Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chatillon_en-Bazois Villers_sur_Bonnieres Yaiza_Martinez Companía_Nacional_de_Danza Colposis_mutilatus XV_Distrito_Electoral_Federal_del_Distrito_Federal Contaminación_genética Abeja_de_Lamark Connecticut_(estado) Confederacion_Brasileña_de_Futbol Wladimir_Peter_Köppen Cherry_Coke Viella_(Lerida) Zamba_de_Balderrama Adelopeltis_laticeps Vitrac_(Puy_de_Dôme) Abadia_de_Lagrasse Alberto_Álvarez_de_Cienfuegos Vera_Anstey Academia_de_la_fuerza_aerea_de_los_estados_unidos Colossoma_mitrei Webcor Villanueva_de_la_Tercia Academia_Medico-quirurgica_de_Moscú Valle_de_Bio Advanced_Dungeons_and_Dragons:_Hillsfar Zimox Albert_Hall Agrias_(animal) Viajero_en_el_tiempo_(serie_de_televisión) Welcome_to_the_future Watashi_shosetsu WWF_Over_the_Edge Aeropuerto_Juan_H._White Villa_Mitre_de_Bahia_Blanca Verde_doncella Club_Hijos_de_Yurimaguas Vigozoo Acrolophia Clasico_del_sur Vena_colli_profunda Cioma_Schonhaus Academia_Nacional_del_Tango Vissel_Kobe Viburnum_dentatum Condado_de_Chariton_(Misuri) Xixabangma_Feng Acto_procesal Afroamericano_(U.S._Census) Zarzuela_cómica Concepto_ácido-base_de_Pearson Abdel_Salam_al-Majali Aguero_Subte_de_Buenos_Aires Vandélicourt Colección_Folch_de_Minerales

html map