Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Epidendrum_durum El_pais_com Fiat_Group_Brasil El_héroe_chino_(Rauzzini) Forma_rondo_sonata Enatiornites Foradada_de_Toscar_(Huesca) Era_Común Edwin_E_Aldrin Esteban_de_Manuel El_milagro_de_ana_sullivan Facultad_de_Psicologia_de_la_Universidad_de_San_Marcos Energias_renovables_en_la_Unión_Europea Eric_Church Fine_(Nueva_York) Elecciones_en_EEUU Eric_Papilaya El_Pianista Esmeralda_(mineral) Escuadrón_del_tiempo Eusebio_Ruzo Estigmatizacion Erythrina_monosperma Estación_de_Barbès_-_Rochechouart Frank_Vargas_Pazzos Efecto_Joule_Thomson Expansión_del_Universo El_Castillo_(novela) Estacion_de_Sabadell_Nord Febril Equipo_de_copa_davis_de_corea_del_sur Felix_Gordon_Ordas Fleco Elecciones_britanicas_al_Parlamento_Europeo_(1989) Focused_Ion_Beam Fernando_I_de_Antequera Espacio_de_no_separacion Ferrières_Saint-Mary El_próximo_mes_me_nivelo Esqui_nórdico_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sankt_Moritz_1948 Escobaria_minima Encyclopini Elecciones_Autonómicas_de_Castilla_y_León_de_1983 Evolavia Eugen_Wüster Edwin_Siu Fernando_Álvarez_de_Miranda Fountainebleau_(Florida) El_chiste_y_su_relacion_con_lo_inconsciente Emilio_Alvarez_Icaza Epístola_del_Apostol_San_Pablo_a_los_Romanos Far_west Fernando_Alfonso_de_Valencia FK_Dečić_Tuzi Emilio_José_Viqueira_Moure

html map