Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Premio_del_Salón_de_la_Fama_de_los_Grammy Prismognathus_dauricus Regedit Pour_It_Up Mario_Servio_Honorato Primer_Ministro_de_Mongolia R_A. Gonzalo_Rojas_Pizarro Lycalopex_vetulus Masters_de_Cincinnati_2004 Prueba_de_acunacion Rafael_Marin_Trechera McDonnell_Douglas_DC-10-10 Greg_Lake Marcelo_Ezquiaga Quadrula_rumphiana Mario_Fernández_Pelaz Rally_Ciudad_de_Torrelavega Pronunciamiento_de_Cabezas_de_San_Juan Prescott_Sheldon_Bush Mesembryanthemum_leviculum Grabacion_analógica Rad_(unidad_radiobiológica) Martín_Martínez Melanochromis_simulans Manifiesto_de_sandhurst Metagraphinotus_trochanterspinosus Provincia_de_caserta Mikel_Herzog QEPD Luke_Smith_(The_Sarah_Jane_Adventures) Premio_Clarín_de_Novela Michael_Wallner Mejorana_(instrumento_musical) Región_Delta_del_Río_Rojo_(Vietnam) Maratones_de_Merida,_Yucatán,_Mexico. Mahavishnú Maha-yugas Margarita_Mariscal_de_Gante_y_Mirón Pseudophoxinus_crassus Logaritmo_en_base_2 Lumbricus_badensis Greg_Ballard Microcreagris_nickajackensis Maestro_de_la_Leyenda_de_Santa_Ursula Martes_13_(programa_de_TV) Puelche_(desambiguación) Google_Docs_y_Hojas_de_cálculo Primer_Ministro_de_Curazao Metamynodon Primera_División_de_la_República_Federal_de_Yugoslavia Manguitos_de_cuco Microrregiao_de_Alagoinhas Miguel_"Guelo"_Diloné Lonardi

html map