Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Marcos_Pérez_Caicedo Puerto_de_Los_Tornos Maratón_(album) Mama_Negra Midge_Ure Microrregião_de_Valença Masacre_de_Pando Pumas_Acatlan Mi_primer_beso_2 María_Santísima_de_la_Paz_y_Esperanza_(Cordoba) Marianela_Nuñez Luis_VI_de_Navarra Quassia_excelsa Rantechaux Presidencia_Pro_Tempore_de_Unasur Regina_Alcóver Martín_Comachi Mauro_Cetto Miguel_Márquez_(poeta) Programa_de_Apoyo_a_Ciudades_Historicas Rafael_Cortés_Elvira Pyrrhalta_gracilicornis Manos_Chatzidakis Masajear Recopa_de_Europa_1969-70 Reboleira Proceso_Hall_Héroult Lorenzo_1992 Priolepis_fallacincta Psammófila Maximilian_Neuchrist Los_éxitos_de_Adamo_en_espanol Miguel_Diaz_(músico) R.S._Ginnastica_Torino Prompton_(Pensilvania) Michael_Rodenberg Pyrenair Macas_(mitología) Prueba_de_aptitud_para_lenguas_extranjeras_MLAT_ES Pseudacanthicus_serratus Grandola_Vila_Morena Lázaro_Cárdenas_(municipio) Real_Fuerza_Aérea_de_Australia Raising_Hope Mattirolo Graco Malus_doméstica Rashomon_(pelicula) Mei_y_el_gatobus Mahmud_de_Gazni Grau_(historietista) Príncipe_de_Gales_(estacion) María_Ana_Gabriela_de_Borbón-Condé Presa_del_Águeda Mali_Akhun

html map