Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Violeta_diente_de_perro Vitez_(Federacion_de_Bosnia_Herzegovina) Veniliornis Walter_Gigena Condado_de_Rock_(Nebraska) Versailleux Composición_del_Gobierno_de_España_(III_Legislatura) Zydowski_Zwiazek_Wojskowy Aeronave_de_carga Villaobispo_(León) Abrótano_hembra Ajugoideae Acueducto_romano_de_huelva Vivo_cantando_los_años_dorados Chiara_Molina Choricarpha_aphylla Valpuiseaux Zovencedo Victor_Chandler Vašek Acalypha_adenostachya Condado_de_Butler Al_Qaeda_del_Magreb_Islamico Alapi Comisión_Nacional_de_Regulación_del_Transporte William_Lamb,_vizconde_de_Melbourne Abraveses_de_tera Acelerar_a_tope Chicha_(musica) Cherished Vilallonga_del_Campo Club_Espanol Club_litteraire_et_scientifique_des_pays_latins Vladimir_Nikolaevich_Voroschilov Valentin_Gómez Cistanche_phelypaea_subsp._lutea Wei_Yang Conceicão_(Ribeira_Grande) Villers_Cernay Circuito_de_carreras_Rustavi Van_Jaarsveld Ag2r_Prevoyance Yubari Adriano_Guidetti Christovão_de_Sousa_Falcão Control_obrero WP:TG Ciguenal Zoosporangio XV_Festival_Internacional_de_la_Cancion_de_Viña_del_Mar Clara_Szczaranski_Cerda Club_de_Fútbol_Unión_Viera Wainö_Aaltonen Zonas_Horarias_de_México Ablacion_(sexual)

html map