Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sant_Josep_de_sa_Talaia_(Islas_Baleares) Transgénicos Se_lo_que_hicieron_el_verano_pasado Saunders Trasestrada San_Francisco_(santo) Sala_Bolognese Swiss_(Wisconsin) Terminologia_Humphrey_Parkes Torneo_de_Bastad_2013 Toguí Thor_amboinensis Survival_Arts Tarudant Spartina_stricta_var._triplex Stoli Teuri Silhouettea_aegyptia Seriola_quinqueradiata Tifón_Kujira Sierra_Sur_(Oaxaca) T'Boli Selenógrafo The_Elder_Scrolls_V:_Skyrim_-_Dawnguard Tekellatus Tornillo Synandrodaphne Territorios_polacos_anexionados_por_la_Unión_Sovietica Stiliyan_Petrov Torre_de_Santa_Elena_-_La_Azohía_(Cartagena) Servicio_técnico Tebeo_de_hadas Toriko Stranglehold Tomoxia_laticeps Tomás_Gómez_(desambiguación) Tamemoto_Kuroki Tratado_de_La_Haya_(1641) Stella_(película_de_1943) Socialistas_champagne Toribio_Rodriguez_de_Mendoza Soberania_Nacional Serovaininae Stella_(pelicula_de_1990) Santa_María_de_Nanay Thea_stricta San_Juan_del_Monte_(desambiguación) Totalismo Sebastián_Suárez Skidbladnir The_Who Suspension_hidroneumática San_Antimo_de_Roma San_Rafael_del_Pinal Sistema_de_Memoria_Virtual

html map