Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Red_Iberoamericana_de_Terminología Primaria_demócrata_de_Dakota_del_Sur,_2008 Principe_de_Albania Masters_de_Cincinnati_2011 Línea_10_(Llorente_Bus_Benidorm) Referéndum_sobre_el_servicio_militar_obligatorio_en_Suiza_de_2013 Grado_centígrado Ramal_Ópera-Príncipe_Pío Primera_Division_de_Irak Microthespis_evansi Línea_B60_(Córdoba) Microeca Manuel_María_Pérez_y_Ramírez Margay Radio_"La_Cien" Michel_de_Certeau Recuerdos_de_Ypacarai Prezi Luis_Maria_"Billo"_Frómeta Maestre_de_la_Orden_de_Alcantara Puerto_Esperanza_(islas_Malvinas) Memento_Mori_(pelicula) Manang_Marsyangdi_Club Maruejols-lès-Gardon Ramón_Parera Registro_Nacional_de_Identificacion_y_Estado_Civil_(Perú) Pronolagus_rupestris McLaren_Mercedes Pérez-Chisc. Mijaíl_Semionovich_Vorontsov Rangoli Lyubov_Popova Presera_real Graeme_Brown Graciela_Ocana Rafael_Pérez_(desambiguación) Marcilla Gregorio_de_la_Fuente_(sindicalista) Lutari Los_Alamos Grallaria_carrikeri Produccion_en_serie Grevillea_punicea Premio_de_la_Paz_del_Comercio_Librero_Alemán Lucenay_lès_Aix Raúl_de_Alba Manuel_Angel_González_Sponga Materiales_del_Ejército_de_Tierra_de_Espana Gracias_(album_de_Jose_José) Puente_de_La_Union Locuciones_Latinas Quamzin Primera_Division_de_Espana_1993_94 Primera_B_Metropolitana_(Argentina) Manuscritos_biblicos

html map