Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Un-break_my_heart Uso_doméstico Frente_Popular_Dario_Santillan Geología_de_Venus Tyrotama UE_(Peru) Revolución_de_1891 Trofeo_Reino_de_Navarra UB40 Universitatea_Cluj Royere_de_Vassivière Turdias Fresno_americano Fusible_de_rosca Tuxpan_(río) Rusificacion Germa_Seyum S_Ori_52 Fronton_Ogueta Municipio_de_Cross_Creek_(condado_de_Washington,_Pensilvania) Iglesia_de_San_Saturnino_(Suterraña) Richard_Manuel Unidad_frontal Fyn Municipio_de_Huff U_P_S._A. Iglesia_de_Santa_Maria_de_la_Asunción_(Castro-Urdiales) Río_Mamorecillo Iglesia_del_redentor Uperoleia_martini Resolucion_30_del_Consejo_de_Seguridad_de_las_Naciones_Unidas Representante_(deporte) Inspección_Técnica_de_Edificaciones_(ITE) Futbolista_Extranjero_del_Año_en_la_Serie_A Giacomo_Galanda Retinografia Inserción_braquiovaginal Iglesia_de_San_Miguel_(Paraná) UPT Revolucion_sexual Retoño Rosario_Murillo Unio_Atlètica_Horta Fútbol_Indoor_Base_del_Real_Madrid_Club_de_Fútbol Iglesia_de_San_Clemente_de_Letran Giacomo_Prestia Frecuencia_estadística Tú_y_yo_(pelicula_de_1957) Gestor_de_temas_Emerald Municipio_de_Riverbend Ricardo_I_Orsini USS_Voyager_(NCC-74656) Río_Lhune Fritz_Fischer Municipio_San_Joaquin_(Carabobo)

html map