Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Philodendron_pedatum_var._weddelianum Pinus_loddigesii Pomacentrus_wardi Phusro Partenariado_público-privado Nokia_n900 Permiso Phantasy_Star_III Polinomio_de_bernstein Niceto_Alcala-Zamora Plano_hiperbolico Polar_Ice Palacio_Legislativo_de_la_Ciudad_de_Buenos_Aires Mém._Soc._Sci._Nat._Math._Cherbourg Pellia_crispata Parque_Colón_(Santo_Domingo) Pablo_Gonzalez_Couñago Mémoires_de_l'Académie_Impériale_des_Sciences_de_Saint-Pétersbourg._Sixième_Série._Sciences_Mathématiques,_Physiques_et_Naturelles._Seconde_Partie:_Sciences_Naturelles Oróspeda Parque_nacional_y_reserva_Wrangell_San_Elias Pivot_(baloncesto) Ocupacion_Aliada_de_Austria Philipp_zu_eulenburg Pedro_Torres_Cruces Neohumboldtismo Parque_del_Oeste_(Málaga) Peugeot_205_Turbo_16 Phyllostachys_nigra_f._boryana Nervio_Optico Nivaria_Tejera Nuestra_Senora_de_los_Dolores Polidectes N.K._Korotan_Prevalje Nordur-Isafjardarsýsla Permisividad Paul_Weller Ostilio_Ricci Pan_blanco_canadiense Pablo_Moreno_de_Alborán_Ferrándiz Oreha_mulo Pedro_Almindez_Chirino Ophrys_fuciflora Olozaga Noah_Munck Orphaned_land NTFS-3G Peñalén Platytheca Navidad_(El_ala_oeste) Nordmann Palacio_de_las_Duenas Pose Palántidas Oficina_europea_de_selección_de_personal Pedro_Lisperguer

html map