Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ermita_del_Calvario_de_Alcora Faro_isla_de_tapia Episodios_de_La_abeja_Maya Elecciones_presidenciales_de_Chile_(1946) Faro_Isla_Pingüino Esperanza_de_Libertad Festival_de_la_luna_verde Evran Escudo_de_nebraska Estadio_de_saitama Espirometria Entre_douro_e_minho Fearless_(pelicula_de_2006) Flaujagues Fondo_(Italia) Festival_Acapulco Enrique_Flores_Magon Fabula_(cancion_de_Mecano) Estadio_Khalifa Fincas_de_Hälsingland Estación_Sierra_de_la_Ventana Escobaria_nellieae Fernando_Enríquez_de_Salamanca_y_Danvila Eugène_Courret El_Vicio_del_Duende FFSA Ellopidia_sloanei Estacion_Vicente_Casares Emeterio_Gutiérrez_Albelo Flore_de_la_Nouvelle-Calédonie Faro_de_isla_verde Estándar_de_plata Eusquera_guipuzcoano El_Cruce_de_Villaverde Federación_de_Comunistas_Anarquistas_del_Nor_Este Escala_modificada_de_Mercalli Estación_TGV_de_Haute-Picardie Eucalyptus_goniocalyx_var._parviflora Edward_Evans_Pritchard Flore_des_Serre El_salvador_en_el_festival_de_la_oti Estacion_de_Aeropuerto_(Cercanías_Málaga) Elena_Irene_Martín_Crevillén Flora_of_the_Lesser_Antilles,_Leeward_and_Windward_Islands Erich_Korngold El_buda_de_oro Facundo_Argüello_(tennis) Euro_Zona Fernando_Gonzalez_(Tenista) Empresa_administradora_de_aeropuertos_internacionales Estación_Muñoz Enterprise_JavaBeans Euronymous Enrique_iii_de_castilla Fohr

html map