Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lo_que_te_conté_mientras_te_hacias_la_dormida Public_Image Radek_Štěpanek Gregorio_Martinez_Navarro Matagallos_amarillo Meridiano_145_oeste Príncipes_Disney Logica_epistemica Red_Deer Rauma,_Finland Manzanita_sol Psilocybe_baeocystis Mario_Ferrando Pucallpa_Peru Mantarraya_(banda) Realismo_literario_español Loricaria_parnahybae Quizzing_the_News Mallorca_B Gravimetría_(metodo_gravimetrico) Menticirrhus_saxatilis Pseudopilocereus_superfloccosus Malloderes_microcephalus Raul_Valdes_Aldunate Michael_Anthony_"Mike"_Powell Prokop_el_Grande Quinto_(Ponce) Primera_División_'A'_Mexicana Provincias_de_Suecia Mamíferos_de_España Luis_Miguel_(desambiguación) Quercus_esculenta Marte_o_la_verdad_de_la_guerra Mario_Héctor_Turdó Ramon_Garrido_Mendez Ramiro_Guzman Recombinacion_homologa Lloyd Rehilamiento Praomys_misonnei Marco_Junio_Pera Gran_Premio_de_Belgica_de_1955 Material_Girls Pternistis_camerunensis Póstumo_(luego_de_la_muerte) Louis_I_Duque_de_Orléans Love_at_First_Sight Raúl_Chappell_Morales Regla_de_oro_de_la_tasa_de_ahorro Prostanthera_lasianthos_var._subcoriacea Mar_de_Sulú Ralph_Rose Merrick_(Nueva_York) Milford_Center_(Ohio) Macfad

html map