Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Base_Abaran Bellegarde-Sainte-Marie Celula_Hfr Bad_Girl_(cancion_de_Danity_Kane) Carlos_F._Ruckauf C.A._Peñarol Berhaneyesus_Demerew_Souraphiel Campeonato_Europeo_de_Judo_de_2012 Año_1382 Cancer_pulmonar Be_200 Berriz Bromus_nutans Barack_H_Obama Bettino_Craxi Ccsvi Bolbopsittacus_lunulatus Camignolo Barbodes_colemani Banharn_silpa-archa Carlos_Fernando_Martinez_de_Irujo_marqués_de_Casa_Irujo Castelo_de_penalva Bupleurum_stellatum Baeksuk Burr_Ridge Batalla_de_Queenston_Heights Batalla_de_Varna Buxières_les_Mines Cactus_reptans Cadabra Camphora_parthenoxylon Canton_Coronel_Marcelino_Mariduena Carlos_Álvarez_(desambiguación) Caleta_de_Velez_(Vélez_Malaga) Carandía Cabra_del_Camp Banco_internacional_de_reconstrucción_y_fomento Championnat_de_France_Amateurs_2 Batalla_de_Montmeló Bandera_de_Nagorno-Karabaj Canahua Bolivia_en_la_Copa_América_2011 Bocq Barla Bulk_y_Skull Campeonato_Sudamericano_Sub_20_de_2011 Aśram Castillo_de_Lubart Benjamín_I Barrio_de_San_Esteban Cepoy Año_774 Cesar_Rodriguez_Alvarez Breve_historia_de_la_conquista_de_la_Nueva_Espana Baja_Extremadura

html map