Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Blénod_lès_Pont_à-Mousson Cascada_de_Jagala Carlos_Ordóñez Basilica_de_San_Zenon_de_Verona Blackened Beach-Head Bourne_Shell Cerinthe_auriculata Cardioversion_electrica Campeonato_de_España_de_ciclismo_en_ruta_1992 Bryce_Canyon_City_(Utah) Bru_na_Bóinne Canal_Perez_Norte Blue_weaver Bora_Bora Año_327_adC Camara_magmatica Biblioteca_Virtual_del_Genocidio_en_Ayacucho Casearia_latioides Basílica_de_San_Francisco_de_Asís_(Asís) Año_138_adC Carlos_Sanchez_Polo Cable_de_Categoría_5 Bashkortostan Carolina_(dulce) Castillo_nuevo_de_manzanares_el_real Barra_de_Valizas Batalla_de_Tapae_(87) Chalon-sur-Saone Casuístico Bf-109 Blarinellini Caniços Bakersfield_(California) Burns_(Oregón) Años_660_a_C Bernardino_Gonzalez_Vazquez Caza_N-1 Chacmultun Año_1086 Cabo_Arkona Brigada_de_Fuego Bruyères_sur_Oise Beaver_Meadows Carnegie_Institution_for_Science Castillo_de_Cornellà Belcourt_(Dakota_del_Norte) Borja_Yribarren Basconcillos_del_tozo Bahía_Fortescue Cacique_Naiguatá Basilica_de_Nuestra_Señora_de_Itatí Caserías Bandera_de_australia_meridional Biblioteca_del_Congreso_de_los_Estados_Unidos

html map