscus_rosa-sinensis Halcón_críptico Hohenheim_(desambiguación) Hawaiian_Pineapple_Company Angel_and_the_Badman_(pelicula_de_1947) Aubouy Miocardio Australoeuops_castaneipennis I5_OS Hirnellia Hospital_Waitakere Arthur_Howard_Robinson Milwaukee_Road_clase_EP_1_EF_1,_EF_2,_EF-3_y_EF-5 Göran_Therborn Idioma_poqomam Huélaga Guadameci Hematófagos Mokiti_Okada Atriplex_amana Henri_Léon_Thiébaut Mito_komon Azalea_baetica Mishima._Una_vida_en_cuatro_capítulos Hera_(desambiguación) Anillo_(álgebra) Idioma_mobima Hay-on-Wye Arroyo_Juan_González_Grande Hayashirsa Hugo_Fattoruso Mirta_Núnez_Díaz_Balart Historia,_crítica_y_apologética_de_la_Virgen_nuestra_senora_del_Pilar_de_Zaragoza Ardón Muawiya_ibn_Abi_Sufyan Asociación_Deportiva_Naval Hydrilla_dentata Minamoto_no_Tameyoshi Animal_City Aspach_(Alto_Rin) Gustavo_de_Arístegui_San_Román

html map