Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

San_Daniel_de_Bangor Stenotarsus_rubrocinctus Sihlsee Sándor_Torghelle Teatro_Rex Schistura_spilota Transvanguardia Suecia_en_el_Festival_de_la_Cancion_de_Eurovision_1982 Servicio_Meteorológico_Nacional_(México) San_Julia_de_Llor_i_Bonmati Sonata_para_piano_n._2_(Chopin) Santa_Maria_de_Corco Secciones_desaparecidas_del_Real_Madrid Television_en_1939 Saint-Aignan_(Loir_y_Cher) Tokyu_Hands_Inc. Safavida Super_Mega_Malvada_Fuerza_Contra_Johnny_5 Thyssen Stadelm. Saint_Bonnet_de-Condat Skiatophytum_tripolium Saint_Catherines Strafford_upon_Avon Teatro_de_arte_(Gregorio_Martínez_Sierra) The_Great_Muta This_Is_The_Remix_(EP) Temporada_1959_de_Fórmula_1 San_Julián_de_los_Prados_(Oviedo) Sweet_Oblivion_(banda) Setaphis Se_acerca_el_invierno Sao_Mateus_da_Calheta Telephanus_silvestris Tiburon_ginsu Titulos_de_clubes_argentinos_de_fútbol_en_competiciones_internacionales Torre_Latinoamericana Thomas_Gibson_Lea Sonar_festival Selección_de_fútbol_para_ciegos_de_Argentina Transicion_de_espin Transporte_Blindado_de_Personal_Tipo_73 Sitio_de_Los_Angeles Scipione_del_ferro Techo_tradicional Smile_(serie_de_televisión) San_Vicente_(estacion) Telarana_(Warhammer_40_000) Sainte_Radegonde Saeki-ku_(Hiroshima) Selby_(Dakota_del_Sur) San_Bartolome_de_Corneja_(Ávila) Smertrios Senorio_de_Montijo Taking_The_Stage

html map