Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dolby_AC-3 Declinación_(gramatica) Demonstratio Costa_Vescovato Creyssensac_et-Pissot Division-A_2012 Alzabara Departure_(álbum_de_Jesse_McCartney) Alfredo_el_grande Derecho_internacional_en_el_conflicto_arabe-israeli Domingo_de_la_Calzada Alexander_Rueb Cáncer_de_tiroides Cthulhu_(revista) County_Durham Código_unario Departamento_de_Chimaltenango Dark_Templar Alzola Disipador Cristino_de_vera Alguien_que_anda_por_ahí Criollo_espanol David_Simão Ecuacion_de_Darcy_Weisbach Cuchuflito Alphataurus Códigos_de_Conducta_de_las_empresas Cueva_de_les_Encantades DJ_Jazzy_Jeff_&_the_Fresh_Prince Corriente_de_desplazamiento Copropiedad_inmobiliaria Aleutiano Dolar_bahameño Daniel_Chan Cristobal_de_Lobera_y_Torres Dhol Derecho_procesal_civil_espanol Día_Mundial_Sin_Tabaco Difraccion_sonido Cordoba-Central Distrito_de_Leonor_Ordóñez Dios_Emperador Diario_La_Unión_(Chile) Amaturá Alejandro_Velasco_Astete Alyxia Direccion_Nacional_de_Fronteras_y_Limites_del_Estado_de_Chile Dasiuro_de_Wallace Corocho_de_rocigalgo Dalian_Changbo Dolichogyne_acaulis Crawford_Palmer Distrito_de_Vouziers Cuco_(desambiguación)

html map