Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

El_Medanito Foraker_(Oklahoma) El_adiós_de_los_nuestros Facultad_de_Ciencias_Químicas_y_Farmaceuticas_de_la_Universidad_de_Chile El_libro_gordo_de_Petete Elementos_del_grupo_9 Elecciones_parlamentarias_de_Ecuador_de_2013 Fausto_Lena Estación_Manantiales Evagoras Enrique_Villegas Entorno_en_tiempo_de_ejecución Estabilizador_fiscal_automático Elecciones_autonómicas_castellanoleonesas Etienne_Maurice_Falconet Estación_de_Alcorcón_/_Alcorcón_Central Enzo_Daniel_Noir Finn_Harps_F.C. Fito_Andrés_Rinaudo Elosaurus Equipo_Colombia Fernan_Perez_de_Oliva Era_Ten'ou Estadio_benito_garcia Ejército_de_al-Mahdi Frank_Walus Enrique_Alcalde_Cruchaga Enemigo_a_las_Puertas Eustaquio_Barjau El_siete_machos Estación_de_Villeperdue Factor_de_proteccion_solar_(FP)_o_índice_de_proteccion_solar_(IP) El_Cholo_Juanito_y_Richard_Douglas Euphorbia_imbricata_f._parvifolia Esfinge_de_naxos Elecciones_parlamentarias_de_Surinam_de_1991 Fernando_Pérez_Bucchi Eucalyptus_curtisii Fort. Entertainment_and_leisure_software_publishers_association Emilio_Daireaux Embajador_español Euclidium FADECH Escuadrón_201 Electra Elecciones_municipales_en_Uruguay_(2000) FC_Zorya_Luhansk El_Carmelo_(Argentina) El_Capitan_(desambiguacion) Fluoruro_de_aluminio_(I) Escola_de_Artes_Visuais_do_Parque_Lage Fighting_(película) Emili_Freixas Formacion_de_Aguja

html map