Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Región_Chavin Mascara_quirurgica Primera_division_espanola_2001_02 Miler_Bolaños M_(grupo) Gopalganj Marcos_Witt Los_Chocoyos Quinn_Fabray Metaeuopsis_curvipes MTV_Movie_Awards_1996 Premio_del_Círculo_de_escritores_cinematograficos Google_Watch Look_What_I_Almost_Stepped_In Radianes Lu_(banda) Mike_Gminski Maria_da_Conceição_Tavares Pseudomiopteryx_amazonensis Medallero_de_los_Juegos_Paralimpicos_de_Verano Membrana_(estructura) Los_que_se_van Marisol Lubrin_(Almeria) Quimica_teórica Probabilidad_condicional Recife_(Brasil) Red_de_telecomunicación Los_Incas_Parque_Chas_(Subte_de_Buenos_Aires) Provincias_maritimas_de_Canadá Pruillé_l'Eguillé Maskirovka Maja_de_Santa_Maria Mecanismo_de_Berry Masad Puntocom Melilotus_indicus Quercus_duraznillo_f._pinetorum Rattus_pyctoris Protocolos_de_comunicación Pseudalopex Megaloprotachne María_Luisa_de_Austria Pueblo_shakya Miguel_asín_palacios Primaria_republicana_de_las_Islas_Virgenes_de_los_Estados_Unidos_2008 Razas_equinas Miguel_Angel_Perez_Lasa Los_dientes_del_dragón Los_Nosequién_y_Los_Nosecuántos Mauricio_Alvarado Gordon_Guymer Madison_(Arkansas) Ramblers_F._C. Luis_Francisco_II_de_Borbon_Conti

html map