Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Idioma_cochimi_laymón Arteria_colica_izquierda_superior Hernan_Lombardi Aromaterapia Antonio_Álvarez_de_Toledo_y_Enríquez_de_Ribera Hermandad_de_los_Pasos_de_Jesus Asamblea_de_la_República_(Portugal) Avenida_medrano Hel Idiomas_de_bolivia I_walked_with_a_zombie Argelia_en_los_Juegos_Paralímpicos_de_Pekín_2008 Arrondissement_de_Saint_Benoît Atlético_Barrio_Frigorífico Análisis_asintotico Guitarra_flamenca Montañas_Dabie HAT_P-2 Guillermo_de_Dinamarca Harold_López_Nussa Asamblea_de_Irlanda_del_Norte Grupo_Bolívar Misa_n_º_11_(Mozart) Ano_670 Helena_(DOA) Arroyo_Bodonal Avenida_Pajaritos Monasterio_de_Santa_María_de_la_Armedilla Mplayer_ce Arroyo_Yuquerí_Grande Mine I_Miss_You_(cancion_de_Hannah_Montana) Hooray_for_Boobies Gualterio Mundo_(rio) Azerbaiyan_en_el_Festival_de_la_Canción_de_Eurovisión_2010 Hey_Ho As_the_palaces_burn Armando_Zegrí III_Distrito_Electoral_Federal_de_Michoacán Guájar-Faragüit_(Los_Guájares) Mukhya_Upanishad Mosca_portasierra Aspidium_filix-femina_var_fissidens Athena_98_4_FM Antigua_Sinagoga_de_Gaza Augusto_d'Halmar Artefakto Archibasílica_de_san_juan_de_letran Axinomancia Automedicación Historia_de_Warcraft Azerbaycan_televiziya Arnulfo_de_Baviera Atelopus_sorianoi

html map