Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lofa_Condado_(Liberia) Ludismo MIA Pretot_Sainte_Suzanne Mezières-sur-Couesnon Random_Amplification_of_Polymorphic_DNA Pseudoperíptero Primera_Division_de_Portugal_2005/06 Melloco Premio_de_teatro_"Agustín_Gonzalez" Grabadista Public_Works_Administration Region_de_Amazonas R._Giskard_Reventlov Miguel_Ángel_Gallardo M.D._Vazquez_Avila Mijail_Ivanovich_Glinka Presidente_de_Guinea-Bisáu Pátera_ibero-romana_de_Perotito Línea_C-8_(Cercanías_Madrid) Lucio_Atilio_Lusco Gournay-sur-Aronde Regulación_de_la_expresión_genica Los_cinco_juntos_otra_vez Premios_de_la_Crítica_(historieta) Lobivia_chlorogona Rebelión_a_bordo_(1935) Millerton_(Nueva_York) Michel_Buillard Mejor_defensor_de_la_euroliga Maria_Josefa_Lastiri_Lozano Gran_Premio_de_Belgica_de_1993 Gran_Premio_de_Sudáfrica_de_1983 Miguel_Calmon_du_Pin_e_Almeida Programa_servidor_cliente Mihalis_Pelekanos Rally_Press-on-Regardless Menuetto Pretz_en-Argonne Pueblos_aborigenes_australianos Magny_en-Bessin Probabilidad_uniforme Miguel_Peraza_Menéndez Microrregión_de_Gurupi_(Maranhao) Miguel_Gonzalez_de_Otazo Microtrafico Luminosidad Microsoft_XBOX_360 Pozo_Lorente Marcos_Llunas Luis_de_Rossi Puerto_General_San_Martin Marinha_das_ondas Memphis_(Míchigan) Rastrojos

html map