Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Angelica_Claro_Canteros_(Coral_Aguirre) Hakaluki_Haor Hueso_peneano Henry_Mullinnix_Maston Highway_61_Revisited_(cancion) Miquel_Amorós Hojas_de_parra_rellenas Aristolochia_moschata Guillermo_de_Montferrato,_conde_de_Jaffa_y_Ascalón Gundel_Foelsche Angloceltica Asuan_(gobernación) Gulella_amboniensis Antonio_Serrano_Argüelles IMI_LAHAT Hans_Kaufmann Anthicomorphus_tonkineus Angel_García Mu_Capricorni Minaucourt-le-Mesnil-lès-Hurlus Atractylis_macrocephala_var._hunanensis Anna_Mary_Robertson_Moses Moskvitch_G5 Mozo_Danza Monerris_(apellido) Austin_R._Mast Hector_Munoz_Ayling Autopista_de_Los_Lagos Ariidae Huracan_Gordon_(2006) Astrología_de_Loro Guión_ortografico André_Félibien_des_Avaux Guerra_de_Independencia_de_Argelia Hipermercados_Géant Arthrocereus_mello_barretoi Modos_normales Antiquark_abajo Historieta_alternativa Montes_Haemus Apuntes_de_Frank_Gehry Astrolingüística Arte_greco_romano Armene_breviptera Hirschsprung Grupo_de_Artillería_10_Teniente_General_Bartolomé_Mitre Atlante_(supercomputador) Atilio_García_Perez Anhinga_anhinga Astérix_el_galo_astérix,_la_rosa_y_la_espada Aprendida Heron_Bay Hermanas_de_sangre Antonio_Perez_(beisbolista) Herbert_Aaron_Hauptman

html map