Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sakamichi_no_Apollon Torture Teoria_analítica_de_las_probabilidades Soraluze Sándor_Petofi Salvadorales Torneo_de_Rotterdam_2009 San_Joaquín_Deo_Sancte Selva_tropical Segunda_Guerra_Punica Sweet_William_Catchfly The_End_Of_The_Line_(cancion) Somewhere_in_time Schmaltzia_integrifolia Schematiza_lineaticollis StarFlyer Sin_tetas_no_hay_paraiso_(Espana) Sadournin Tiempo_nuevo_y_tiempo_viejo Tabaço Saint_Jouvent Saint-Sauvant_(Charente_Marítimo) Tanna_(genero) Tinamú_pizarroso Serpicula_occidentalis Sinfonia_nº_5_(Dvořák) Sistema_Nacional_de_Áreas_Naturales_Protegidas_de_Uruguay Saigyō Toy_Story_Toons San_Juan_(provincia,_República_Dominicana) Sport_Comercio_e_Salgueiros Saint_Barthélemy-Grozon Salon_Pradera Self_Defense Stallings Tecoma_leucophlaeos Sierra_de_la_Cuerda_Larga Solo_un_día_mas_(álbum_de_Shaila) The_Thin_Blue_Line Take_Up_Thy_Stethoscope_And_Walk Templo_y_exconvento_de_San_Francisco_de_Pachuca Sociedad_Española_de_Agricultura_Ecologica Sonata_para_piano_n.º_6_en_Re_mayor_K._284_(Mozart) Se_(Evora) Tangerina Te_perdiste_mi_amor Teresa_Urrea Salón_del_cómic Teatro_revisteril T.F.D.M. Teoremas_de_mertens Terceira_(Azores) Tamonea Skencil TV_Dinners

html map