Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estación_de_esqui_Cerler Farida_de_Egipto Elecciones_estatales_de_Nuevo_Leon_(2003) Estefanía_Muniz_Villa Estadio_Sergio_Torres Ferromagnetico Enzian El_mundo_que_abandoné Fantasmic! Facundo_Bertoglio Francisco_Narváez_Machón Erythrodes_commelinoides Fitzwilliam_(Nuevo_Hampshire) Enzima_de_restriccion_homing El_elefante_trompita Ernst_Moritz_Arndt_Universität Estan_calientes Entre_Frerès El_libro_del_universo_(álbum) Falla_Futrono Fendlera Entremés_(teatro) Estación_Correa Eiza_Gonzáles Etolia Elisha_Gray Estación_Salto_(Uruguay) Fei_Yu_Ching Eusebio_Hieronimo_de_Estridón FitoSERM ElPozo Eleccion_presidencial_de_Chile_(1941) Euphaedra_(Euphaedrana)_subviridis Elías_Arribas_Aragonés Fahionably_Late_(álbum_de_Honor_Society) Elan_Béarnais_Pau_Orthez Eje_de_la_eclíptica Edward_Nipake_Natapei_Tuta_Fanua`araki Enric_Margall Federico_de_castro Farges_lès_Mâcon Encapsulación El_sexólogo Euphaedra_sardetta Esteban_Manuel_Villegas En_clave_de_Ja Francisco_Lopez_Alfaro El_extrano Estados_de_la_mente El_arbol_de_los_pajaros Feuilleea_ramiflora Eric_Baker Escudo_del_Imperio_Ruso Episodios_de_Policias_en_el_corazón_de_la_calle Escarapela_de_la_República_Espanola

html map