Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Truyere Rio_Boise Rhiniachne Tren_Ecológico Reid_(Wisconsin) Indira_Páez Municipio_Lagunillas_(Zulia_Venezuela) U_N_I_A. Relación_de_méritos_y_servicios_del_conquistador_Bernardino_Vázquez_de_Tapia Río_Ribeira_de_Iguape Rhazüns Gobernador_de_Aruba Revuelta_jonica_(499_adC) Reionización Represa_y_embalse_de_Aguas_Blancas Rojasianthe_superba Trisopterus_minutus Río_Te Fuerte_Escusa Umi_Bozu German_Palacios Indicadores_de_pH Rosigon Rosapalo Rumbas_flamencas Gerald_Ford Universidad_Politécnica_de_Madrid República_Federal Ruben_Menini Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_la_Asuncion_(Segura_de_Leon) Rio_Jinsha Roberto_Viola Municipio_de_Blackhoof_(condado_de_Carlton,_Minnesota) Rosaleda_del_valle_del_marne Unión_Atletico_Tachira Municipio_de_Blue Río_Magra Roberto_Gargarella Ricinella_sylvestris Río_de_La_Plata Rio_Goksu Rolling_Stone Girlschool Romulo_Vasco_da_Gama_de_Carvalho Román_Torres Idriss_al_Amraoui Uperoleiidae Frijol_chino Girard_(Georgia) Municipio_de_Lake_George_(condado_de_Stearns,_Minnesota) Inferno_(álbum) Trochoideus_sansibaricus Geofísica Glogau Fueros_de_Calatayud

html map