Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Kyocera_Stadion Leptispa_natalensis Left_and_Right Liga_Iturbena_de_futbol Juan_Ramón_López_Muñiz Jose_Garcia_(actor) Kirviller Left_4_Dead_2 Las_hermanas_McLeod Leoncio_Prado_Gutierrez La_Orquesta Instituto_Pedagogico_de_Miranda_Jose_Manuel_Siso_Martínez La_Bâtie-Neuve Isoteniscopio Lekowiec Kofod Kalambaka Leche_Rio_Breogán Leptispa_quadraticollis Kėdainiai Lista_de_capitulos_de_Diego_y_Glot Kekélé La_Prision_preventiva_en_México Jean_Francois_de_Galaup,_conde_de_La_Pérouse Joaquin_Vial John_Ball Iskandera_alaica Linea_3bis_(Metro_de_París) Linea_New_Lots K-1_World_Grand_Prix_1999 Joe's_Revenge King_Animal José_Maria_Rodríguez_Rodríguez_(1871_1946) Isopsoralen Junta_de_Zitácuaro Lene_Vestergaard_Hau José_María_Yanguas_Sanz Isso_(Italia) La_Neuville-aux-Joûtes Jean_B._Charcot Linea_70 José_Aguerre Jeanne_d'Arc_de_Drancy Korb Juan_Manuel_Barbero Iperión Jean_de_Bethencourth Lista_de_capítulos_de_Battlestar_Galactica_(Reimaginada) Leptococe Isla_Ush Korokke Lenguaje_de_Definicion_de_Descripción_(DDL) L'Hopital_du_Grosbois Jorge_Guillermo_de_Hannover_(1915_-_2006) Ippon

html map