Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gallicchio Rosa_Fung_Pineda Iglesia_evangélica_internacional_Soldados_de_la_Cruz_de_Cristo Una_cancion_me_trajo_aqui Roberto_Viking_Valdés Givry_en-Argonne Rey_Brujo_de_Angmar Rochi Robert_Kerr_(naturalista) Remi_Gaillard Roberto_Medina Restrepia_antennifera_subsp_klabochorum Municipio_de_Osage_(condado_de_LaSalle,_Illinois) Romadorio Gina_Bellman Universidade_de_Brasília Gastronomia_italo_americana Municipio_de_Bowlesville_(condado_de_Gallatin,_Illinois) Freedom_Ship US_Postal Gemma_Chan Municipio_de_Avery_(condado_de_Hancock,_Iowa) Rey_de_Aragon Glitz_And_Glamour_EP Utopía_(2003) Fundacion_Romefeller Ujjayini Rougemontot Urho_Castrén George_Buchanan Rumex_membranaceus Ruben_Darío Municipio_de_Benjamin_Hill Giorgio_Braglia Trivial_Pursuit_(programa_de_televisión) Río_Guayas Turma_da_Monica Uechi-ryu Rio_Ichu Frente_Cívico_Unido Una_vida_iluminada Tyrannochthonius_spinatus Fábrica_(desambiguación) Rodrigo_de_silva_mendoza_y_sarmiento Fundición_centrifugada Rifeña Gastronomia_de_India Rendimiento_termico Royville Río_de_las_Nueces Un_tranvia_llamado_deseo Fundulopanchax_gresensi Ingeniería_Técnica_en_Informática_de_Gestión VLIW Rio_Komoé

html map