Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Paradoja_de_moravec Numeracion_babilonica Oakville Nimmons_(Arkansas) Perlita_azulgris PR:AU Playa_del_Rey Odisea Pagliacci Nicolás_Ferreyra Niño_ferino Pentapetes Plagiodontia_aedium Paco_Camoiras Petrovac_(República_Srpska) Periplo_Búlgaro Perifas Penama Pedro_Pablo_Muñoz Olfersia Paraguay_en_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_2002 Ochodaeus_corniger Portlandia_pendula Organización_del_Pueblo_en_Armas Museo_Paleontológico_de_Tocuila Poljakova Naro Peso_de_República_Dominicana Nikolái_Leonov Pedro_Hernandez_(beisbolista) Nocupetaro Perdidos_en_la_noche Pompeu_Gener Paisaje_Cultural_Mapungubwe Polaris_World_CB_Murcia Peninsula_Delmarva Pomacentrus_vaiuli Pink_(personaje_ficcional) Météo_France PNF_(desambiguacion) Myiopsitta_monachus_cotorra Nuestra_Senora_de_Candelaria Noble_Edicto_de_la_Estancia_Rosa Plaza_de_toros_de_Béjar Pentecostalismo_en_Chile Museo_José_Luis_Cuevas Paul_Chung Pajonal_(Cocle) Penbrook Oreganín Pierre_J_Proudhon Obturador_externo Pecan_Park_(Nuevo_México) Pico_de_cigüeña_tercero Pedro_Chaikovski

html map