Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lipoproteina_de_alta_densidad_(HDL) Julian_Barnes La_Pretière Jorge_Luis_Barón Jorge_Porcel Juigne_sur_Loire La_Luna:_Live_in_Concert Juan_Pedro_Quiñonero_Martínez José_Armando_Lucas_Contreras Lisboa_(ciudad) Jens_Vahl Jose_Picon Jean-Alain_Fanchone Liga_Uruguaya_de_Básquetbol_2009/10 Jorge_Pino L_A_Live La_Guarena_(mancomunidad) Jesus,_Take_The_Wheel La_ópera_del_vagabundo La_Francia Juan_Caballero Jordan_Anderson Juan_Maldacena James_(Pokemon) Lengua_achí Le_Souich La_momia_o_Ramses_el_maldito Jean_Decety Kankabchén_(Tixkokob) Instituto_de_Investigaciones_Estéticas_(Universidad_Nacional_Autonoma_de_México) Khalid_ibn_al-Walid Junkers_Ju_390 Julián_Adem_Chahin Joe_McNamee Las_Ventas_con_Pena_Aguilera_(Toledo) Las_Gabias La_voz_montanesa_(Santander) Juana,_Condesa_de_Borgona Joanne_Kathleen_Rowling Ivan_Ergić Juan_Gallegos Juan_Martín_Echenique_Tristán Juan_Galindo_(desambiguacion) Kyllinga_polycephala José_Iñaki_Bollain La_pobla_de_lillet John_III_Comyn_Senor_de_Badenoch Iran_vij Limia_versicolor Instituto_Ludwig_von_Mises_Brasil La_diosa_coronada José_Diez Jorge_Daniel_Martínez Janelle_Monáe Justo_P._Prieto

html map