Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dínamo_de_Berlin Alejandro_Vela Dendrolagus_lumholtzi Amelanchus_ovalis Dominus_(desambiguación) Cumanda_o_la_virgen_de_las_selvas Crocidura_olivieri Derufin Dinastia_de_Borgona Edición_facsimilar Aleurodicus_guppyi Distrito_de_horn Amon_Ethir Cultura_administrativa David_Canary Along_Came_a_Spider Duron_Qel_Droma Dia_Nacional_del_Recuerdo_por_las_Victimas_de_la_Violencia_contra_la_Mujer_(Canada) Distrito_de_Saint-Denis_Seine-Saint-Denis Código_de_área_530 Alferez_de_navio Ammocharis_coccinea Cryptocephalus_lopatianus Digital_Visual_Interface Alfred_Redl Cubeta_de_impresion Distrito_de_bushenyi Cultura_de_Wietenberg ENV-URV Dim_Sum Copa_mundial_de_clubes_de_la_fifa Doña_Bárbara_(1943) Dinastia_Nemanjić Distrito_electoral_de_Gilchrist_(condado_de_Morrill,_Nebraska) Alex_Kendrick Defiance_(serie_de_televisión) Copa_Mundial_de_Esqui_Alpino Cryptocephalus_conterraneus Convento_de_San_Agustín_(Soria) Dundee_(desambiguación) Cruisin'_(cancion) Copa_Heineken_2005-2006 Dimitrios_Partsalidis Daniel_López_(futbolista) Denholm_Elliott Cordoba_(linea_F_del_Subte_de_Buenos_Aires) Denominacion_de_Origen_Chacoli_de_Guetaria Dante_Grela Draft_de_1987 Cuelgamuros East_Village_(desambiguacion) Duro_de_Matar_4.0 David_Gilmour_(album) Crimes_and_Misdemeanors Derivada_de_la_función_inversa

html map