Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Provincia_de_Sourou_(Burkina_Faso) Mahnert Marcus_D._Camby Madlib Realismo_(pintura) Grandes_Éxitos_(álbum_de_Siniestro_Total) Productos_quimicos Luis_Helguera Rata_Blanca_(álbum) Metro_de_San_Juan_(Puerto_Rico) Llivia_(Gerona) Macarena_(Sevilla) Marco_de_paula Gonzalo_Nárdiz Radio_San_Miguel Prismas_basalticos_de_Santa_Maria_Regla Primaria_democrática_de_Delaware,_2008 Gobierno_de_Jaén_de_Bracamoros Los_Singles_(discolibro_de_Gabinete_Caligari) Psicopedagogía Miguel_Costas Mamá_También Gran_Premio_de_Japon_de_1977 Primera_Division_de_Espana_1930_31 Prisión_Allan_B._Polunsky Ramal_CC7_del_Ferrocarril_Belgrano Gregor_Edmunds Lustrochernes_silvestrii Grand_prix_costa_del_sol Grand_Trunk_Road Mertensophryne_nyikae Puerto_de_San_Diego Manuel_Márquez_Sterling Ray_Wise Marjorie_Elliott_Sypher Mikhail_Grigoríevich_Popov Región_Nororiental_del_Maranón Luis_de_las_Dos_Sicilias_(1824-1897) Luis_Barragán Manzana_de_Adán Los_Sims_2:_Edicion_Navidena Macropus_fuliginosus Radnorshire Maximilian_I. Maia_(diosa) Lucía_González_Lavado Magda_Giner Real_Gabinete_de_Historia_Natural_de_Madrid Ludovic_Kennedy Primer_ministro_de_la_URSS Loteria Louis_Jadot Reformas_de_Cisneros Luis_Sanchez_Jiménez Qal’at_Salah_El_Din

html map