Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mochila_(desambiguación) Modesto_Fraile_Poujade Hernán_Echavarría_Olozoga Idioma_rifeno Archivo_federal_de_Alemania Arte_de_Eslovenia Guardia_Imperial Atenea_Negra Autovía_AG-64 Moenkhausia_oligolepis Hitech_Racing Artzvashen Antonio_Vaca_Díez_(provincia) Arrondissement_de_Le_Raincy Monolito_a_los_Comuneros Avenida_gaona André_Bloc Monster_Hunter_3G Andryala_bourgeaui Hermanos_Villanueva Ano_1916 Antártida_Argentina Andrievs_Niedra Apogon_chrysotaenia Hliðskjalf Morsana Hasle Himno_a_canarias Hospital_Cosme_Argerich Analisis_funcional_(matemáticas) Henrya_barclayana Helíade Hombre_mate_hombre I_Get_Crazy_(cancion_de_Nicki_Minaj) Aquitava Mitridates_III_del_Ponto Guadalupe_Santiago Arco_de_islas_volcánicas Arden_on_the_Severn_(Maryland) Aves_endémicas_de_Australia Anisodus_tanguticus Misono_Koda Anita_Blonde Muerte_de_Marilyn_Monroe Anstey ISO_3166_2:JP Auyan_Tepuy Monte_Honaz Homewood_(Alabama) Hieronymus_Münzer HammerFall Augustin_Hector_Leveillé Audiencia_de_formalización_de_la_investigación Apan Houses_of_the_Holy_(cancion)

html map