Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Expedición_Fuchs-Hillary Euphorbia_origanoides El_Viti Espinosa_de_Cervera_(Burgos) El_español_en_estados_unidos Fontaneto_d'Agogna Estructura_demográfica Emanuele_Luzzati Estacion_Ouchi Elon_Lindenstrauss Energía_azul Estación_Ángel_Gallardo El_Último_(el)_de_La_Polla Estado_de_guerra_-_de_la_gestación_del_golpe_del_73_a_la_caída_de_Bordaberry Emilio_Gabba Factor_(Arecibo) Fahrenheitº Eremochelis_branchi Estación_González_Risos El_Alquian Episodios_de_Mas_allá_del_limite Eurovisión_1996 Estacion_San_Sebastian_(Buenos_Aires) Estación_Ingeniero_Budge Esparron_de-Verdon Francisco_"Pacho"_Galán Emma_(novela) Filemon_y_Baucis Farap Ficana El_amateur Escudo_de_la_Republica_Dominicana Estacion_de_Alcalá Electronicam Festival_del_humor_de_Medellin Estrecho_Nelson El_caballero_blanco Escuela_ingeniería_tarrasa Fenomenólogo Estatus_politico_de_Taiwan Euphorbia_radicans El_Chorro_(Espana) El_Puente_(Zamora) Federico_Germán_Rozenmacher Eugenio_torres_de_velasco Epipedocerini Estacion_de_Singuerlin Epopterus_decempunctatus Excoriación_(dermatología) Francisco_Buiza_Fernández Escabrión Francisco_Jimenez_(deportista) Etienne_Bonnot_de_Condillac Festival_de_Eurovisión_1998 Estacion_Ramos_Mejia

html map