Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Emilio_González_(músico) Eubucco Felipe_Príncipe_de_Asturias Eualcides Fortaleza_Ozama Estación_Coronel_Aguirre Estacion_Labordeboy Enana_de_la_osa_menor Euphorbia_scarlatina Espana_Innova Falta_(deporte) Estadio_Marcelino_Imbers Espectáculo_de_medio_tiempo Ejército_secreto Epicauta_auricomans Escarabajo_Goliat El_beso_del_vampiro_(película_de_1963) Facultad_de_Ciencias_Medicas_(UBA) Estación_Plaza_Miserere Emil_Jellinek Escuadrón_Aéreo_N_5_de_la_Fuerza_Aérea_Uruguaya Eduard_Bernstein Fender_Telecaster_Bass El_rincón_de_Goya Formacion_profesional Elecciones_españolas_al_Parlamento_Europeo_(2004) Folie_a_Deux_(álbum) Explosiones_de_animales_provocadas_por_el_hombre Eternity_(película) Four_Ways_to_Scream_Your_Name Francisco_Agustin_Silvela_y_Blanco Ferrocarril_del_sur_de_manchuria Estadio_Municipal_de_Bahia_Sur Faraona_Olivieri Esfera_de_Hill Estacion_de_Intermodal-El_Prat Emanuel_Weiss Fippataleyrodes_indica Fajac-en-Val Fiat_500_by_Diesel Enriqueta_Gastelumendi Estaba_mirando_al_techo_y_luego_vi_el_cielo Escala_gráfica Falso_carpe Estación_Rengo FAI_European_Aerobatic_Championship El_carrusel Etno_electronica Escudo_de_San_Jaime_Frontanan Ettore_Arco_Isidoro_Bugatti Ferrocentral Feliciano_Lopez Eugen_Teuber Eunomio Food_and_Chemical_Toxicology

html map