Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

OFL Pilões Organización_Internacional_para_la_Estandarización Pimpájaros Octava_Comunicaciones_S.A. Nora_la_rebelde Platymantis_papuensis Orchis_maderensis Osteobrama_bhimensis Pembroke_(Kentucky) Partido_de_Independientes_de_Lanzarote Pallenis_spinosa_subsp_spinosa Nuillé_le-Jalais Neomammillaria_standleyi Nacho_Cano-German_Coppini Paracompsus_bistriolatus París_Op_47_(Nicanor_de_las_Heras) Palacio_Badi Plazoleta_de_los_leoncitos Partido_de_General_Madariaga Numero_poligonal P-63 Peninsula_de_Indochina Patacon_(comida) Pleistoceno_tardio Plan_Quinquenal_en_Argentina Münstertal Parnavaz_ii_de_iberia Parque_nacional_aukštaitija Paul_Heffernan Postman_sort Plantago_brunnea Palmito_dulce Organizacion_arabe_de_transportistas_aéreos Pentan-3-ol Piernas_de_San_Sebastian Parroquia_de_Adina_(Sanxenxo) Partido_de_la_reforma_de_los_estados_unidos Non_sequitur_(lógica) Música_de_videojuegos Ophrys_bertolonii_var._catalaunica Pintura_Gótica_de_España Park_Hills_(Misuri) Partido_Social_Democrata_(Mexico) Post_Falls_(Idaho) Paso_de_la_Patria Ningyo_jōruri Partidos_judiciales_de_la_Comunidad_de_Madrid Newark–World_Trade_Center Naufragios_en_México OE Osa_(Italia) Parapolitica Musica_del_clasicismo Nansa

html map