Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Presidios_de_toscana Primer_Circuito_de_Cortes_de_Apelaciones_de_Estados_Unidos Manuel_Acién Prototype_2 Maric Radio_El_Dia Lucien_Briet Lunnis Presidencia_Roque_Sáenz_Pena Merino_(Ganado_Ovino_Ibérico-Cosmopolita) Protocolo_criptografico Mehranguiz_Manoutchehrian Miguel_Alemán_Valdes Macy's_Thanksgiving_Day_Parade Microestados_y_la_Union_Europea Masters_of_reality Ludwig_Riedel Project_Origin_(F_E.A.R._2) Grevillea_humifusa R_F_I Grainville_la_Teinturière Mercedes-Benz_Sprinter Lockheed_Martin_LC-130 Quingentole Goodmania Goya_(desambiguación) Maxillaria_harrisoniae_var._alba Longitarsus_nigrocephalus Mansores Ramal_ópera_príncipe_pío Melodifestivalen_2006 Regina_Halmich Milicia_del_Templo_Orden_de_los_Pobres_Caballeros_de_Cristo Lydia_Gueiler Los_rebeldes_del_rock Mariano_Lagasca Martin_B_10 Mammillaria_mendeliana Michael_Pretorius Lucio_Papirio_Cursor_(tribuno_387_a._C.) Lyman_(Wyoming) Primer_ministro_de_Eslovaquia Gran_Premio_Jose_Pedro_Ramirez Luis_M._Farias Rayos_γ Gobierno_de_BaoDai Goku_Gaiden!_Yūki_no_akashi_wa_Sì_Xingqiu María_de_la_O_Lejárraga Prolegomenos_a_toda_metafísica_futura_que_pueda_presentarse_como_ciencia Llamas_de_la_ribera Prill. Prímula Miguel_Ángel_Garcia_Perez_Roldan Pseudonestor_xanthophrys Good_Boy!

html map