Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hector_Murguia Artiguemy Arte_esquematico_iberico Asthenes_wyatti Araña_lobo Asamblea_Nacional_de_Gales Artajerjes_(Zingarelli) Huerga_de_Garaballes Australia_Zoo Halloween:_la_maldición_de_Michael_Myers Aries_(album) Guerra_Greco_Turca_(1919-1922) Honey_(Puebla) Guión_(militar) Auckland_Islands Guchan Hospital_de_la_Concepción Andrés_Fontecilla Auñon_(Guadalajara) Historia_de_las_misiones_jesuiticas_del_Guayra_Itatín_Paraná_Tapé_Uruguay_y_de_los_guaycurues Avenida_de_la_República_Argentina_(Sevilla) Arteria_ciatica Historia_del_campesino_elocuente Aubigne_(Deux-Sèvres) Monasterio_de_San_Juan_de_las_Abadesas Anos_1070_a.C. Heliacme Historia_de_las_Ciencias_de_la_Computacion Guerras_Sueco-novgorodenses Asociacion_de_Educadores_Internacionales Hermón Hermannia_cavanillesiana Hyperolius_mwanzae Minyobates_bourdonnant Mongo_Beti Montbenoît Antoni_Amatller_Costa Apeadero_de_Panoias Hipodromo_Costa_del_Sol Holocentrus_adscensionis Arteria_cervical_transversa Miquel_Forteza Hotel_Argentino Montuiri_(Mallorca) Monasterio_de_simonos_petra Guineoeuops_lani Mortal_Kombat_Gold Heroes_(miniserie) Antena_HB9CV Aubie-et-Espessas Angiologia Hopanoide Idioma_ocuilteco Astianthus Guerra_de_formatos_de_disco_opticos_de_alta_definición

html map