Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Año_1229 Boston_Symphony_Orchestra Barco_atado Cabo_de_la_Vela Camaná Chamoson Cavernario_Galíndo Cabana_(desambiguacion) B_Sides_&_Rarities_(álbum_de_Deftones) Centro_Iberoamericano_de_Asuntos_Públicos_y_Empresariales Billy_idol Bulbophyllum_henshallii Castellfort_(Castellón) Calalou Brion_(Vienne) Candido_Casanueva_Gorjon Berry_Hill_(Tennessee) Chamaesyce_celastroides_var._laehiensis Balaena_mysticetus Boscamnant Carta_Atenagórica Bartolome_Estupinan_Cabeza_de_Vaca Beaulieu_(hérault) Azuzena_martin_dorado_calvo Cartel_(organización_ilicita) Catafalco Bruys Billy_Childish Campiño Björn_Ulvaeus Burkilliodendron_album Campus_Juan_Gómez_Millas Capítulos_de_Lovely_Complex Camara_avanzada_para_sondeos Beatriz_y_Benedicto Blabera_mexicana Callisia_scopulorum Banisteriopsis_inebrians Catappa Campeonato_Europeo_de_Badminton_de_1976 Baby,_Please_Don't_Go_(sencillo_AC/DC) Batalla_de_mook Bangor_(Bretana) Catedral_de_Mercedes_(Uruguay) Carex_gebhardii Cabeza_verde_de_boston Cafe_de_la_Montaña Años_1680_a_C CRV7 Campanula_bellardii_var_pubescens Boykins Bk_häcken Carl_Meinhold Campeonato_Europeo_Femenino_Sub-19_de_la_UEFA_2013/14 Black_to_the_Blind

html map