Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Calanthe_tokunoshimensis_f._latilabella Catamnesis Capitan_America_(serie) Benacerraf Cartas_del_tarot Calico_Jack Cabaré Bonifacio_Rodríguez_y_Rodríguez CCI_Control_de_Calidad Bacterioclorofila Basarab_Ţepeluş_cel_Tânăr Base_Zhongshan Batalla_de_Asculum_(209_a_C_) Bahia_de_Palma Baltasar_de_Zúñiga_y_Guzmán_marqués_de_Valero Batalla_de_Valutino Chantemerle_les_Blés Bermudo_i_de_asturias Bruno_Gmunder_Verlag Bothus_assimilis Campeonato_Mundial_de_Snowboard_de_2009 Bosque_secundario Balieg Batalla_de_höchstadt_(1703) Carlos_Viver Bet-el Beylicato_de_Eretna Carum_rosellum Calle_Bleecker/Broadway_Calle_Lafayette_(estación) Centros_de_reubicacion_en_EEUU Challenges_Marche_Verte Basilica_de_Socanica Casa_consistorial_de_Torrecilla_de_Alcañiz Cantón_de_Bédarieux Borgosatollo Campanillas Best_Western_Premier Central_nuclear_Big_Rock_Point Chapulin_colorado Carpineti Cerveza_Cristal Barygenys_cheesmanae Centro_de_Documentacion_Historico-Social Barrio_de_La_Victoria_(Malaga) Batallones Año_283 Bifrenaria_steyermarkii Batalla_del_Cabo_Machichaco Berrocalejo_de_Aragona_(Avila) Carlos_Collazzi Calle_Montera Cedrela_toona_var_haslettii Basílica_de_santa_inés_extramuros Campeonato_europeo_de_bádminton_de_1976 Bandera_de_Bello

html map