Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lista_de_capitulos_de_D.Gray-man Javier_Menéndez José_Lateza_Parodi Le_Grand_Serre La_Cenicienta_(ópera) K.I.O. Le_Francois Juan_Lirola Juan_Luís_Cebrián Juan_Jose_Lopez Lamoral,_conde_de_Egmont Juan_Gilberto_Funes Jamaica_Center_Parsons/Archer_(estación) Judíos_en_America_Latina Johann_Beringer Lengua_catalana_valenciana_balear Klazomenai Lakas_Kampi-CMD Leipoa_gallinacea Jorge_Vigon_Suero_Diaz José_Manuel_Tirado Liriodendron_tulipifera Jose_Maria_Beltrán_Perez Issa_Hayatou Jardín_de_Getsemaní Instituto_Social_Militar_"Dr._Damaso_Centeno" Leopoldo_Miguez Liga_de_Ecuador_de_waterpolo_masculino Lenguaje_de_programación_Euler Jardin_Botanico_de_San_Fernando Jose_Luis_Lopez-Aranguren Le_Monetier_les-Bains Josefina_Echánove La_Tupac_Amaru LXX_Legislatura_de_Nuevo_Leon Liu_Yandong Jerry_Yan Juan_de_Ibelín,_el_antiguo_señor_de_Beirut Juan_Lacassie_Arriagada La_Ciudad_República Leyrieu Jerónimo_Lavagna It's_Alive_(1974_film) Irarrázabal_Oriente_(estación) La_Región_(España) Josep_Tramulles Lev_Kámenev Joinville_le_Pont J.Martyn La_quema_del_Raspajo Keystone_(Nebraska) Julián_de_Leiva La_Vall_de_Boí_(Lérida) Lewistown_(Misuri) Kivu

html map