Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Delta_Columbae Cálculo_proposicional Dickson_(Tennessee) Amelo David_Reivers Durango_(estado) División_de_Honor_Plata_2009/10 Distrito_de_Layo Danza_de_los_negritos Coronavirus_Humano David_Rosenhan Daytrana Drobow Código_ATC_C02 Dick_van_Burik Degar Duff_McKagan Drita_Pelingu Duodécimo Dialectos_catalanes_centro-occidentales Alyssum_ruderale Cotatas Danilo_Kiš Alice_Rühle_Gerstel Allgemeiner_Studierendenausschuss Daniel_Sordo Damery Eder_Villavicencio Alimentación_Naturista Dioptrio Drea_de_Matteo Despoblados_de_la_comunidad_de_villa_y_tierra_de_Cuellar Amonio_(gramático) Delavan Distrito_de_Namestovo Diego_Lopez_de_Pacheco_Cabrera_y_Bobadilla Dallas-Fort_Worth_TX Departamento_Gualeguaychú DISH_(Texas) Edentosuchidae Dolores_Ibarruri_Gómez_(Pasionaria) Edificio_Phillips David_Garcia_Markina Dirección_General_del_Instituto_Geográfico_Nacional Cícladas_Menores Copa_NAFC Crater_del_Meteorito Crézançay_sur-Cher Alos_(Ariege) Copa_de_Campeones_de_la_CONCACAF_1969 Alessio_Sakara Copa_del_Rey_de_futbol_1993-94 Dame-Marie_(Eure) Dashboard_Confessional Cote_des_Neiges_Notre_Dame_de-Grâce

html map