Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Selección_nacional_de_atletismo_de_España Sindrome_de_Legg_Calve_Perthes Santa_Fe_de_Conques Saint-Malo-de-Guersac Salomé_(discipula) Torre_de_Pisa Sinfonia_nº_27 Sinfonía_n.º_15_(Mozart) Saint-Pierre-Colamine The_Eagle_and_Child Subterra Siempre_dias_azules Sistema_binario_(astronomia) Shiritsu_Justice_Gakuen_Legion_of_Heroes Simon_S.A. Teoría_de_la_Argumentacion_Jurídica Sosa_(municipio) Salomon_Ha-Leví Shirakumo Soupe_au_pistou Thor_(película) Selección_de_futbol_de_Comoras Suso_de_Toro The_Old_Man_and_the_Lisa Salinas_de_Tomabelas Selección_de_basquetbol_de_Iraq Teatro_auditorio_Antonio_Buero_Vallejo Terence_Davies Tecnología_en_Nueva_Espana Siemssenius_jeanvoinei Sergio_Botana Saga_Vápnfirdinga Tersicore Software4Students Saint_Agnan-en-Vercors Tian_Hou Sintoístas Skjaldbreiður Sellos_de_España_de_2004 Smaragdina_taynguensis Seleccion_de_basquetbol_de_México Tierras_de_labranza The_Smiths Tau_Bootis Secretario_de_Estado_de_España_(Antiguo_Régimen) Sebastien_Grax Sociedad_de_socorro Tenebrón Sergio_Pérez_Mendoza The_Smiths_(album) Segunda_vuelta_electoral Sanyas San_Joaquin_(estacion_Metro_de_Ciudad_de_Mexico) Tilia_insularis Saint-André-le-Coq

html map