Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

LMB_Zona_Norte Jaran Leones Jody_Reynolds La_dama_del_mar Leonardo_Inga Junta_de_Educacion_de_Union_City Jalapa_(municipio_Mexico) La_Panda_(historieta_de_Segura) La_Plana_de_Utiel La_cosecha_(Brueghel) Leslie_Bricuse Jesús_Diaz_mártir_de_Uruapan Kalkhu Jaime_Jose_Nebot_Saadi Km_h Isla_de_Jeju La_aldea_silao_guanajuato José_Palop_Gomez Karla Konstantinovskaya Julien_Marinetti Jean-Francois_de_Sart José_Maria_Montoto_Cañas Interliga_2010 La_Trinite-du-Mont Juan_del_Castillo_(eclesiástico) Lanio_aurantius Juan_de_lebu International_Festival_of_Spanish_Keyboard_Music_(FIMTE) Jalostotitlán Ivory_(canción) Javier_Cienfuegos Instituto_Juan_Sebastián_Elcano Josué_Gabriel_García_Laparra Lew_Cody Leopardus_pardalis Leonardo_Guzmán_Cortés Invasion_Francesa_a_México Karl_franz_anton_von_schreibers Karl_Deichgraeber Labeo_bottegi Juan_Carlos_Cebrián Lalo_García John_Robert_Fowles Kennedy_(miniserie_de_TV) José_Aldecoa_y_Villasante Joseba_Etxeberria John_Addison_(compositor_de_bandas_sonoras) Laguna_de_Gomez Leviglianita Leonor_de_Castilla,_reina_de_Aragón Joaquin_del_Pino_y_Rosas Islas_Príncipe_Eduardo Job_for_a_cowboy

html map