Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Distrito_de_San_Pedro_de_Sano Curruca_cabecinegra Amfreville-les-Champs_(Sena_Marítimo) Coryphaenoides_guentheri Dayton_(Wisconsin) Distrito_electoral_de_Plum_Grove_(condado_de_Pierce,_Nebraska) Diego_Copin_de_Holanda Corola Cuerpo_sutil Cucumis_mairei Criollismo_(literatura) Drimys_winteri_f._andina David_Ferrer Alteracion_cromosomica Echinocereus_berlandieri Drago_canario Dioscorea_quaternata_var._glauca Eden_Gardens Daniel_Kelly Cárcel_de_Punta_Carretas Desempleados_de_reserva Dual_core Amelie_les_Bains_Palalda Alfonso_VII_de_Aragón Cámara_trampa Dieter_Moebius Desmielinación Cultura_Salinar Dama_Danzante_de_Wydler Distrito_de_Trnava Corymbia Cosmin_Matei Copa_El_Gráfico_Perú Cvetak_zanovetak Davidia Dirección_HDLC Copernicia_glabrescens Copioglossa Economía_de_Botsuana Departamento_de_Bogota_D._C. Denton_(Texas) Courlay Dance_Again Alyssum_serpyllifolium_subsp._malacitanum Cultura_Sechín Córtex_visual Alejandro_Virasoro Alvarez_de_Toledo_(desambiguacion) César_Naselli Danilo_Turk Declaración_de_Cracovia Allegheny_Airlines Cupillo Diervillaceae Alva_Day_Grant

html map