Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Berith Bandera_de_Namibia Centro_Comercial_La_Dehesa Canal+_Comedia_HD Birrefringencia_de_tension Boyfriend_(canción_de_Big_Time_Rush) Bernardino_Lopez Celectan Carduus_tinctorius Balesmes_sur_marne Bressolles Bernardo_Cavallino Casa_solar Bergantin_República Cakchiquel_(etnia) Centro_Atletico_Occidental Campeonato_Sudamericano_Sub_20_de_2001 Cerdanola Canal_Flamenco_Radio Basilio_Gil_de_Bernabe_y_Sebastian Brookside_(serie_de_television) Bolonesado Calle_54 Caramelos_de_Cianuro_(album) Carlos_Manuel_de_Oliveira_Magalhaes Cesar_Aguilar Bailemos_(álbum) Cabañes_de_Esgueva_(Burgos) Castillo_de_Salvaleón Carduus_macrocephalus Cardamine_laurentiana Barbo_comun_ibérico Casos_de_uso Canal_8_(Nicaragua) Carlos_Varela_(político) Basiprionota_impacata Bancos_de_Argentina Badlands_(geografía) Baldy_Jr. Caser Barbara_franklin Butte_(desambiguacion) Bandera_de_Wisconsin Central_nuclear_de_Brunswick Carl_Sachs Campeonato_mundial_A_de_hockey_patines_masculino_de_1993 Castnia_f._parana Borzicactus_fossulatus Cameron_Kennedy CTT_Correios_de_Portugal Cacao_de_mono Bajo_sajón Cebuella_pygmaea Barrio_Vereda_de_los_Estudiantes Carondas

html map