Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Transporte_táctico Tito_el_Bambino Thonnance_lès-Joinville Sparda Stemonurus_yunnanensis Tasomancia Taizé_(Deux_Sevres) Será Servio_Sulpicio_Camerino_(consul_500_a_C.) Sebastiane Seria_feliz Sciodaphyllum_racemiflorum Sainte_Anastasie_(Gard) Tangvayosaurio Shinichi_Fukushima Substrato_prehelénico Sun_Chunlan Salix_breviserrata Thymus_pulegioides The_Sunny_Side_Of_The_Moon:The_Best_Of_Richard_Cheese Tamarindito Schneider_Computer_Division Saivres Sly_&_the_Family_Stone Smilodontini Sancho_III_el_Mayor Svið There's_No_Disgrace_Like_Home Stenandrium Seung_Hui_Cho Sibertia Stalin_(Iosiv_Visariónovich_Dzhugachvili) Sección_de_Béisbol_del_Real_Madrid_Club_de_Fútbol Sebastian_Herrera Saint_Maurice_le_Vieil Teucrium_chamaepitys Torneo_Nacional_B_1994/95 Television_en_Venezuela San_Simon_el_estilita Selección_de_Fútbol_de_Salón_de_Paraguay Trachyuropoda Smith_Valley_(Nevada) Sorbus_pyrus Saint_Aubin_sur-Gaillon Sansevieria_laetevirens Thunnus_thynnus_thynnus Sutton-at-Hone_and_Hawley Tenis_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Estocolmo_1912 Torneo_internacional_de_ajedrez_ciudad_de_villarrobledo Sonata_para_piano_no._11_en_La_mayor,_K._331_(Mozart) Suecia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Nagano_1998 Swietenia_angolensis Teatro_Rosalía_de_Castro TS2000 Salto_del_Chanza

html map