Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Baldone Ruffey_le-Chateau Galaxy_Angel Turbón Gobernador_General_de_Corea Universidad_Agrícola_de_Atenas Tunu Municipio_de_Newton_(condado_de_Licking,_Ohio) Gillo_Dorfles Russ_Owen Gazeta_de_Literatura_de_México Frente_de_Liberación_de_Palestina Ruckia Freedom_of_the_seas George_W_Thomas Reificacion_(estética) Gabriela_Liffschitz Rock_psicodélico Ueno_Hikoma Georg_Wilhelm_Rauchenecker Rincon_del_Gato Municipio_de_Reeve Tritanomalía Gimnasio_de_la_Universidad_de_Aeronáutica_y_Astronáutica_de_Pekín Fresones_Rebeldes Tylochromis_mylodon Función_L_p-ádica Tsukikage_Ran UMthatha Río_Arriba_(Añasco) Uloborus_walckenaerius Ribera_del_Queiles Municipio_de_Troy_(condado_de_Crawford,_Pensilvania) Municipio_de_Liberty_(condado_de_Bollinger,_Misuri) Universidad_de_Los_Ángeles Ganso_del_Orinoco Roger_R._Cross Gino_Vinicio_Gentili Unión_Navarra Municipio_de_Dodge_(condado_de_Ford,_Kansas) Gaviota_(desambiguación) Ruta_Provincial_6_(Santiago_del_Estero) Tripéptido Funicular_de_Montjuic Universidad_Sapienza Municipio_de_Kennebec_(condado_de_Monona,_Iowa) Funny_World Municipio_de_Summerfield_(condado_de_Clare,_Michigan) Saber_marionette_j_to_x Municipio_de_Addison Fuerza_Aérea_Húngara Rincon_Grande_(islas_Malvinas) Glaciar_de_Rebmann Iglesia_de_San_Nicolás_de_Tolentino_(Quezón) Inauguración_presidencial_de_Dwight_D._Eisenhower_en_1957

html map