Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Francisco_de_Borja_y_Aragón_príncipe_de_Esquilache El_Baradei Estación_de_metro Ermita_de_la_Virgen_de_la_Solana_(Cubo_de_la_Solana) Exposicion_del_Centenario Europa_(mitologia_griega) Egg_Harbor_City Eric_David_Harris Enrique_Moles_y_Ormella Facultad_de_Fisica_(Universidad_de_Sevilla) Ejercito_Nacional_de_la_República_Dominicana El_Mago_(Carta_del_Tarot) Epidermis Eterno_estupor_de_una_mente_Simpson El_Hombre_Arana_3 Federacion_Argentina_de_Contratistas_de_Maquinas_Agricolas Francisco_Garcia_Huidobro_Eyzaguirre Evelyn_Ankers Formato_ZIP Facultad_de_Ingeniería_Eléctrica_y_Electrónica_(UNI,_Peru) F_James_Sensenbrenner Federacion_Internacional_de_Yudo Fagelia_tomentosa Eta²_Hydri_b Euphorbia_acalyphoides Expedición_33 Fabricius Estadio_Nacional_Jorge_"Magico"_González Estado_Palestino Estadio_10_de_diciembre Federico_Spurr Estadio_General_Jose_de_San_Martín Estromboli Enseñame_a_Olvidar Fleré_la_Riviere Empalme_Kawanoe Formación_Hell_Creek Footjob Estudio_trascendental_nº_2 Elmo_(Misuri) Eurocódigo_2 Euphorbia_richardsiae Enrique_Aniano_Pérez_Comendador Fotos_satelitales Ellen_Burstyn Ermengarda_de_hesbaye FK_Jablonec Elecciones_estatales_de_Yucatán_(2001) Francmasoneria_en_Ecuador Euphorbia_goetzei Flavio_Costa FC_Viktoria_Colonia Escala_musical Eudryas_assimilis Englerophoenix_caribaea

html map