Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Barrio_la_Florida Cardueae Boca_de_sierpe Castillo_Karatsu Castillo_de_olmos Binangonan_Rizal Bandera_de_Ribadedeva Carlos_Mendoza_Davis Cantabria_TV Campeonato_de_Campeones_de_Chile_1943 Bourg_Madame CLAR Castill_de_tierra Castillo_Club_de_Futbol Barahona_(desambiguación) Casa_del_ayuntamiento CV-16 Caracter_(música) Boj_de_Baleares Casa-fuerte_de_El_Campillo Beverly_Hills_Cop Capitan_Marvel_(marvel) Centro_Nacional_de_las_Artes Basilepta_nyalamense Certamen_de_monologos_ciudad_de_Vélez-Malaga Catedral_Metropolitana_de_Xalapa Benito_(senor_de_Silca) Bajio_de_San_José Cerinthe_alpina Bartolomé_Fortunato Batería_de_Bagdad Bandera_de_Sao_Paulo Catedral_del_Espíritu_Santo Caciocavallo_Silano Centro_Historico_Fotográfico_de_la_Región_de_Murcia Carcel_de_Porlier Catalanismo_(extranjerismo) BAK_1906 C.D.Brickell Cae_el_sol Canadas_de_Obregón Celula_eucariótica Banato_de_Bosnia C.E.C.So. Carlos_Arturo_Caceres Batalla_de_san_quintín_(1871) Bjork_Guðmundsdóttir_&_Tríó_Guðmundur_Ingólfssonar Bhāgavat-Purāṇá Celo_de_converso Canton_de_Menton-Ouest Banderas_de_Mexico Bayannuur_Bayan_Ölgiy Brabant-sur-Meuse Bab'Aziz,_el_sabio_sufí Bloomberg_Businessweek

html map