Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

James_Bradley La_reina_del_Tex-Mex Lavochkin_La-9 Ivan_Norambuena Joan_Prim_i_Prats Juegos_Paralimpicos_de_Arnhem_1980 Josep_Manuel_Lopez_Martinez Kann_denn_Liebe_Sünde_sein Josep_M._de_Porcioles Instituto_de_Física_de_la_Universidad_Autónoma_de_Puebla_(IFUAP) Interregno_visigodo La_Esponja_que_Quería_Volar_(El_Episodio_Perdido) Janet_Jackson La_Roca_(Rajmáninov) Instituto_Jaim_Weizman Lista_de_integrales_de_funciones_exponenciales Juan_I_de_Montferrato Jiǔzhang_Suanshu L_118_Light_Gun Institut_français_du_Proche_Orient Letra_devanāgari Kasitas La_Montañita_(Caqueta) Ley_de_Convertibilidad_del_Austral Lista_de_valíes_de_Al-Ándalus Joaquín_Perez_Madrigal Lagarto_de_arena Ivan_Sergei La_Escuelita Lagarto_(astronomía) Juan_Rodríguez_Cabezudo Latín_(instrumento) Juegos_Olímpicos_de_Vancuver_2010 John_Lucas_II Liberacion_de_Saigon La_italianita Lady_Jane Joe_Sakic Joe_Roberts Itakeskus John_Fitzgerald_Kennedy_Jr. Joppolo_(Italia) Lagosuquido Juan_Alonso_Pérez_de_Guzman_y_Mendoza_(1464_1507) Lisa_Whelchel Lagunillas_(Chile) José_Ramón_Machado_Ventura José_Scarlatti Litoria_mucro Iridopelma José_Vallejo Lester_Rodriguez Ko.wikipedia.org Ismael_Cortinas_(político) Lantana_arida_var._portoricensis

html map