Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estadio_Parque_Julio_Pozzi Equitacion_en_los_Juegos_Olimpicos_de_la_Juventud_Singapur_2010 Familia_Carrera Fotografia_pura El_Alamo Elecciones_parlamentarias_de_Chipre_de_2011 Formato_de_documento_portable Edouard_Le_Monnier Evanston_(Wyoming) Escuela_Tecnica_Superior_de_Arquitectura_del_Valles Ejercito_de_la_Unión Else_von_Richthofen Eleccion_presidencial_de_Chile_(1952) El_club_de_medianoche Federación_de_Voleibol_Argentino EvBoard Espontaneo Espurio_Postumio_Albino_(consul_110_adC) Epoca_incaica Enrique_Gutiérrez_Ríos Fitopatogenos Estación_Temuco Florent_Schmitt Eyes_Open_(canción) Ernst_Thalmann_Park Etrochey Endonucleasa_"casera" Flora_Indica_._._._nec_non_Prodromus_Florae_Capensis Etxebarri,_Anteiglesia_de_San_Esteban_Etxebarri_Doneztebeko_Elizatea El_Chaco_Giménez Eladio_de_Toledo El_pitufo_nº_100 Escudella_i_carn_d'olla Flagelacion_de_Cristo El_Juicio_Final_(Capilla_Sixtina) Espectrografo El_Condado_(Jaen) Francois_P._Jauvy Espinoza_Dueñas F_Scott_Fitzgerald Escudo_de_olujas Estación_Alvear_(Santa_Fé) Fontenay_sur_Eure Estanado Estéban_de_Antuñano F-Spot Electrólisis_de_Kolbe Edward_William_Elgar El_hombre_que_fue_jueves Estación_de_María_de_Huerva Epanolol Francois_Parisien Eduard_Formánek Elio_Roca Expresión_constitutiva

html map