Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Llaguno_(desambiguacion) Matorral_de_albany London_0_Hull_4 Maternidad_estelar Marcus_Diniz Manuel_Munoz_(futbolista_chileno) Píxide_de_Al-Mughira Live_in_Buffalo_(album_de_Asia) Pudin_de_chocolate Qinghuangdao Raúl_Osiel_Marroquin Luis_Aguirre_Prado Medallero_de_los_Juegos_Olimpicos_de_Los_Ángeles_1932 Micro-SIM Marcos_roberto_pereira_dos_santos Quintos_de_mora Manuel_Pereira_(desambiguación) Mercurialis_longifolia Puerto_de_coatzacoalcos Margarita_de_Hungria Rally_de_Finlandia_de_1987 Psamma_ammophila Millau_y_Merlos Medea_(Charpentier) Provincia_de_Kazajistán_Septentrional Region_de_Zanzibar_Central_South Luitz-Morat Lycenchelys_crotalinus Mendizorrotza MTV_Millennial_Awards_2013 Merencs Miguel_Bernal_Matus Livin'_in_the_Light Golinhac María_Olaia_Fernández_Dávila María_Eugenia_Álvarez_Rico Mapuches_boroanos_de_la_Pampa_y_la_Patagonia Power_Rangers:_La_galaxia_perdida Megascops_atricapilla Mateo_de_prado Meilichius_brevicollis Pytilia_afra Gobierno_de_Ollanta_Humala Mariano_Joaquín_Boedo Pterigoideo_externo Mardiasca Manjar_blanco_en_Sudamérica María_Álvarez_de_Albornoz Rauisuchidae Masami_Okui Quercus_seemannii_subsp._rapurahuensis M_U_-_The_Best_of_Jethro_Tull_-_Vol_1 Mallophora_ruficauda Quercus_microcarpa Lorius_domicella

html map