Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Xonacatlan Academia_de_Ciencias_de_Bulgaria Aizoacea Comarcas_del_Turia_Jucar Wybrand_Hendriks Condado_de_Rock Chinchimbacal Abronia_(desambiguación) Chionanthus_rostratus Ciro_in_Babilonia Chiesina_Uzzanese Władysław_Antoni_Zmuda Villa_de_Vega_de_Rio_Tiron Club_de_Deportes_Antofagasta Victor_Hugo_Cirigo_Vazquez Westboro_(condado_de_Taylor,_Wisconsin) Víctor_Fajardo_Morales Vaz/Obervaz Zopherus_geminatus Condado_de_Meeker Cocoyol Ventura_Marín_Recabarren Chili_(Nueva_York) Aeropuerto_Logroño_Agoncillo Agiotador Condado_de_Grant_(Virginia_Occidental) Villa_de_la_Arena Akodon Walsh_(Colorado) Cochamó XX_dinastia_de_Egipto Adolfo_E._Carranza Wing_chun Comarca_del_noroeste Zoologico_Municipal_de_Fauna_Sudamericana_Noel_Kempff_Mercado Aeropuerto_de_Dubrovnik Club_Santos_Laguna Veljko_Mršić Conferencia_Este_(MLS) Adducción Cliffs_of_Moher Alcachofas_borriquenas Ciudades_hermanas_en_Mexico Compilador_Harbour Academia_Nicaraguense_de_la_Lengua_Española Coledoco Vilumilla Alberto_III_de_Sajonia_Meissen Comite_regional_de_acción_vitícola Administración_territorial_del_Imperio_bizantino Agave_wightii Chydenanthus Agave_amarillo West_Lealman_(Florida) White_Clay_(Nebraska)

html map