Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Paladelpha Pedro_Rizzo Placochelys Pogonoglossus Nevrast Oleiny_Linares_Nápoles Navaja_de_precision Pinus_halepensis_subsp._stankewiczii Poa_tenera Plexo_de_Auerbach Norweg._J._Bot. My_Name_is_Skrillex Plano_urbano Mycena_galericulata Post_It Platypria_infuscata Parque_nacional_Monte_Parnaso Pez_caminador Palindromos_(pelicula) Operación_triunfo,_academia_Coca-Cola Pedro_Pascasio_Fernandez_Sardinó Numero_periodico Norman_Schwarzkopf,_Jr Percina_aurora Perico_Perez Oxacis_bernadettei Pianissimo Operación_Chuleta_de_Ternera Plastico_termoestable Pintura_falangista Piotr_Orzechowski Orión_(crucero_de_batalla) Paratomapoderus_nigrotibialis Penón_de_Ifach Ondrej_Mazuch Pelophylax_kl._grafi Nacionalista_catalán PFC_Spartak_de_Nalchik Parque_Municipal_y_Jardin_Botánico_de_Gutersloh Museo_de_Bellas_Artes_y_Artesania_de_Linares Orden_de_San_Raimundo_de_Penafort Piazzatorre Myrtus_mirifolia Número_imparmente_impar Pinell_de_Bray Myiothlypis_chrysogaster Nicole_Austin P-26_Peashooter Pico_da_bandeira Pedra_de_Lume Piedad_Bonnett Pangusion Polymoria Músculo_pterigoideo_medial Objeto_de_Thorne-Zytkow

html map