Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Yo_(kana) Cogolludo Cienaga_(Magdalena) Vértigo_(medico) Vézins-de-Lévézou ViM Zona_Metropolitana_de_Oaxaca_de_juarez Actemra Churrascaria Abdul_Razak Conector_(lingüistica) Constituyente_(desambiguación) Abu_l_Majši Ake_Sandin Abadia_de_lagrasse Cis_lineatulus Vladímir_Antónov_Ovsiéyenko Villabúrbula_(León) Cheers_(Drink_to_That) Villiers-Saint-Denis Virión Conseller_en_cap Chasing_Time:_The_Bedlam_Sessions Vocal_coach Conmutación_(Redes_de_comunicación) Viguiera Cherkaski_(Krasnodar) Coalicion_(Chile) Aeropuerto_de_Chilpancingo Zuben_Elschemali Aeroclub_Barcelona-Sabadell Colegio_de_San_Antonio_Portaceli Wantan_frito When_a_Stranger_Calls_(pelicula_de_2006) Vanilla_pittieri A_Winter's_Tale Yamanashi_Hanzō A_day_in_the_life_(The_Beatles) Comandante_Bly Valerianella_locusta_var._coronata Club_Deportivo_y_Social_Naval_de_Talcahuano_Sociedad_Anonima_Deportiva Cneo_Hosidio_Geta Vacuna_cuadruple When_Angels_&_Serpents_Dance Abdelilah_Benkirane Abakan-Avia Conservatorio_Botánico_Nacional_de_Midi-Pyrénées Agrupación_de_electores_independientes_por_zamora-unión_del_pueblo_zamorano Aerobica Aldiça Chondrostoma_arrigonis Chateaudouble_(Var) Alba_roja,_París Zagato_(anime) Club_nautico_Dehesa_de_Campoamor

html map