Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Osedax_rubiplumus Ninomiya_Masayuki Piñas_(Comerío) Odon_von_Horvath Partido_Comunista_de_Suiza Osteitis_fibroquistica Pilar_Muñiz Phyllotreta_constricta Persimon_virginiana Ophrys_sphegodes_ssp._montenegrina Pheleuscelus_nigrospinosus Paco_Bedoya Platyhelluo_weiri Nicanor_Plaza Piedimonte_Etneo Nilpotencia Partido_Nasserista Peliculas_de_2011 Palacete_Laredo Phalangium_coarctatum Pelícano_pardo_de_las_Galápagos Organización_territorial_de_Corea_del_Norte NtEd Pablo_Antoñana P_A.Smirn. Noni_Hazlehurst Northport_(Wisconsin) PR:CAT Pelicula_lagrimal Plaza_España_(Buenos_Aires) Pirunipygus_paradoxus New_Zealand's_Next_Top_Model Natalia_Jiménez_(álbum) Pequeno_Desierto_Arenoso PWA Pelota_al_cesto Nijo_Yoshitada Off Panthera_tigris_virgata Polla_celeste Paz Onani Out_of_the_Blue_(album_de_Debbie_Gibson) Parque_Manito_y_Jardin_Botanico Palacio_del_Podestà_(Galluzzo) Nārada_Muni Peteca Nestor_Raúl_Rossi Museo_de_Cuenca O_Saviñao_/_Saviñao Polanco_(Lavalleja) Penon_de_Zaframagón País_Global_de_Paz_Mundial Ninquelote Nootropicos

html map