Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Yuyuniz_de_Caso ASM_Vénissieux Woffiaceae Acer_formosum ARA_Santisima_Trinidad_D-2 Aeródromo_Comandante_Luis_Piedrabuena Vilcas_Huamán Adolfo_Piñedo Contratos_informaticos Adelgazante Chondrosea_virgata A_Division_(New_York_City_Subway) Chechu_Rodriguez Consejo_Pontificio_para_la_Cultura Wii_Speak Ciudadela_de_Longwy Condado_de_Young Abdul_Rahman_Arif Club_Sport_Norte_America Comunas_de_Dordoña William_Kite Actinidia_lecomtei Aidia_candolleana Charlie_Brown_Jr. Vombatiformes A_Tisket_A_Tasket XHFM_FM Acis_(planta) Abril_de_2013 Zapalilla Vicentino Ciutadans_de_Pego_Independents Cinco_grandes_y_una_chica Zamzam_Mohamed_Farah Warrior_(Alabama) Villa_O'Higgins Comité_Internacional_de_Rescate_España Yevre-le-Chatel Ala_X Comisión_Nacional_de_Rallies_de_México,_A.C. Club_Edeco_P.M.M._Fortuna Xyrichtys_mundiceps Worms_(toponimo) Acicular World_rally_car Adílio Weapons Wanted Concord_(California) Van_Cortlandt_Park_Calle_242_(línea_de_la_7ª_Avenida–Broadway) Villanueva_de_los_castillejos Volzhski Adonis_squarrosa Christian_Landu_Landu Cláusula_sobre_Proteccion_Igualitaria

html map