Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estación_de_ferrocarril_de_Goya El_Símbolo_Perdido Estación_de_Yenikapı Euryale_ferox Escuela_de_Psicología_de_la_Universidad_Católica_de_Chile Enfermedad_de_Paget_del_pezon Elaeis_guineensis_forma_ramosa Experiencia Figuras_de_amplificación Emirates_Airline Festival_Internacional_de_Musica_Contemporanea_Cordoba_(Argentina) Estadio_Óscar_Quiteno Estacion_Loma_Verde Estación_de_Pereire_-_Levallois Folklore_argentino Enrique_Abuli Enrique_Ojeda_Vila Eulogio_Gillow Felipe_de_Jesús_Robles Enfoque_de_Ganar_ganar Fonda_susilla Farmacity Empresa_capitalista Eucalyptus_goniocalyx_var._parviflora Escudo_de_cabrales Eucalyptra Francisco_Ibánez_Campos El_crimen_de_Cuenca_(película) Fisiologia_del_gusto El_Padrino,_El_Regreso Equitación_en_los_Juegos_Olimpicos_de_París_1900 Escudo_del_Imperio_alemán Elecciones_autonómicas_madrilenas_de_1983 Figulus_napu Efeso Estrella_Roja_de_Belgrado_(Baloncesto) El_ladrón_del_rayo Elecciones_municipales_del_Reino_Unido_de_2013 Emilio_González_Urberuaga Francisco_Millán_Mon Esgrima_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Moscu_1980 El_Crítico Estación_de_Schaffhausen First_Date Estrella_de_Plata Espanol_caribeño Elancourt_Templiers Filtro_antipornografia Egri_Football_Club Fortuny El_principio_poético Foulayronnes Extra_300S Escorpion_(invertebrado) Estadio_Municipal_Luís_Augusto_de_Oliveira

html map