Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Abadía_de_Fountains Cirugía_plástica_pediátrica Valdomiro_López Charles_Michel_de_l'Epée Xenoda_modiglianii Coahuitlán Whisky_(película) Claude_Jade Wood Cocina_del_sur_de_la_India Virreinato_de_Peru Comarca_de_A_Coruna Adrian_Maidana Adolfo_R._Taylhardat Villar_de_Chinchilla Airbus_UK_FC Alberto_Blecua Comunidad_de_aglomeracion_de_Perpinan_Mediaterráneo Club_de_los_Jacobinos_(Revolución_Francesa) Club_de_Deportes_Linares Alabanzas_al_Dios_altísimo Aeropuerto_de_Granada_Jaen Citry Veguería_de_Andorra Adolf_Martens Chiavenna Christian_Gálvez_(presentador) Aldeia_de_Santa_Margarida Acción_(Derecho) Cis_interpunctatus Xegl Colina_Kruopine_(Žybartonys) Adenophyllum Xtreme Administración_de_Colo-Colo Claude_Marcelle_Jade Villafranca_Paduana Cine_en_1936 Agave_kellockii Zygiella_x-notata Age_of_Pirates_2:_City_of_Abandoned_Ships Chorigyne Wilhoit_(Arizona) Ventrifossa_paxtoni W.K.C._Guthrie Zinacantan Charles_Delestraint Club_de_Baloncesto_Askatuak World_Botanical_Gardens Acento_antirritmico Albert_Reynolds Combretum_microlepidotum Constantin_Brâncuși Zoo_de_valencia Concierto_para_violín_(Weinberg)

html map