Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Federación_de_Baloncesto_de_Egipto Estación_de_Les_Tres_Torres El_rey_trovador F.C._Jeunesse_Canach Ernst_Gideon_von_Laudon Francisco_de_figueroa El_Lobo_estepario Efectos_relativistas_sobre_orbitales_de_enlace Euphorbia_obtusifolia_f_latibracteata Esfera_de_coprosperidad_del_este_de_asia Edmond_Picard Francisco_de_Cuellar_“el_de_la_Fama” Eriocoelum Francisco_Montes_Canadas Escuela_Politécnica_de_Ingenieria_de_Gijon Embarcación_de_vela Emergency_(cancion) Establecimiento_de_los_limites_de_la_Provincia_de_Entre_Ríos Escritura_epi-olmeca Fornelos_de_montes Enriqueta_Pinto_Garmendia Filotas Falcon_Entertainment Epicotilo Etnográfica Estación_de_San_Andrés_(Cercanias_Malaga) Felipe_Juan_Pablo_Alfonso_de_Todos_los_Santos_de_Borbon_y_Grecia Escáridos El_hombre_y_la_bestia Francisco_Javier_Hernandez_Basante Evolucion_histórica_urbana_de_Arequipa Flavio_Caicedo Estación_Alfredo_Volio Felix_Perez_Cardozo Esteban_Maroto Fiat_Mio Fedry Euscelophilidius_gibbicollis Finisterres_atlánticos Escudo_de_Sorpe Eksjö_(municipio) Fire_Brigade_SC Escarihuela Escudo_de_Zaragoza Fiebre_de_oro_del_canón_del_rio_Fraser Felipe_II_de_Castilla Euphorbia_helioscopia El_Mohamadi Embocadura_del_saxofon Franklin_Estado_de Franklin_Lucena Estación_de_Sant_Adria_de_Besòs Filosofía_greco_romana Falco_newtoni Festival_de_Iquique

html map