Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Los_Vengadores_Oscuros Marcos_Tébar_Ramiro Recoome Priolepis_anthioides Meseta_Javajeti Loto_egipcio Quebrada_del_Yatan Rauvolfia Luis_Gonzalez-Carvajal_Santabarbara María_Consuelo_Rumí_Ibáñez Prestamos_léxicos_del_español Maroszek_Kb_Ur_wz.35 Locke_(Nueva_York) Raja_orbicularis Granollers_(Barcelona) Gondra Metilfenidato Luis_Terol Matildita_y_Anacleto Merck-Saint-Liévin Martín_pescador_ventriblanco Red_de_Bibliotecas_Universitarias_Espanolas Marsh´s_library Low-Life Real_Pontificia,_Antiquisima,_Ilustre_y_Penitencial_Cofradia_del_Senor_Atado_a_la_Columna_y_Ntra._Sra._de_la_Fraternidad_en_el_Mayor_Dolor Quiya Malå Quiromasajista Pseudocheilinus_ocellatus Puna_(concepto_geográfico) Power-man Raión_de_Ripky M_Cruz_Pineiro_Alvarez Goniopteris Golmes Lucio_Cornelio_Escipión Lucha_de_los_judíos_contra_los_británicos_en_el_mandato_de_Palestina Quincy_Landzecourt María_Buschiazzo Manuel_tercero_de_rozas Premier_League_2012-13 Luis_Mejía_Montesdeoca Lopinavir Provincia_de_German_Busch Martha_Plimpton Lue_en_Baugeois Prueba_del_talón Marcador_social Pregola Manazuru_(1934) Rana_arborea_poblana Loíza Miguel_Bustamante Principado_de_la_fortuna Mandello_del_lario

html map