Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_Motte_Servolex Las_lagrimas_de_un_hombre Joaquín_de_Arredondo Lasmigona_compressa Jorge_Jurado La_casa_rusia Junta_de_Cofradias,_Hermandades_y_Congregaciones_de_la_Semana_Santa_de_Salamanca Leptomys_elegans Jefe_Ejecutivo_de_Macao James_A._Jim_Boyd Kippist Librería_Lello_e_Irmão Lipidos_insaponificables Jolivue_(Virginia) Intrahistoria Laas_(Loiret) Isomería_cis_trans Jose_María_Chávez_Ortiz La_decada_prodigiosa José_Maneiro Labiatarum_genera_et_species La_eternidad_y_un_dia Laura_Vicuna Jardín_Botanico_de_Potsdam Jose_Paredes_Marquez Jínjol La_Mudarra James_Addison_Baker La_Forestière Les_Noes Jurgen_Stroop Jose_Vilaplana_Blasco La_Mesa_(Colombia) Laguna_Verde_(Bolivia) Jambeli Lipochaeta_deltoidea Juan_de_Prado_Mayoera_Portocarrero_y_Luna La_Asuncion_de_Nuestra_Senora Legs_McNeil La_Flotte Las_Moraditas_(Adeje) Juan_Antonio_Soto_y_Aguilar Kigoma_(region) Lago_de_pushkar La_Wally Korven_Kuningas Julio_Manzur_Abdala Las_3_mellizas Liga_francesa_de_futbol Jeans_(banda) Jardín_Botanico_de_la_Universidad_de_Ratisbona La_Linea_Schomburgk Libreto_(desambiguacion) Lista_de_capítulos_de_Maho_no_Makko_chan Leland_Austin

html map