Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pachyptila Palermo_Shooting Pisek_(Dakota_del_Norte) Otus_watsonii Parque_Bicentenario Norberto_Rodríguez Paz_de_Antálcidas Paridea_costallifera Pico_Conejos Poroso Potencial_electrico_de_membrana OKB-156 Polluela_colorada Plaza_de_París_(Berlín) Ovada Pinus_ponderosa_subsp._coulteri Portaaviones_Ryujo Platycerium Pastizales_subalpinos_de_la_Cordillera_Central Parque_nacional_do_Monte_Roraima Octavio_Ocampo Paisa_(Colombia) Perrigny_sur-l'Ognon Partidos_catch-it-all Pao_de_Açucar Musica_oscura Newcastle_(Oklahoma) Palacio_de_el_quexigal Mérens_les_Vals Phalaenopsis_violacea_f._coerulea Pléven Panagiotis_Fasoulas Oh!_Super_Milk_Chan Pharbitis_hispida Por_toda_una_vida Plaza_Lorea Mussaenda_villosa Patrimonio_de_la_Humanidad_en_España Pachoy Piloto_cosmonauta_de_la_Union_Sovietica Paspalum_ciliatum Pablo_de_grecia Nemaulax Parque_y_Reserva_Nacional_Wrangell_San_Elías Organismo_aerobio Parisino P_pardus_reichenowi Orchis_elata_f._leucantha Paavo_Väyrynen Neolucanus_sinicus Potenciómetro_(instrumento_de_medida) Peter_Luttenberger Partido_de_costa_rica Peromyscus_maniculatus Oscar_Carmelo_Sanchez

html map