Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chirocephalidae Adolfo_Suárez,_el_presidente West_Park_(Florida) Coalición_Nacionalista_(1989) Civilización_Minoica Aegus_venustus Ablanar Whitechapel_Vigilance_Committee Claudio_Spiniak Colegiata_de_San_Pablo_(Lieja) Charmois_(Meurthe_y_Mosela) Virginia_(Illinois) Zona_Sur_(Circuito_de_Baloncesto_de_la_Costa_del_Pacífico) Verrières_(Aube) Xylopassaloides_schusteri Xenoblade_Chronicles WV25 Villey_Saint-Étienne Vinculos_afectivos Yerba_del_colico Villiquera Compania_de_Acero_del_Pacifico Agencia_Espacial_Brasilena Agrostis_praticola Actinanthella Agaricus_sinuatus Acantholoma_spinosum Coffee_table_book Abbenans Colonización_espanola_de_America Aeropuerto_Internacional_Saint_Exupéry Victoria_trickerii Zimapan Cistus_monspeliensis_var_densifolius Comunidad_autonoma_de_Cataluna Ville_en_Selve Winter_Soldier Your_love_is_a_lie Zerkausia Vateria Voyage_en_Abyssinie_dans_les_provinces_du_Tigré Vaisya Vuelta_a_Espana_1990 Aeropuerto_de_Santiago_del_Estero Vestido_rosa_de_Marilyn_Monroe Acrobolbus Cochapuma Woodlawn_Park_(Kentucky) Akodon_dayi Conejo_de_Pascua Aho Cien_dolares_estadounidenses Colación_hereditaria Violencia_de_pareja Xander_Bly

html map