Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Catedral_de_Seu_Vella_de_Lerida Canton_de_Lannemezan Ceremonia_de_apertura_de_los_Juegos_Olimpicos_de_Barcelona_1992 Bernd_Altenstein Casa_de_Velasco_(Santiago_de_Chile) Canton_Quito Catawba_(Carolina_del_Sur) Carlos_XIV_Juan_de_Suecia_y_Noruega Banco_de_san_carlos Bola_bola Cerro_Azul_(Paraná) Bellota Benedicto_XIII_(papa) Beaucaire_(gard) Calliandra_chapaderoana Bicentenario_de_la_Independencia_de_Chile Caval.-Sm. Barrio_Villa_Muñoz Camino_rural Brian_Lawler Banjo_(Banjo-Kazooie) Barrio_J_J_Nagera Bola_mala_(beisbol) Bernardo_Herradón_García Chamorros Casi_angeles_La_Gira Bernardo_de_sedirac Brigada_Simón_Bolivar Carlos_Flores_Cordova Brian_O'Brian Camisards Campeonato_Sudamericano_de_Voleibol_Femenino_de_2003 Barrio_de_Santiago_(Merida,_Yucatan) Calappa_eriospatha Celda_de_carga Centurio Bermeo Carlos_del_pozo_y_sucre Caprificus_rugosa Bledos Basilica_de_Nuestra_Señora_de_los_Angeles Canna_brasiliensis Calibre_ebook Boris_the_Spider Cayo_Memmio Batalla_de_Brión Canovistas Carmen_Romo_Sepúlveda Biblia_de_Jacobo_I Biejkowska_Wola Begonia_sect._Nerviplacentaria Bornholm Breadboard Calliana Campillo_de_Salvatierra

html map