Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jimmy_Van_Heusen Le_Revest_les-Eaux Lista_Tascon Juan_José_Saez La_Hulpe Jerarquización La_Kalaa_de_Beni-Hammad Kokinshu Italo-americano James_Scott_(duque_de_Monmouth) Jose_Albo La_Malá Line_array Jackson_Martinez Jose_Rafael_Moneo Juan_Alberto_Harriet Junior_Pallacanestro_Casale J._Edward_Bromberg Isabella_Andreini Julian_Garcia-San_Miguel La_teoria_cuantica Lista_de_capítulos_de_Tokyo_Underground José_Bellver Krzysztof_Jeżowski Kingston_Estates_(Nueva_Jersey) Lavans-lès-Dole Lista_de_Shogunes Lewis_Madison_Terman Leptaulax_analis Le_Petit-Celland John_Guilbert_Avildsen Iván_Diaz La_Antena Joachim_Neander Karrar_Jasim_Mohammed Jose_Luis_Lopez_Panizo Juan_López_(Jan) Jesus_Mari_Zamora Libro_gordo_de_Petete Karakiya José_Ceballos_Vega Jeronimo_Gomez_de_la_Huerta Jess_Willard Jose_Luis_Díez_y_Pérez_de_Munoz Jose_Ramón_Beloki_Guerra Katerina_Maleeva La_vedova_scaltra Leidyosuchus La_Flûte_à_six_schtroumpfs Las_Navas Jose_Maria_Perez_Álvarez José_María_Valencia_Orduña Lamento_della_ninfa La_Rufina Instituto_de_Historia_de_la_Universidad_Catolica_de_Chile

html map