Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lindau_(Zurich) Juan_Félix_Cafferata Isla_Orquídea_(Canaima) Leonel_Gancedo Jack_contra_mad_jack Kanker Linum_utile Jaime_semprún La_travesía_del_Explorador_del_Amanecer José_González_Gastañaga Laguna_Carreras Linociera_macrophylla Isabelle_Waldberg José_Maria_Bascunán Isla_Phu_Quy Juncus_mucroniflorus Kisin Levantamiento_de_wuchang Lenguas_tirio Lieven_de_Key La_isla_al_mediodia Khuen-Hederváry Karl_Staaff Liga_húngara_de_hockey_sobre_hielo John_Cottingham John_Clipperton José_Mujica_Cordano Klauss_von_Stauffenberg Jessica_Hausner James_Alexander_Calder Linea_468_(Interurbanos_Madrid) Jardin_Botánico_de_Munster Kilómetros_cuadrados Interacción_plasma-pared Internautas.org La_casa_arbol_del_terror_V Keeler_(cráter_marciano) Lista_de_personas_que_ayudaron_a_los_judios_durante_el_Holocausto Lemmon_(desambiguación) Jorge_Melicio José_Antonio_Morante_Gutiérrez Komm,_suszer_Tod Jocimar_Nascimento Jožef_Stefan_Institute Lista_de_ministros_de_Gobierno_de_Colombia Jose_Maria_Areilza_Rodas Lie_to_Me_(serie_de_TV) Khmelnitsky Jerod_Ward Lance_Gunderson Julio_Falcioni Liga_Postobón_2011-I Josef_Abel Investigación_farmacológica Leon_V

html map