Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Condado_de_Lawrence_(Ohio) Yemen_del_Norte Constitución_de_Armenia Conophytum_parvipetalum Wola_Żelechowska Conflicto_diplomático_entre_Francia_y_Marruecos_de_2014 Clase_Queen_Elizabeth_(1913) Charles_B._Heiser Comandante_Cero X-Men:_El_videojuego_oficial Vaclav_Neumann Constitución_de_Andorra_de_1993 Agrostis_latifolia WS_BPEL Viernes_13_III_La_venganza_de_Jason Yacimientos_de_La_Espina_del_Gallego_Cilda_El_Canton_y_Campo_de_Las_Cercas Aguilar_del_alfambra Vitamina_A Adelina_Amélia_Lopes_Vieira Akibaranger Villa_(desambiguación) Vanda_insignis Vírica Zona_Arqueológica_de_Segóbriga Club_Atlético_River_Plate_(Riobamba) Adrenaline_(album) Ciento_treinta_y_uno Abergwaun Chrysanthellina_fasciculata Zorro_de_desierto Vila_Cova_a_Coelheira_(Seia) Alcohólico Chironex Victoria_București Al_Ataque_Chow Conde_de_Oropesa Vela_en_los_Juegos_Sudamericanos_de_2010 Zoo_de_Karaganda Airkenya_Aviation Concepcion_(Honduras) Charles_Augustin_Sainte-Beuve Aiwan Completitud_(lógica) Wallace_J_Eckert Clemson_(Carolina_del_Sur) Contralto Adriano_en_Siria_(opera) Zephyranthes_chlorosolen Virus_del_sida Contenidos_moviles Condillac Willebrord_Snel Valle_del_elba_en_dresde Virgen_de_vega Alamosa_East_(Colorado)

html map