Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Adolf_Mišek West_Sacramento Xylographus_rufipennis Clausura_topologica Wissjul Cleopatre Clase_Salvamar Comediante Vaimanika_Śastra Yacimiento_arqueológico_de_Medina_Elvira Voqui_cóguil Zipaquira Adam_Yauch Cissus_leucocarpa Alamedilla_(Sevilla) Accidente_del_helicoptero_de_la_procuraduria_general_de_la_republica_en_chihuahua_de_2008 Wilson Villers-sous-Foucarmont Adelante_(album) Conde_Nast_Publications Condado_de_colorado Compañía_de_Cazadores_Correntinos Accidentes_aereos_en_Espana Administracion_judicial Condado_de_McIntosh_(Georgia) Academia_Hispanica Vulcanismo_en_Io Agustin_P._Justo Africa_Prat Comisión_de_las_Naciones_Unidas_sobre_derecho_mercantil_internacional Wrecking_Ball_(canción) Vegas_de_itata Villabáñez_(Cantabria) Agrupacion_Deportiva_Comarca_de_Nijar Cociente_(aritmética) Zordala_colilarga Zaza_(pelicula) Ajmat_Kadirov Willem_Jacob_Luyten Zenkutsu_dachi Compania_Telefónica_Nacional_de_España Abelardo_rodriguez Cibofobia Zurditorium Vojvodina_Novi_Sad Yon_Kortajarena Cobreros Abengoa Accidente_de_Chernobyl Yaruro Zilda_Ulbrich A_Bit_of_Fry_and_Laurie Waldorf_(Minnesota) Club_Sanjustino Comisión_Nacional_del_Medio_Ambiente_de_Chile

html map