Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pantano_de_Puente_Alto Nicolaes_Maas Peptido_mimético Philautus_alticola Polybia Palo_de_Mayo Paté_chinois Ogneville Parque_del_laberinto_de_Horta Paal Pibí_colicorto Otholobium Narcissus_fernandesii_var._cordubensis Paraje_Natural_Sierra_Alhamilla Playa_del_Espejo_(Los_Alcazares) Museo_de_Arte_Contemporáneo_de_Caracas Poggio_San_Lorenzo Ortografía_de_Oxford Nuncio Orbe_(Suiza) Pieris_lordaca Ofiuco Patrimonio_histórico_y_cultural_de_Sogamoso Pierrefitte_sur-Loire Popponesset Pedethma_pinnipenis Olga_Alexandrovna_Fedtchenko Pazo_de_Castrelos New_Guardians Parque_Figueroa Nestle Pedro_Brieger Perico_Pérez Platon_Oyunski Palacio_Pimentel_(Valladolid) Pedrógão_(Vidigueira) Orvin Nigel_McGuinness Mémoires_de_l'Académie_Imperiale_des_Sciences_de_St.-Pétersbourg._Sixième_Série._Sciences_Mathématiques,_Physiques_et_Naturelles My_Life_in_Ruins Pasífae_(satélite) Piptoporus_officinalis PR_AEN Perengano Oscar_al_mejor_montaje Oppenans Periodo_de_la_tabla_periodica Ophrys_garganica_ssp._sipontensis Phalloceros_caudimaculatus My_live.com Perdiz Partido_Republicano_Democrata Oncidium_glaziovii Oscar_Eduardo_Alende PR_TMAD

html map