Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tragedia_de_la_cresta Scipio_(Nueva_York) Sir_Philip_Leche Teatro_Lola_Membrives Seraphim_Falls Starship_Troopers_(película) Segunda_Guerra_Ítalo_Etiope Torio San_Luis,_Santa_Bárbara Soejatmi_Dransfield Saint_Saturnin_(Lozere) Sistema_Universitario_Texas_A&M The_Fireman_(pelicula) Torsten_de_winkel Selva_de_tierras_bajas_de_Santo_Tome,_Principe_y_Annobon Selección_masculina_de_voleibol_de_Estados_Unidos Salchicha_Cumberland Sagrada_Familia_del_cordero Somalia_britanica Theyanoguin Sierra_de_Pena_Sagra Time_(álbum_de_Fleetwood_Mac) Takashi_Tokita Singularity_(videojuego) Syllabus_Errorum Tadeusz_Tacik Tarphius_canariensis_postcostatus Sarrià_de_Ter_(Gerona) Sagittaria_lancifolia Smithfield_(Pensilvania) Temporada_2006_de_World_Series_by_Renault Transpositor Tamnay_en-Bazois Santo_Tome_(Jaén) Tartagos_de_judas Trebas Telecom_Italia_Mobile Torrestrella Torella_dei_Lombardi Theodor_Redding Sismica Tratado_de_niza Selección_hondureña_de_fútbol See_You_Again_(Rock_Mafia_Remix) Torrecilla_de_la_Musica Subclase Stade_Olympique_de_Colombes Saint-Pierre-de-Varengeville Sueldo_jaques Saint-Michel-l'Observatoire Tim_Bevan Tracks_(album) Tom_Brown_(satírico) Ster_der_Beloften Simeon_Jackson

html map