Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_vecina_de_al_lado Le_Vieux_Marche Liriforma Katey_Sagal Joseph_Bernard Juan_Cristóbal_González_Quesada Kõue Linea_1_(EMT_Málaga) Lelya_prostrata_var._elongata Liberty_Seguros_Wurth_(equipo_ciclista) Intereconomía_Corporación Lee_Cattermole Juan_Reje_Corvalan Komandarm_de_2º_Rango La_Grange_(Kentucky) Liechtenstein_en_el_Festival_de_la_Canción_de_Eurovisión Isla_de_Luzon_(1887) Le_Val_Saint-Éloi Isla_Koutoumo La_Red_(pelicula) John_Cavendish José_Colomer Kaare_Norge Julian_Garcia_Vargas Johann_Nepomuk_Szovits La_tapadera_(película_de_1976) J_Biol_Chem Jose_María_González_Alvarez Li_Xiaoran La_Junta La_Chapelle_Montligeon LLD Julius_y_Ethel_Rosenberg Kuru_Ksetra Jazz_standard Lenguaje_indoario Isaac_Romo Lazy_(canción_de_Deep_Purple) Las_noticias_de_las_dos Ley_Organica_1_2004_de_28_de_diciembre,_de_Medidas_de_Proteccion_Integral_contra_la_Violencia_de_Genero La_pequeña_Lulu Le_Duc_Tho La_piedra_que_era_Cristo Jaune_Quick_To-See_Smith Juan_"Papelito"_Cáceres José_María_Gutiérrez_de_Alba Ivan_Ania Julio_García_(músico) Jesus_Maria_Rodríguez_Román Jardin_de_Lehmann Jasminum_pubigerum_var._glabrum Juicio_sintético_a_priori Kalifato_abasí La_casa_en_mango_street Liríope

html map