Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gustavo_A._Madero_(D.F.) Automovil_Panamericano Annette_von_Droste_Hulshoff Grifo_(mitología) Arrondissement_de_Chateau-Gontier Augusto_Lumière Ascolias Autovia_Litoral_Central Mortadelo_y_Filemón_-_Mundial'98 Asperugo_vulgar Héctor_Luis_Anaya_Villanueva Hébr. Aves_de_Arabia_Saudita Hyperoplus_lanceolatus Ay,_que_noche_tan_preciosa Avinyonet_de_Puigventos Houma_(Luisiana) Humberto_Silva_Ochoa Monte_de_Santa_Cruz_(Orán) Ham-les-Moine Hello_(cancion_de_Cristina_Aguilera) Anglofono Guillermo_del_Toro_Gómez Aubusson_(Orne) Arancelaria Henry_Guy_de_Maupassant Mota_Engil Guettardella Hector_Murguia_Lardizabal Hiperespacio_(ciencia_ficción) Movimiento_Quinta_República Hideki_Tojō Grumman_TBF_Avenger Angel_Manuel_Ballesteros_García Hidracidos_Nomenclatura Arroz_sucio Hesperalbizia_occidentalis Molossops_aequatorianus Andrea_Donna_de_Matteo Helio4 Arcigogolante Autoestop Antonio_Cañadas_Zapata Icon_of_Coil Haopterus Hugo_Mejía Hermannsson Andres_Julio_Javier Arteria_carotida_comun Hance António_de_Saldanha Ayudante_de_Office Arabia_saudí Arco_de_Bara Aquavit

html map