Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Groppiusstadt HD_16417 H.E.K.Hartmann Arresto_de_Ngo_Dinh_Diem_Jean_Baptiste Angelo_Kelly Hyalinobatrachium_loreocarinatus Arteria_mediana Hindu_Love_Gods_(album) Hippolyte_François_Jaubert Guerra_castellano-leonesa Apellidar Arrondissement_de_Cherbourg_Octeville Montauro Atletismo_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_2004_Salto_alto_masculino Iberostar_Estadio Hemocupreina Antonio_Gonzalez_Echarte Arroyo_concepción Guadalcazar_(municipio) Hombre_de_hierro_2 Asi_es_como_suena_folk_joven Heloniadeae Historia_del_mar_Caribe Anatoly_Petrovich_Mitskevich Hienas_(asterismo) Avenida_Chang'an Movimiento_de_Inclusión_y_Oportunidades Atropus_atropos Gylippus_spinimanus Hiromi_(Ehime) Aston_Martin_DBRS9 Gyula_Csesznegi_von_Milvanyi Hugo_de_Ana Avellano Associacao_Desportiva_Recreativa_Cultural_Icasa Autoexpreso Harold_Russell Hércules_en_el_centro_de_la_Tierra Groovy_(Novela) II_Reyes Ida_(fósil) Apio_de_las_lagunas Mundodisco_(Mundo) Hospital_universitario_de_Batticaloa Honeycomb_(album) Ib3_Televisión Ano_1497 Avery_johnson Guachapala Antetonitrus Gøtugjógv Asociación_de_fútbol_de_Guam Arthur_Robert_Peacocke Hyaenosa Halterofilia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Múnich_1972

html map