Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

El_argar_y_la_gerundia Estación_de_Sant_Marti_de_l'Erm Esqui_alpino_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Lillehammer_1994 FBR Emilio_Giralt Francisco_Sierra El_aviador Electroacustica Falla_Plaza_Ayuntamiento España_en_el_Festival_de_la_Cancion_de_Eurovisión_2007 Felines-Termenès Espinosa_del_Camino_(Burgos) Francisco_Varo Francisco_Mendiburu_Galíndez Espectro_autistico Expresión_antonomastica Entre_horas Espacio_Schengen Eviota_smaragdus Elbur_Ford Elecciones_autonomicas_de_Castilla_y_Leon_(1983) Eslida El_tren_llego_puntual Estadio_Nacional_de_Baréin Extraviate Estado_Nacional_(programa) Ferrara_di_Monte_Baldo Episodios_de_El_Principe_del_Rap_en_Bel_Air Fiebre_de_orepuche Era_pre-islámica Estadísticas_del_Club_Atletico_Newell's_Old_Boys Foxtrot_(baile) Fighter_Squadron Frank-T Euro_trance El_Salto_(Granadilla_de_Abona) Francisco_Núñez_y_Díaz Falcataria_moluccana Engagisme_en_Isla_Reunion Fabio_Aurelio Eladio_Victoria El_América_en_la_Lista_Clinton El_rostro_impenetrable El_poder_de_la_comunidad:_cómo_Cuba_sobrevivió_al_pico_del_petróleo Edwin_M_McMillan Estrategia_de_afrontamiento Fernando_Camargo Equality Franco_Sacchetti Essais Estaciones_de_radio_en_el_estado_de_Quintana_Roo Eleccion_Presidencial_de_Venezuela,_1998 Final_Fight_3 Eupteleaceae FIDAL

html map