Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Las_garras_de_león Les_Villettes Jose_Maldonado_Gomez Lista_de_capítulos_de_Star_Trek:_la_nueva_generacion Lashkar-e-Tayyaba Judge_Dredd_(película) LAMP_(paquete_de_software) L'Etoile_de_Morne-à-l'Eau Leesburg_(Indiana) Jörmundur_Ingi_Hansen José_Fernández_Nonídez Joan_Ferran_i_Serafini Jazz_pop Kristoffer_Polaha Lista_de_capitulos_de_El_Rey_Arturo Jose_Tomás_de_Cuéllar Jeet_Kun_Do Kondariotissa Les_Ventes-de-Bourse Ligaria Kykeon Juan_J._Linz La_otra_mujer Jazzmatazz,_Vol._1 Lengua_de_señas_peruana La_Chaux-du-Dombief Lenguas_mesomelanesias Jeronimo_Pedro_Mathet_Rodríguez Le_Chili_de_Violeta_Parra:_Un_rio_de_sangre Lexicon_Istoric_Retic Klismafilia Ksipráhasta Lana_Lang Libra_(signo_del_Zodíaco) Knn Khloé_Kardashian José_Luis_Martínez Jewel_Kilcher Jeff_Chang Jessenia_amazonum Lacunza Ki_(mitología) Juan_Pujol_Garcia Ligando_(quimico) Javier_Pereira Juan_Carlos_Perez_Lopez Johnny_Cash's_Greatest_Hits,_Vol._1 José_Maria_Gonzalez Interviú_Fútbol_Sala Jane_Roemer Jose_Maria_Beltrán_Pérez La_Carraca Kneiff Iriney_santos_da_silva Lemmy_Kilmister

html map