Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Almohadillas_de_raton Alvaro_González_Luengo Descarga_Digital Curva_mariposa Cosmólogo Deyeuxia_retrofracta Copa_Mundial_de_Clubes_de_la_FIFA_2015 Cucutilla Duchy_Man_Valderá Ana_enriqueta_de_francia Dia_de_la_amistad_argentino-chilena Creagrutus_magoi Diagonal_Oriente_(estación) Edición_pirata Amdang EQUIPO_E.C.O Dinastía_de_los_Köprülü Dona_Barbara_(pelicula_de_1943) Dan_Wells Duey_Bajo_(Puerto_Rico) EX_109 Dispositivos_excluidores_de_tortugas_marinas Djibouti_Airlines Dexter_(Minnesota) Crónicas,_Vol_I. Distrito_de_Sarlat_la_Canéda Delta_Velorum Desinflación Ambria Alienígenas_Ancestrales Daitia Corallorhiza_mertensiana_f._pallida Convenio_lord_Eliot Altafjord Desmond_Llewelyn Código_ISO_4217 Dispositivo_de_Rube_Goldberg Dodonaea_natalensis Diócesis_de_Valparaiso Diacantha_longula Aleksei_Pejov Dahlia_Gillespie Earth_A_D_Wolfs_Blood Diario_adolescente Dactilo_(poesía) Alopecosella Derecho_de_Familia Convergencia_(meteorología) E_N_F_E Altair Alois_Dichtl Ducado_de_Florencia Donacia_impressa Durant_(Oklahoma) Decatur

html map