Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Region_Cuzco Marcha_fúnebre_por_una_marioneta Mandideep Mar_de_Skagerrak Maximo_Riesgo Regaliz_de_montaña Luis_Terrazas_Cuilty Presa_del_Chanza Primera_División_de_Espana_1958/59 Mary_King's_Close Prokófiev Marx_(desambiguación) Recurso_hídrico Production_I_G Préchac_(Altos_Pirineos) Louis_Amundson Marnie Púlpito_de_la_Pasión Mayra_Marti Gobierno_y_politica_del_Japon Llevant_(Mallorca) Quermesita Puntos_extremos_del_planeta Lycocerus_rufocapitatus Pusyamitra Marnes_(Deux-Sevres) Marcelo_González Lucien_Bouchardeau Ralph_Craig Regimiento_Atacama Metabolismo_ácido_de_las_crassulaceae Mandarina_suenoae Principios_del_Actualismo_y_Uniformitarismo Línea_de_mando_de_las_FARC_EP Golog_Tibetana Mafejabl Mervyn_LeRoy Lupulo_bravo Rastán Manolo_el_del_Bombo Milka_María_Pena Green_cross_Temuco Lords_of_Dogtown Recruit Publicitaria Rada_Central_Ucraniana Masaichi_Kaneda Madrigal_(poesia) Lorenzo_Suárez_(pintor) Recopilación_legal Mafia_(album) Luisma_García Línea_A_(Córdoba) Marta_María_Sahagun_Jiménez Primera_dama_(telenovela_colombiana)

html map