Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Anabel_Lee Darío_Ortiz_(desambiguación) Cortes_de_Lérida_(1375) Directorio_principal_de_inteligencia Coryphopterus_alloides Dare De_frente_al_Sol Doña_Mencia_(Cordoba) Amalia_"Yuyito"_González Cyclamen_europaeum_var_caucasicum Copa_Federación_2002 Cristian_González_Aidinovich Crisis_diplomática_de_Colombia_con_Ecuador_y_Venezuela_de_2008 Diana_cazadora Alianza_Fútbol_Club_(El_Salvador) Dombeya_condensiflora Cultura_franquista EIM_Lo_Ovalle Allemande Democracia_3_Millones Dysfunctional Cuminaldehído Dialectos_romances Cora_Mayers Downey_Unified_School_District Curcuas Crunchy_Blac David_McKiernan DO178B Diputacion_Foral Curva_evolutiva Detector_de_envolvente Corporacion_Club_Deportivo_Tuluá Diario_de_Morelia Cuero_(leyenda) Dark_Passion_Play_World_Tour Convento_de_Jesús,_Maria_y_Jose_(Vélez-Málaga) Dux_provinciae Cultura_de_Brunei Creyssensac_et-Pissot Cronología_del_sionismo Denis_Kuptsov Desafío_2006 Deyeuxia_collina Correos_de_Chile Dictadura_cívico_militar_en_Uruguay_(1973_-_1985) Dance_Dance_Revolution_3rdMIX Deyeuxia_forsteri Desamparados_de_San_Juan Dejà_Vu_(2006) Corazon_de_oro_y_alma_de_plata Deaf_Dumb_Blind Echinocactus_ghiesbreghtianus Dragonheart_un_nuevo_comienzo Distrito_de_Chincho

html map