Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Herpelini Hasan_Rouhani Grézieux_le_Fromental Angelillo Historia_de_la_provincia_de_Entre_Rios Antonio_Cifrondi Aubigny_en-artois Moai_(Konami) Ano_96_adC Mitoptosis Guess_Who's_Back I_N_A_P Heredoataxia Hidrovía_Parana-Tietê Anna_Tarres Anastasia_de_Roma Huelga_de_compras_y_servicios Art_Harris Modelo_médico_en_psicopatología Haus_of_Gaga Guerra_de_Sucesión_Austriaca Antipatro_de_Sidon Hoa_Lư Heinrich_Friedrich_Conrad_Sander Autovia_Logrono-Soria Mordella_testacea Hipótesis_conspirativa Hooksword Hasan_Rouhani Arquidiócesis_de_Filadelfia Hildebrandtia_ornatissima Huracan_Noel Aulexis_buonloicus Hiroyuki_Itou Autovía_A-82 Grupo_de_interes August_möbius Antorcha_olímpica_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004 Moira_Barton Hipermedia Idioma_braj Monte_Pye_(Nueva_Zelanda) Aristida_abyssinica Arbol_multivia Hasse_(Argentina) Gère_Bélesten Mr_Europa Angelo_Tchen Astronomía_(Harry_Potter) Miss_Republica_Dominicana_1974 Arctium_macrospermum Auditorio_Manuel_de_Falla Hōkō Miss_Globe_International Monolepta_bifasciata

html map